Boomerskie Słowa Roku 2022 wybrane. Sprawdź, czy ich używasz
Agencja badawcza SW Research we współpracy z portalami "Demotywatory" i "Joe Monster" zorganizowała plebiscyt na Boomerskie Słowo Roku. W głosowaniu chodziło o wybranie najbardziej antymłodzieżowego słowa. Wyniki mogą budzić zdumienie.
W Polsce najpopularniejszym konkursem na słowo roku jest plebiscyt Młodzieżowe Słowo Roku. Inicjatywę organizują Wydawnictwo Naukowe PWN i Uniwersytet Warszawski. Plebiscyt ma na celu wyłonienie najciekawszych i najbardziej popularnych wśród młodych ludzi słów, określeń lub wyrażeń i jest swojego rodzaju barometrem przemiany języka polskiego na przestrzeni lat. Zwycięzcą tegorocznej edycji jest słowo essa, które oznacza coś łatwego, jest wyrazem radości, rozluźnienia.
Podobne
- Skandal wokół Młodzieżowego Słowa Roku. "Jestem przerażona"
- Oto Historia i Teraźniejszość: Smoleńsk, neomarksizm i JPII. Mamy plan nowego przedmiotu Czarnka
- Wpadka Lexy Chaplin. Ujawniła numer laureatki konkursu
- "Rzułta" twarz papieża. Skąd się wzięła w memach z JP II?
- Znamy Młodzieżowe Słowo Roku 2022. Co oznacza essa? Co to odklejka?
Innym internetowym plebiscytem jest inicjatywa Boomerskie Słowa Roku. Trwała od 18 listopada 2022 roku i zebrała łącznie ponad 100 tys. oddanych głosów w trzech rundach. Najpierw internauci zaproponowali najbardziej boomerskie słowa. Następnie wszyscy głosowali w 13 różnych podkategoriach. W trzecim etapie wybierano słowa najpopularniejsze wśród ludzi niemłodych.
Boomerskie Słowa Roku 2022 wybrane
Zwycięzców plebiscytu jest dwóch. "Dzieje się tak, ponieważ to, co za "dziadowskie" mają osoby w wieku 30 czy 40 lat, to zupełnie co innego niż wskazania rzeczywistej młodzieży. Dla uproszczenia uznaliśmy, że młodzież to osoby poniżej 21. roku życia i odpowiedzi od takich pozwoliły wyłonić nam tego najważniejszego zwycięzcę" - tłumaczą organizatorzy plebiscytu w informacji prasowej.
W klasyfikacji generalnej, sumującej wszystkie z zebranych głosów, a także we wszystkich kategoriach dla głosujących powyżej 20. roku życia zwyciężyło słowo "cepeen". Natomiast w kategorii U21 - czyli wśród głosujących do 21. roku życia - Boomerskim Słowem Roku został "żal.pl".
"Cepeen" to stare określenie na staję benzynową. Pochodzi od skrótu CPN, co oznacza Centralę Produktów Naftowych, państwowe przedsiębiorstwo, które działało od 1944 do 1999 roku. Potem zostało przekształcone w spółkę Orlen.
"Żal.pl" oznacza coś złego, żenującego i było używane w przeszłości, gdy internet dopiero popularyzował się w Polsce.
"[żal.pl] to słowo, które jest krindżowe, żałosne, które dzisiejszą młodzież skręca we flakach, prostuje włosy, sprawia, że mleko w lodówkach się zsiada, a w piwnicach odkiszają się ogórki" - pisze o wynikach "Joe Monster", portal współorganizujący plebiscyt.
Do rundy finałowej trafiło 25 słów: emotikon, ale urwał, biba, brechtać, cepeen, chłop, ciacho, ciul, gówniarz, guglować, hajs, kamerować, kaszana, klawo, laska, pannica, pieniążki, proszę ja ciebie, prywatka, serwus, typ, ustrojstwo, w dupach wam się poprzewracało, wihajster, żal.pl.
Popularne
- To oni pozwali Sylwestra Wardęgę. Lista jest bardzo długa
- W 12 godziny spała z 1000 facetów. Onlyfansiara twierdzi, że pobiła rekord
- Dubajska czekolada trafiła do Żabki. Limitowana i ekstremalnie droga
- AI Iga Świątek wali szoty w reklamie pubu Mentzena. Będą pozwy?
- "Fazolandia" sprzedana. Koniec marzenia słynnego youtubera
- Jelly Frucik spał z Wojtkiem Golą? Żaden 20-stronnicowy dokument tego nie wymaże
- Dawid Podsiadło z AliExpress. Hubert jak Maciej Musiał - też posprząta mieszkanie
- Merch Drwala 2025 nadchodzi. Trzy daty, które lepiej zapamiętaj
- 19 stycznia krytyczną datą dla TikToka. MrBeast zabrał głos