Znamy Młodzieżowe Słowo Roku 2022. Co oznacza essa? Co to odklejka?
Młodzieżowe Słowo Roku 2022 zostało wybrane. Decyzją internautów zwycięzcą tegorocznej edycji jest słowo essa. Wyróżnienie jury otrzymało z kolei słowo odklejka. Co oznaczają te wyrazy?
Młodzieżowe Słowo Roku to plebiscyt, którego organizatorami są Wydawnictwo Naukowe PWN i Uniwersytet Warszawski. Pierwsza edycja odbyła się w 2016 roku. Plebiscyt ma na celu wyłonienie najciekawszych i najbardziej popularnych wśród młodych ludzi słów, określeń lub wyrażeń. Młodzieżowe Słowo Roku nie musi być nowe, slangowe ani najczęściej używane w danym roku.
Podobne
- Młodzieżowe Słowo Roku. "Essa" pojawiła się już w "Seksmisji" z 1983 roku [WYWIAD]
- Młodzieżowe Słowo Roku 2022. Plebiscyt rozpoczęty!
- Boomerskie Słowa Roku 2022 wybrane. Sprawdź, czy ich używasz
- "Gilbert" na Młodzieżowe Słowo Roku 2022? Tego chcą internauci
- Młodzieżowe Słowo Roku 2022. Finał bez "Gilberta", ale jest "onuca"
Młodzieżowe Słowo Roku 2022 wybrane
Nad tegorocznym konkursem czuwało jury w składzie: Anna Wileczek (Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach), Marek Łaziński (Uniwersytet Warszawski), Ewa Kołodziejek (Uniwersytet Szczeciński), Bartek Chaciński (Polityka). Jury korzystało także z konsultacji z zespołem doradczym nastolatków z Obserwatorium Języka i Kultury Młodzieży.
W plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2022 internauci przesłali niemal 125 tys. zgłoszeń, wśród których znalazło się 8221 różnych słów i wyrażeń. Jury po przeanalizowaniu propozycji wyłoniło finałowe 20 słów. Już wiemy, jakie słowo zostało wybrane na Młodzieżowe Słowo Roku 2022.
Essa Młodzieżowy Słowem Roku 2022. Co to znaczy?
7 grudnia PWN na swojej stronie internetowej ogłosiło, że decyzją internautów tytuł Młodzieżowego Słowa Roku 2022 otrzymało słowo essa, które zdobyło prawie 24 tysiące głosów. Co oznacza?
"Coś łatwego, co przychodzi łatwo dlatego, że jesteśmy wyluzowani (stąd mieć essę), luz. Często występuje jako okrzyk radości lub triumfu, wykorzystywany jako ekspresja pozytywnych uczuć, a nawet pozdrowienie. Essa dobrze oddaje charakter komunikacji młodzieży" – jak pisze w swoim komentarzu do zwycięskiego słowa przewodnicząca jury Anna Wileczek. Dodaje: "Zwycięskie słowo jest na tyle pojemne, że obwieści każdy stan –począwszy od ekstatycznego okrzyku radości z (łatwego) zwycięstwa w grze internetowej, uzyskania wysokiej oceny w szkole, szalonej akcji, nieoczekiwanego fartu, spotkania z dobrymi znajomymi aż po zasygnalizowanie "nieznośnej lekkości bytu". W każdym razie słowo to jest sygnałem czasu uwolnionego z kieratu codziennych żmudnych powinności, ale też wystarczającym usprawiedliwieniem dla robienia rzeczy niezwykłych, ekstremalnych albo po prostu zakazanych".
Co ciekawe słowo essa wystąpiło w filmie sprzed lat. Jak mówiła niedawno w rozmowie z Vibez.pl Aneta Korycińska, nauczycielka języka polskiego i influencerka, w sieci znana jako ""@babaodpolskiego", essa pojawia się już w filmie "Seksmisja" z 1983 roku.
Młodzieżowe Słowo Roku 2022. Wyróżnienie dla słowa odklejka
Podczas gdy essa została wybrana przez internautów, członkowie kapituły konkursowej przyznali także jedną Nagrodę Jury dla słowa wyróżniającego się pod względem językowym: oryginalnego, pomysłowego, trafnie opisującego jakieś zjawisko. W tym roku Nagrodę Jury otrzymuje słowo: odklejka.
Co oznacza odklejka?
"Stan oderwania od rzeczywistości lub osobę, która nie rozumie, co się dzieje, jest nieobecna myślami, nie zachowuje się odpowiednio" - pisze w swoim komentarzu Marek Łaziński, członek jury. I dodaje: "Połączenie od- ze znaczeniem ‘kleić’ dodatkowo podkreśla, że porzucamy stan trzymający nas mocno przy ziemi, tzn., że naturalne jest "przyklejenie" do rzeczywistości. Pewnie nie wszyscy i nie zawsze chcemy być przyklejeni do ziemi, dlatego odklejka podkreśla też, że jesteśmy pod wrażeniem tej nietypowości, nie zawsze oceniamy ją negatywnie".
Młodzieżowe Słowo Roku 2022. Popkornia, dyntka i poddymić
Jury podało, że na uwagę zasługują także wyrazy:
popkornina - oznacza to, co "fajne, młodzieżowe i cool",
dyntka - używana, gdy "wszystko się wali i nie idzie po naszej myśli"
poddymić - synonim "rozkręcania atmosfery".
Popularne
- Jelly Frucik zablokowany na TikToku. "Ryczę i jestem w rozsypce"
- Kim są "slavic dolls"? Śmiertelnie niebezpieczny trend na TikToku
- Vibez Creators Awards - wybierz najlepszych twórców i wygraj wejściówkę na galę!
- Były Julii Żugaj szantażował jurorów "Tańca z gwiazdami"? Szalona teoria fanów
- Amerykanie nie umieją zrobić kisielu? Kolejna odsłona slavic trendu
- Quebonafide ogłosił finałowy koncert? "Będzie tłusto"
- Chłopak Seleny Gomez się nie myje? Prawda wyszła na jaw
- Jurorka "Tańca z gwiazdami" węszy romans? "Ja nie widzę tej relacji"
- Agata Duda trenduje za granicą. Amerykanie w szoku