Aborcja prawem człowieka – tak zdecydował Parlament Europejski. Czy to coś zmieni?
Parlament Europejski przyjął tzw. raport Maticia, który mówi, że aborcja jest prawem człowieka i każdy powinien mieć dostęp do antykoncepcji. Co na to Polska?
Aborcja w naszym kraju to niełatwy temat. Wszyscy przekonaliśmy się o tym w październiku zeszłego roku, gdy Trybunał Konstytucyjny ogłosił, że aborcja ze względu na ciężkie i nieodwracalne wady płodu jest niezgodna z konstytucją, co wywołało falę protestów.
Podobne
- Aborcja w Sejmie. Szymon Hołownia nie wpuścił aktywistek ze Strajku Kobiet
- Ta sprawa podzieliła Czarzastego i Hołownię. Miliony Polaków czekają
- Aborcja przez telekonsultację ma być dostępna dla Polek. Co na to Kaja Godek?
- Aborcja polaryzuje społeczeństwo? Polacy w większości są zgodni
- Aborcja Bez Granic: 44 tys. Polek dokonało aborcji w ciągu dwóch lat. Najmłodsza to 14-latka
W czwartek Parlament Europejski, w ramach skonfrontowania się z tym, co dzieje się m.in. w naszym kraju i na Malcie, przyjął i ogłosił rezolucję, która jasno mówi, że bezpieczny dostęp do aborcji jest prawem człowieka.
Co to oznacza?
Decyzja została przegłosowana – za było 378 posłów, 255 było przeciw, a 42 wstrzymało się od głosu. Raport opracował Predrag Fred Matić, czyli chorwacki eurodeputowany, który także krytycznie wypowiada się o „klauzuli sumienia”, pozwalającej lekarzom odmówić wykonania zabiegu aborcji.
Sam projekt miałby wzywać państwa członkowskie np. do zapewnienia obywatelom krajów Unii Europejskiej dostępu do produktów antykoncepcyjnych i legalnego oraz bezpiecznego dostępu do aborcji i potępiać wszelkie próby ograniczenia takiej wolności.
Niestety rezolucja nie jest wiążąca, ale na pewno dobrze wróży na przyszłość. Pytanie tylko, co zrobią z nią nasi rządzący, którzy w zwyczaju mają raczej krytykowanie działań Unii Europejskiej. Swoją drogą, Ordo Iuris już stworzyło petycję przeciwko projektowi. Sam twórca też zmaga się z ogromnym hejtem, a niektórzy nawet porównują go do Hitlera:
Oczywiście to też nie tak, że tylko nasza strona skrytykowała ten raport. Hiszpańska eurodeputowana stwierdziła, że to prawo, które może być respektowane w niektórych krajach członkowskich, ale nie należy do praw człowieka.
Jak jednak widać, większość głosujących nie podzieliła jej spojrzenia na sprawę. Pytanie tylko, czy to cokolwiek zmieni? Ja niestety obawiam się, że nie i patrząc na komentarze niektórych polityków, tylko się w tym utwierdzam. Chociaż z drugiej strony – każde światełko nadziei jest w naszej sytuacji na wagę złota.
Źródło: www.politico.eu
Popularne
- Rozwój PSZOK-ów dzięki funduszom unijnym
- Poznaj Polskę na dwóch kołach
- Liam Payne wiecznie żywy. Znów usłyszymy jego głos
- Marcin Dubiel próbuje wrócić do internetu. Kolejny epic fail
- Kamil z Ameryki w akcji. Koszulki #freebudda wspierają Strefę 77
- Wojtek Gola na streamie u Jelly Frucika. Było piekielnie gorąco
- Młodzi na rynku pracy w Unii Europejskiej
- Rok po wybuchu Pandora Gate. Co dalej z ekstradycją Stuu?
- Fundusze unijne a problemy szkół