"Atomic Heart". Gracze bojkotują tytuł za możliwe powiązania z Rosją… i więcej

"Atomic Heart". Gracze bojkotują tytuł za powiązania z Rosją

Źródło zdjęć: © Atomic Heart, Kolaż: Vibez
Oliwier NytkoOliwier Nytko,16.01.2023 13:00

Gra "Atomic Heart" jest bojkotowana przez graczy. Wszystko przez plotki o długiej sceny miłości pomiędzy robotami, nawiązanie do estetyki ZSRR i domniemane powiązania z Rosją.

"Atomic Heart" to gra stworzona jakby na modłę "Bioshocka" połączonego z nutką szaleństwa. Fabuła rozgrywa się w ZSSR z 1955 roku w "alternatywnej rzeczywistości" Gra jest tworzona przez rosyjskie studio Mundfish, które jest formalnie zarejestrowanie na Cyprze. I od tego wyjdziemy.

"Atomic Heart". Gra niekoniecznie na obecne czasy

Niedługo minie rok, odkąd z powodu rosyjskiej agresji w Ukrainie rozpętała się wojna, w której ginie wielu cywilów.

trwa ładowanie posta...

Gra odwołuje się do okresu ZSRR, co może być rozumiane jako odniesienie do imperialistycznych zapędów Rosji. Obecnie propaganda rosyjska z nostalgią nawiązuje do czasów ZSRR. Promowanie takiej gry w momencie wojny w Ukrainie niektórym wydaje się niesmaczne. Ale warto zauważyć, że gra zaczęła być tworzona jeszcze przed wybuchem wojny. Powstanie takie projektu zazwyczaj zajmuje kilka dobrych lat.

Trzeba też podkreślić, że gra nie jest dosłownym odbiciem realiów ZSRR. Mamy tu raczej osadzoną w 1955 roku alternatywną rzeczywistość, w której doszło do rewolucji robotów:

Atomic Heart: Rewriting the Soviet History Book For the Robotic Revolution - IGN First

"Atomic Heart" i awantura o seks robotów

Sergey Mohov i Aryo z Twittera opowiadają, jak wyglądało wydarzenie promujące grę dla dziennikarzy. Wszystko utrzymane było w czerwonym, a więc nawiązującym do komunizmu kolorze.

OstroNEWS #4: Atomic Heart огонь, iPhone 14 Pro в дефиците, Илон Маск дурак и Apple врёт нам

Inna strona marketingu to seks. Twórcy mieli potwierdzić, że w grze ma się znaleźć sześciogodzinna scena seksu z robotem. Dziwny sposób na podbicie hype'u?

trwa ładowanie posta...

Za tym też idzie sporo komentarzy czy wpisów, które… sami oceńcie. Oczywiście, pochodzą one od użytkowników Twittera, a nie od twórców. Ale sami przeczytajcie:

trwa ładowanie posta...
trwa ładowanie posta...
trwa ładowanie posta...

Tytuł miał wyjść w okolicach października 2022 roku, ale premiera została opóźniona. Na kiedy? 21 lutego. Idealnie pomiędzy początkiem konfliktu na Ukrainie w 2014 roku (20 lutym) i rozpoczęciem aktualnej wojny w 2022 roku (24 lutego). Całkiem przypadkowo?

Inwestor "Atomic Heart"? Gaijin i GEM Capital

Kto zainwestował w dewelopera "Atomic Heart", czyli studio Mundfish? Gaijin mogą kojarzyć fani gry "Warthunder". Ich powiązanie z wojną i Rosją jest takie, że płacili za reklamy na kanale "Donieckiej Republiki Ludowej" promujące grę.

trwa ładowanie posta...

GEM Capital jest prowadzone przez Anatolija Palija, byłego członka zarządu Gazpromu:

trwa ładowanie posta...

Czy trzeba komukolwiek tłumaczyć powiązania Gazpromu i Rosji?

"Atomic Heart" pojawi się w Rosji na platformie VK Play

VK Play to część platformy VK (VK Group dokładniej). Jej prezesem jest Władimir Kirijenko, syn byłego ministra w Rosji, który został dotknięty amerykańskimi sankcjami wynikającymi z rozpoczęcia wojny. Sankcje zabraniają współpracy z jakimikolwiek podmiotami ze Stanów Zjednoczonych.

Szokiem dla #nikogo nie powinno być, że VK jest powiązane z Władimirem Putinem, prezydentem Rosji. Jak bardzo? Jak podawał "Reuters" pod koniec 2021 roku rosyjski miliarder Aliszer Usmanow sprzedał swoje udziały w rosyjskiej grupie VK państwowemu ubezpieczycielowi Sogazowi, którego właścicielem jest długoletni sojusznik prezydenta Putina.

trwa ładowanie posta...

W innych krajach gra pojawi się w normalnej dystrybucji - w tym także w Xbox Game Pass, gdzie subskrybenci będą mogli zagrać w tytuł za darmo.

Internauci wzywają do bojkotu gry "Atomic Heart"

W miniony weekend - 14/15 stycznia - pojawiło się sporo wpisów pod wątkiem użytkownika Aryo, które wzywały do bojkotu gry. Wypowiedzieli się m.in. Zooltar, Wonziu czy Maciej Dąbrowski:

trwa ładowanie posta...
trwa ładowanie posta...
trwa ładowanie posta...
trwa ładowanie posta...
trwa ładowanie posta...
trwa ładowanie posta...
trwa ładowanie posta...
trwa ładowanie posta...

Firma o bojkocie "Atomic Heart"

Nie można tego inaczej określić: przychody z gry, które mogą trafić do Rosji, najpewniej zostaną poniekąd użyte do dozbrojenia i wykorzystania tego oręża na wojnie z Ukrainą.

Studio Mundfish wydało krótkie oświadczenie na swoim Twitterze. Ogłasza, że ich zespół jest "propokojowy" i opowiada się "przeciwko przemocy wobec ludzi". Studio "nie komentuje polityki ani religii". Słowa takie jak "wojna", "Rosja" czy "Ukraina" nie padły ani razu w tym krótkim oświadczeniu:

"Chcemy was zapewnić, że Mundfish jest deweloperem i studiem z międzynarodowym zespołem skupionym na innowacyjnej grze i jest niezaprzeczalnie organizacją propokojową, która potępia przemoc wobec ludzi. Nie komentujemy polityki ani religii. Bądźcie pewni, że jesteśmy globalnym zespołem skupionym na tym, aby Atomic Heart trafiło w ręce graczy na całym świecie. Nie popieramy i nie będziemy popierać osób, które wnoszą do gry obraźliwy, nienawistny, dyskryminujący, pełen przemocy lub groźby język" - czytamy w oficjalnym oświadczeniu firmy Mundfish.

trwa ładowanie posta...
trwa ładowanie posta...

Jakbyśmy słyszeli słowa papieża, który bardzo unikał słowa "wojna", aby nie zepsuć humoru agresorowi.

Moim zdaniem, zespół Mundfish - nawet gdyby chciał - nie mógłby potępić oficjalnie Rosji czy Putina. Dlaczego? Ich inwestorzy są powiązani z m.in. byłym prezesem Gazpromu.

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0