gaming
PS VR2: preorder wystartował, a w USA ceny poszybowały w górę
PlayStation Store jest znowu dostępne w Rosji. Ale dlaczego?

PlayStation ponownie otworzyło się w Rosji? Tak jakby…

Źródło zdjęć: © Kolaż: Vibez
Oliwier NytkoOliwier Nytko,01.04.2022 10:06

Znowu jest głośno o PlayStation. Tym razem, według pogłosek i nieoficjalnie, firma umożliwiła graczom z Rosji powrót do cyfrowego kupowania gier. A może to po prostu błąd?

bGysjOSX

Za naszą wschodnią granicą trwa wojna. Rosja zaatakowała Ukrainę po latach "cichego" konfliktu. Wynikiem wojny są masowe wyprowadzki z Rosji wielu firm. Czy to po to, aby uniknąć czarnego PR-u, czy w antywojennym proteście.

9 marca Sony ogłosiło, że zawiesza oficjalnie sprzedaż hardware (np. konsol), jak i softu w całej Rosji. Softu, czyli sprzedaży wszystkich cyfrowych gier, jak i usług typu PS+. Tylko, jak donosi m.in. Spidersweb czy Gamerweb, obecnie sprawa odrobinę się zmieniła.

bGysjOSZ

PlayStation Store miało wrócić w Rosji

Według kilku rosyjskich portali - Gamemag, Igromania, KG-Portal i iXBT - cyfrowy sklep konsol Sony, PlayStation Store, odblokował się w ostatnim czasie. A raczej obostrzenia zostały na tyle poluzowane, że każdy gracz z Rosji może bezproblemowo kupować gry i korzystać z PS Plusa.

trwa ładowanie posta...

Z obostrzeniami oczywiście. Bezpośrednio za pomocą karty kredytowej nie da się za nic płacić. Ale ludzie nie są głupi, od razu znaleźli obejście - wystarczy płacić kartami przedpłaconymi.

Screeny potwierdzające, że sklep PlayStation działa w Rosji
Screeny potwierdzające, że sklep PlayStation działa w Rosji (dtf.ru)

Kupujemy kartę za 100-200 zł i możemy bezproblemowo płacić za usługi w sieci bez korzystania z karty bankowej. Ponadto, gracze mogą odbierać także darmowe gry pochodzące z subskrypcji PS+.

bGysjOTb

Wieczorem 29 marca PS Store został ponownie otwarty w Rosji. Gracze zauważają, że udało im się kupić kilka projektów jednocześnie, w tym remaster GTA 5, Castlevania Anniversary Collection i wiele innych. Można też dokonywać zakupów w aplikacji - przekazuje jedna rosyjska strona internetowa.

Rzekomo niektórym Rosjanom udało się kupić gry na PS5
Rzekomo niektórym Rosjanom udało się kupić gry na PS5 (games.mail.ru)

Celowe działanie czy pomyłka?

Na ten moment Sony nie wydało żadnego oficjalnego oświadczenia. Cała sprawa może być jedynie usterką lub przypadkowym włączeniem sprzedaży. Graczom z Rosji nadal wyświetla się komunikat o tym, że usługa PlayStation Store jest niedostępna. Czyli, teoretycznie, nie powinno być możliwości zakupów, ale komuś się jednak udaje.

bGysjOTh

Czy Sony chciałoby otworzyć po kryjomu swój cyfrowy sklep i automatycznie stracić w oczach Zachodu? Przecież przed chwilą potępili atak na Ukrainę. Jak dla mnie jest to jedynie tymczasowy problem, który zaraz zostanie zneutralizowany.

Może wyszła jakaś z aktualizacji, która nie zawierała poprawki blokującej PS Store w Rosji? Kto wie.

Co o tym myślisz?
  • serduszko
  • ogień
  • uśmiech
  • smutek
  • złość
  • kupka
"Need for Speed: Unbound". Pierwszy dobry NFS od 12 lat [RECENZJA]