zdrowie-psychiczne
Student SHG spóźnił się o minutę z oddaniem pracy. Wykładowczyni zrobiła o tym tiktoka
chrumkająca świnka

"Chrumkająca świnka" sprawi, że dzieci przestaną się objadać? To fatshaming

Źródło zdjęć: © twitter
Anna RusakAnna Rusak,06.06.2022 14:00

W sieci możecie kupić świnkę, która chrumka za każdym razem, gdy otworzycie lodówkę. Chroni przed objadaniem czy wpędza w fatshaming? Zdania są podzielone: "jak pomoże chociaż jednemu dziecku nie żreć po nocach i być spasione to spoko".

bGygIYZL

Z najnowszych raportów dotyczących otyłości wynika, że jest coraz gorzej. W ostatnim tekście pisaliśmy o tym, że z problemami z nadwagą zmagają się coraz młodsi obywatele. W całej Europie nadwagę lub otyłość ma 8 procent dzieci poniżej piątego roku życia.

Czy rozwiązaniem tego problemu może być świnka, która będzie powstrzymywać dzieci i dorosłych przed nocnym podjadaniem? Czy to może fatshaming, który nie prowadzi do niczego dobrego?

Świnka, która powstrzymuje przed podjadaniem

Jedna z firm w swoim asortymencie posiada "świnkę do lodówki". Nie, nie są to plasterki wędliny. To "słodka, mała świnka", która ma zniechęcać do dalszego objadania się. Na stronie możemy przeczytać, że produkt reaguje na światło w lodówce, a świnka "chrumka", gdy lodówka zostaje otwarta.

trwa ładowanie posta...

Pomijając już fakt, że taki produkt z pewnością nie służy żadnej osobie, która zmaga się z zaburzeniami odżywiania i może w niej wywoływać tylko niepotrzebny wstyd, to najbardziej niepokojące jest to, że można tę świnkę kupić w sklepach specjalizujących się w asortymencie dla dzieci.

bGygIYZN

"Chrumkanie" świnki wywołuje zaburzenia odżywiania?

Takim odkryciem podzieliła się właśnie jedna z użytkowniczek Twittera. Internautka przypuszcza, że zabawka może wywołać zaburzenia odżywiania u dziecka, z czym zgadza się część komentujących jej post osób.

Podkreślają, że taki przedmiot może nasilić problemy żywieniowe dziecka i wywołać w nim poczucie winy czy wstyd. Zamiast takiej "chrumkającej świnki" doradzają naukę zdrowych nawyków żywieniowych.

trwa ładowanie posta...
trwa ładowanie posta...

Pojawiają się też jednak osoby, które twierdzą, że sposób pomógł im samym radzić sobie z kompulsywnym objadaniem. Zaznaczają też, że jeśli świnka uchroni kogoś przed staniem się "spasionym dzieckiem" to wszystko "spoko".

trwa ładowanie posta...
trwa ładowanie posta...

Problemów żywieniowych nie rozwiąże świnka tylko terapia

No nie do końca. Problemy żywieniowe dziecka nie wynikają raczej z jego "zachcianek". To tylko jakiś symptom. Możliwe że rodzice niezbyt dbają o zdrowe nawyki żywieniowe albo sami nie odżywiają się w zdrowy sposób, co oddziałuje na dziecko.

bGygIYZP

Może być też tak, że ich potomstwo ma jakieś głębsze, bardziej skomplikowane problemy z żywieniem, mimo że troszczą się o jego dietę, ale w takim wypadku świnka też nie jest dobrym rozwiązaniem.

To nie jest problem, który można załatwić wywołującym poczucie winy przedmiotem. W takim wypadku może tak naprawdę pomóc tylko konsultacja psychologiczna i ewentualnie terapia.

Ostatecznie używanie takiego "chrumkającego" przedmiotu może naprawdę odbić się negatywnie na psychice dziecka i pogłębić jego problemy z jedzeniem. Takie wzmacniane poczucie wstydu i winy nikomu, w żadnym aspekcie życia, nie przyniesie niczego dobrego.

trwa ładowanie posta...

 Źródło: Twitter

Co o tym myślisz?
  • serduszko
  • ogień
  • uśmiech
  • smutek
  • złość
  • kupka
Nie szkodzi,zgłoś
Swinka jest z poczatku zabawnym gadgetem a potem upierdliwa,, bo strasznie halasliwa, realize na swiftly, niecsadze zeby wpedzala w fat shaming, ale zacznijmy od poczatku, to od rodzicow duzo zalezy czy dzieci beda mialy dobro zywieniowe nawyki , Jessica w done nie vedzie xiastek cukiereczkow a proponowane beda warzywa I dania nieprzetworzone to w koncu dziecko zacznie he just, trzeba Trichet upon I samemu dac dobry przyklad, potem to just pohjzie, niestety w dzisiejszych czasach z kazdego Zakaria wygladaja czekolady, ciasteczka I trudno jest I'm sie oprzec,
Odpowiedz
0
like
1
dislike
Jaay,zgłoś
No i super. Tuczniki powinny się wstydzić.
Odpowiedz
3
like
3
dislike
Komentarze (2)
arrow
"Piękna Dziewczyna" ze "świętymi" poradami dla kobiet. Projekt jest… dofinansowany przez rząd