społeczeństwo
Facebook pomógł w oskarżeniu 17-latki o dokonanie aborcji. Jak się tłumaczy?
Kolorado aborcja

W Kolorado aborcja będzie dostępna w każdym miesiącu ciąży. Płody nie mają takich praw jak ludzie

Źródło zdjęć: © R Saddler, canva, twitter
Anna RusakAnna Rusak,07.04.2022 12:15

W Kolorado gubernator podpisał ustawę, która pozwala na aborcję w każdym momencie ciąży. Lekarz nie może odmówić jej wykonania, a płody nie mają takich praw jak ludzie. Wszystko przez konserwatystów.

bFZXuhEz

Gdy Kaja Godek chce karać za ulotki na temat aborcji, w Kolorado właśnie uchwalono prawo, dzięki któremu dostęp do aborcji będzie nieograniczony i chroniony przez prawo. Będzie jej można dokonać właściwie w każdym momencie ciąży.

Gubernator Jared Polis w poniedziałek podpisał ustawę, dzięki której aborcja będzie chroniona przez prawo Kolorado, a osoby z macicami będą mogły jej swobodnie dokonywać.

bFZXuhEB

Aborcja bez prawdziwych granic w Kolorado

Wyobrażacie sobie, że w każdym momencie ciąży możecie pójść do lekarza i zażądać aborcji? Tak właśnie będzie to wyglądało w Kolorado. Co więcej, osoba do której się zgłosimy, nie będzie nam mogła odmówić zabiegu. Według tej ustawy władze lokalne i stanowe nie mogą ingerować w opiekę reprodukcyjną. Nielegalne będzie:


Odmawianie, ograniczanie, ingerowanie lub dyskryminowanie podstawowego prawa jednostki do stosowania lub odmowy antykoncepcji lub kontynuowania ciąży i porodu lub aborcji.

- lifesitenews

Płód to nie człowiek według nowej ustawy Kolorado

Co więcej ustawa oświadcza, że zapłodnione jaja, embriony i płody nie mają żadnych niezależnych praw. Najprościej rzecz ujmując według tej ustawy płód to nie człowiek, a embriony nie mają praw w przeciwieństwie do już urodzonych ludzi.

bFZXuhED


Zapłodniona komórka jajowa, embrion lub płód nie mają niezależnych ani pochodnych praw na mocy prawa stanowego.

- lifesitenews


Kolorado było, jest i będzie państwem popierającym wybór. Bez względu na to, co Sąd Najwyższy zrobi w przyszłości, ludzie w Kolorado będą mogli wybrać, kiedy i czy będą mieli dzieci.

- lifesitenews

Polis signs bill enshrining abortion access into Colorado state law

Czemu Kolorado zdecydowało się na taką uchwałę?

Gubernatorowi Kolorado zależało na takim zabezpieczeniu obywatelek ze względu na niedawne decyzje Sądu Najwyższego USA i sprawy Dobbs v. Jackson Women’s Health Organization. Wyrok w tej sprawie może ograniczyć przepisy aborcyjne i unieważnić precedens Roe v. Wade z 1973

bFZXuhEJ

To właściwie dzięki temu precedensowi aborcja w Stanach Zjednoczonych jest teraz tak dostępna. Z drugiej jednak strony właśnie przez sprawę Dobbs v. Jackson Women’s Health Organization wiele stanów np. Floryda aktualnie zaostrza przepisy aborcyjne, a środowiska pro-life mają nadzieję na zmianę precedensu.

Poniekąd na takie działania odpowiada decyzja gubernatora Kolorado. Polis doszedł do wniosku, że "nie chce ryzykować" i woli wcześniej zabezpieczyć osoby, które w jego stanie będą chciałyby dokonać aborcji. To one mają decydować o tym, co zrobią z własną ciążą.

bFZXuhEK


Ustawa ta zapobiegnie również zmuszaniu jakiejkolwiek osoby do przerwania lub kontynuowania ciąży oraz zapewni, że nikt nie będzie zmuszany do wykonania lub przerwania ciąży wbrew jego woli lub sumieniu. To już obowiązywało w Kolorado. Ta ustawa po prostu utrzymuje ten status quo niezależnie od tego, co dzieje się na szczeblu federalnym. Zachowuje przy tym wszystkie istniejące prawa i obowiązki konstytucyjne.

- denverpost

To naprawdę wyjątkowe działania i możemy tylko pozazdrości Kolorado tak aktywnego i rzeczowego wspierania osób z macicami. Niesamowite, że istnieją miejsca w których to osoby zainteresowane ewentualnym posiadaniem dzieci, rzeczywiście mogą decydować o swoim ciele.

Źródło: denverpost.com, lifesitenews, cbsnews

Co o tym myślisz?
  • serduszko
  • ogień
  • uśmiech
  • smutek
  • złość
  • kupka
Komentarze (0)
arrow
SZOK: ksiądz z TikToka potwierdza, że dzieci z in vitro mają prawo do życia