Michał Wawer chce zaostrzenia prawa aborcyjnego

Konfederata chce zakazać aborcji z gwałtu. Ma "kontrpropozycję"

Źródło zdjęć: © Twitter
Maja Kozłowska,
18.09.2023 11:30

Michał Wawer z Konfederacji podczas debaty w TVN24 jasno określił swoje stanowisko na temat aborcji. Według niego gwałt nie jest wystarczającą przesłanką do legalnego przerwania ciąży.

Spór o aborcję nigdy tak naprawdę się nie skończył, ale tuż przed wyborami wyraźnie wraca. Raporty co prawda wskazują, że choć polskie społeczeństwo jest podzielone, ponad 50 proc. obywateli wyraźnie opowiada się za jej legalizacją.

Aborcja w programach wyborczych. Kto da więcej?

Jak kwestia aborcji wygląda w programach partyjnych? Lewica proponuje legalną aborcję bez względu na powód do 12. tygodnia ciąży, a po 12. tygodniu z powodu zagrożenia życia lub zdrowia matki lub ciężkich wad płodu.

Koalicja Obywatelska próbuje się zadeklarować. Na stronie 100konkretow.pl partia przedstawia "100 konkretów na pierwsze 100 dni rządów". W jednym z nich poruszono kwestię przerywania ciąży.

Aborcja do 12 tygodnia ciąży będzie legalna, bezpieczna i dostępna. Żaden szpital działający w ramach z NFZ nie będzie mógł zasłonić się klauzulą sumienia i odmówić zabiegu. Decyzja musi należeć do kobiety.

- głosi konkret KO

Warto jednak pamiętać, że z list KO startuje Roman Giertych, który jest znanym antyaborcjonistą. Wcześniej Donald Tusk obiecywał, że stanowisko względem przerwania ciąży będzie brane pod uwagę przy tworzeniu list wyborczych.

Trzecia Droga - koalicja Polskiego Stronnictwa Ludowego i Polski 2050 jest nieco bardziej wstrzemięźliwa od dwóch poprzednich partii. Obiecują przywrócenie kompromisu aborcyjnego - możliwość przerwania ciąży, która powstała w przypadku czynu karalnego (kazirodztwa, gwałtu itp.), zagrożenia życia lub zdrowia matki lub gdy płód jest obarczony ciężkimi wadami. Dalej proponują przeprowadzenie referendum, jednak nie podają innych szczegółów.

Stanowisko PiS jest znane. W 2020 r. Trybunał Konstytucyjny ograniczył prawo legalnej aborcji do minimum. Skutki tej decyzji są widoczne.

W programie wyborczym Konfederacji nie ma wzmianki o aborcji. Nie zmienia to faktu, że żaden z członków partii nie popiera prawa do przerwania ciąży do 12. tygodnia. Wszyscy podpisali się pod wnioskiem do TK, który zniósł możliwość aborcji z powodu ciężkich wad płodu. W Konfederacji jest za to wielu polityków, którzy chcieliby zaostrzenia ustawy aborcyjnej. Usunięcia przesłanki ciąży z gwałtu życzą sobie m.in. Sławomir Mentzen, Janusz Korwin-Mikke, Anna Bryłka czy Michał Wawer.

Michał Wawer twardo o aborcji

Michał Wawer jest kandydatem do Sejmu z ramienia Konfederacji. Startuje w okręgu nr 33 z pierwszej pozycji. 17 września polityk uczestniczył w programie "Czas decyzji: DEBATA" w TVN24. W dyskusji wzięli również udział Katarzyna Lubnauer, Jakub Szczepański, Grzegorz Kardas i Marcelina Zawisza.

Podczas debaty padło pytanie o aborcję. Wówczas Wawer odpowiedział, że są za usunięciem przesłanki gwałtu jako argumentu dla legalnej aborcji. Liczba mnoga sugeruje, że to stanowisko całej Konfederacji.

Dodał, że proponują w zamian za to uproszczenie procedur adopcyjnych, ponieważ kobieta nie ma obowiązku wychowywać dziecka poczętego z gwałtu.

trwa ładowanie posta...

Zamiast aborcji uproszczenie procedur adopcyjnych

Marcelina Zawisza z Lewicy podkreśliła, że to oznacza, że zgwałcona kobieta będzie musiała przez dziewięć miesięcy zmagać się z traumą, trudem porodu, a później, być może, przeżywać oddanie dziecka do adopcji.

Należy też podkreślić, że oddanie dziecka do adopcji również jest ogromnym wyzwaniem i ciężarem, okupionym wieloma moralnymi rozterkami. W narracji Konfederaty brzmi to bezrefleksyjnie. Kobieta dziecko urodzi, kobieta je odda.

Nawet abstrahując od psychicznego trudu tej decyzji - co ze stygmatyzacją matek czy po prostu rodziców, którzy z jakichś powodów nie decydują się na zatrzymanie dzieci?

Tych wątpliwości Michał Wawer niestety nie rozwiał.

Źródło: oko.press, tvn24.pl

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 4
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 2
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 51
  • emoji kupka - liczba głosów: 12
15X marsz kobiet! Jeżeli Twój chłopak chce głosować na konfe, 40 dniowy post załatwi sprawę!
Odpowiedz
4Zgadzam się0Nie zgadzam się
tak tak,zgłoś
Ledwo dorośli chłopcy uczą kobiety tampax wkładać , bo oni są specami od tych spraw , niedługo nam powiedzą jak karmić piersią !!!
Odpowiedz
5Zgadzam się0Nie zgadzam się
Abcd,zgłoś
Znajdą sposób, zlikwidują coś takiego jak gwałt (w końcu wg nich kobieta to część dobytku mężczyzny, a rzeczy nie można zgwałcić) i już nie będzie można zrobić aborcji- kobieta to ma rodzić chłopu dzieci i nie dyskutować.
Odpowiedz
5Zgadzam się0Nie zgadzam się
Zobacz komentarze: 23