Rosyjskie wydanie Elle popiera wojnę?

Rosyjskie wydanie "Elle" popiera inwazję na Ukrainę? Litera "Z" na okładce magazynu

Źródło zdjęć: © Canva, Elle
Jakub TyszkowskiJakub Tyszkowski,21.03.2022 15:00

Marcowe wydanie rosyjskiej edycji magazynu "Elle" budzi niepokój. Wydawcy umieścili na okładce czasopisma hasło: "Pokolenie Z sprawia, że świat znów jest wielki". Ze względu na rosyjską inwazję na Ukrainę litera "Z" ma podwójne znaczenie.

Rosyjskie wydanie magazynu Elle zaprezentowało okładkę marcowego numeru. Widnieje na niej Deva Cassel, która jest córką Moniki BellucciVincenta Cassela. 17-letnia modelka pozuje w niezwykle mrocznej stylizacji - ma na sobie czarny gorset, czarne pończochy, a za nią znajduje się szara ściana. Tym, co przyciąga uwagę, to hasło na okładce magazynu: Pokolenie Z sprawia, że świat znów jest wielki.

Litera "Z" ma podwójne znaczenie. Z jednej strony odnosi się do pokolenia Z, czyli osób urodzonych w latach 1995-2010. Z drugiej strony musimy pamiętać, że analizujemy okładkę, biorąc pod uwagę kontekst wydarzeń na świecie. Po rosyjskiej inwazji na Ukrainę litera "Z" stała się symbolem poparcia wobec agresji na niepodległe państwo. Czy to przypadek, że symbol trafił na okładkę rosyjskiego Elle?

Rosyjskie Elle
Rosyjskie Elle (Elle)

Na alternatywnej okładce nie występuje Deva Cassel, ale hasło z wykorzystaniem litery "Z" nadal jest obecne.

Symbol Z
Symbol Z (Elle)

Litera "Z" jak nowa swastyka

Kremlowska propaganda wykorzystuje literę "Z" na masową skalę - niemal tak, jak w przypadku swastyki robiła propaganda nazistowska w III Rzeszy. Warto podkreślić, że symbol poparcia wobec działań wojennych w Ukrainie pojawia się nie tylko w medialnych przekazach. Literę "Z" w Rosji można zobaczyć na bilbordach, ścianach budynków, na samochodach czy na ubraniach studentów.

Okładka rosyjskiego "Elle" wywołuje kontrowersje

Trudno stwierdzić, czy umieszczenie litery "Z" na okładce magazynu było świadomym zabiegiem, czy fatalnym wyczuciem czasu. Należy podejrzewać, że przygotowanie marcowego numeru do druku odbywało się ze znacznym wyprzedzeniem, być może jeszcze nawet przed wybuchem wojny w Ukrainie, kiedy litera "Z" była po prostu literą, a nie symbolem porównywanym do swastyki.

Hasło make the world great again można traktować jako nawiązanie do wystąpień Władimira Putina. Przywódca Rosji poprzez wojnę w Ukrainie chce dokonać rewizji dotychczasowego porządku świata, a aneksja Ukrainy miałaby spełnić jego nacjonalistyczne marzenia o utworzeniu "Wielkiej Rosji". Mając na uwadze ten kontekst, okładka Elle jawi się jako jeszcze bardziej mroczniejsza.

trwa ładowanie posta...

Dziennikarka Sabina Treffler podejrzewa, że sesja okładkowa mogła się odbyć nawet w listopadzie lub w grudniu 2021 roku. Być może wydawcy rosyjskiego Elle wystosują krótkie oświadczenie w związku z tym, że okładka wywołała tak wielkie emocje.

trwa ładowanie posta...
trwa ładowanie posta...
Rozwijaj swoje pasje z Bankiem Pekao S.A., bo jak nie teraz to kiedy?
Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0