Małżeństwo sologamiczne

Blogerka z Indii poślubi samą siebie. Jakie są zalety małżeństwa sologamicznego?

Źródło zdjęć: © Canva, Instagram
Jakub TyszkowskiJakub Tyszkowski,07.06.2022 11:00

Sologamia to nowy trend, który w ostatnich latach zdobywa dużą popularność. U podstaw tej filozofii leży przekonanie, że do osiągnięcia pełni szczęścia nie jest potrzebna druga osoba. Za sprawą 24-letniej Kshama Bindu sologamia dotarła do Indii.

11 czerwca w mieście Vadodara w zachodnich Indiach odbędzie się tradycyjna hinduska ceremonia ślubna. Po tym wyjątkowym wydarzeniu panna młoda odwiedzi przepiękny region Goa, w którym spędzi dwutygodniowy "miesiąc miodowy". Jedynym brakującym elementem ceremonii zaślubin będzie pan młody. To dlatego, że 24-letnia Kshama Bindu chce dokonać pierwszego w historii Indii małżeństwa sologamicznego.

Kshama Bindu tłumaczy, na czym polega związek sologamiczny. - Poślubienie samej siebie jest wyrazem oddania siebie samej sobie, to wybór stylu życia, który pomaga ci dojrzeć i rozkwitnąć do najbardziej żywej, pięknej, szczęśliwej osoby, jaką możesz tylko być.

trwa ładowanie posta...

Sologamia - wyraz samoakceptacji

Hinduska wyjaśnia, że małżeństwo sologamiczne jest aktem głębokiej samoakceptacji.To mój sposób na udowodnienie, że akceptuję siebie taką, jaka jestem, zwłaszcza te elementy siebie, których próbowałam się wyrzec lub im zaprzeczyć. Chodzi mi o wszystkie słabości fizyczne, psychiczne i emocjonalne. (...) Akceptuję całą siebie, nawet to, co nie wygląda ładnie.

Zdałam sobie sprawę, że nie potrzebuję księcia z bajki, ponieważ jestem swoją własną królową.

- Kshama Bindu

Rodzicom czasami trudno jest zrozumieć wybory swojego dziecka. W przypadku blogerki z Indii tak nie jest. Rodzina Bindu udzieliła jej błogosławieństwa i zapowiedziała swoją obecność podczas ceremonii ślubnej. Przyjaciele kobiety również przyjdą na uroczystość. - Tak długo, jak jesteś szczęśliwa, nie mam nic przeciwko temu - powiedziała mama 24-letniej Hinduski.

trwa ładowanie posta...

Małżeństwo sologamiczne - geneza

Według serwisu The Indian Express pierwszego małżeństwa sologamicznego dokonała Linda Baker. Stomatolożka z USA powiedziała sobie "tak" w 1993 roku w obecności grupy przyjaciół.

Ideę małżeństwa sologamicznego spopularyzowała popkultura, a konkretnie seriale takie jak Doctor Who, GleeSeks w wielkim mieście. To właśnie Carrie Bradshaw bywa nazywana "matką chrzestną sologamii", gdyż to ona w jednym z odcinków Seksu w wielkim mieście z 2003 roku poślubiła samą siebie.

Jak podaje BBC, w większości przypadków na małżeństwo sologamiczne decydują się kobiety. W odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie powstały firmy, które specjalizują się w organizowaniu ceremonii zaślubin samej/samego siebie. Przygotowane na tę okazję zestawy ślubne obejmują np. "karty afirmacji", na których znajduje się napis: "Do diabła, jestem niesamowita/y".

Czy w związkach sologamicznych może dochodzić do rozwodów? Jak najbardziej. Warto podać przykład brazylijskiej modelki, Cris Galery, która zakończyła małżeństwo z sobą po 90 dniach. Powód? Kobieta zakochała się w innej osobie.

trwa ładowanie posta...

Niestety przepisy nie nadążają za ideą małżeństwa sologamicznego. Według prawnika z Sądu Najwyższego Indii prawo wymaga, aby do zawarcia aktu małżeństwa przystąpiły dwie osoby. W związku z tym sologamia nie może być uznana za legalną - przynajmniej w Indiach. Może w Polsce by się przyjęła?

Źródła: Daily Mail/BBC/The Indian Express

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 1
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 2