8 lat rozwijania gry? Jedna gra opracowała to do perfekcji
Niektórzy twierdzą, że obecnie “okres przydatności gier” wynosi rok, może dwa. Euro Truck Simulator 2 kompletnie odchodzi od tego stwierdzenia. 8 lat po premierze cały czas… przyciąga tysiące graczy co miesiąc.
Aby rozwiać wszystkie wątpliwości: tak, Euro Truck Simulator 2 wyszło w 2012 roku. Mamy obecnie początek 2021, a ETS2 cały czas nie traci graczy. Po wejściu na cudowną stronę SteamCharts możemy łatwo odkryć, że gra o ciężarówkach obecnie przyciąga miesięcznie około 50 tysięcy graczy.
Podobne
- The Sims 4: Orientacje seksualne wchodzą do gry! Nie każdy Sim będzie panseksualny i panromantyczny
- Twórcy Minecrafta mają problem. Fani gry buntują się przeciwko nowościom
- Gry w szkole? TE tytuły powinny być obowiązkowe na zajęciach
- Gra, którą pobierzesz w chwilę i jest darmowa? Aż żal nie zagrać
- Nadchodzi nowe Red Dead Redemption? A może remaster/port starszej gry?
Aktualnie ten tytuł plasuje się na około 70. miejscu w rankingu graczy w ostatniej godzinie… pośród wszystkich tytułów na ogromnej platformie Steam. Tak, ETS2 po 8 latach jest cały czas bardzo popularny. W porównaniu do takiego Cyberpunka 2077, Euro Truck Simulator 2 zyskuje graczy — w przeciwieństwie do tytułu CDPR.
Dlaczego tak się dzieje?
Oficjalnie… nie wiemy, doh. Jednak osobiście sukces ETS-a osadzam na 3 filarach:
- Koncept gry
- Wsparcie/dodatki
- Społeczność/mody
Brzmi to strasznie prosto? Bo tak jest. Jednak jest to genialne w tej swojej prostocie!
- Koncept gry
Euro Truck Simulator 2 to w gruncie rzeczy symulator zmieniającego się krajobrazu. Jeździmy po Europie, rozwożąc wędliny, bułki, koparki czy inne ważne elementy życia codziennego innych ludzi. Po drodze możemy rozwijać naszą firmę: kupować nowe ciężarówki i zatrudniać pracowników. Jednak w gruncie rzeczy, naszą misją tutaj jest… jeżdżenie.
Gra jest niesamowicie prosta do „wzięcia i zagrania”. Każdy, kto kiedykolwiek jeździł samochodem w innej grze, od razu załapie gameplay. Z drugiej strony, opcji dla zaawansowanych użytkowników jest także co niemiara, więc każdy będzie zadowolony.
- Wsparcie i dodatki
Nieważne jak wspaniała byłaby dana gra - bez wsparcia ze strony producenta nawet najbardziej zagorzali fani znudzą się po miesiącach grania. Deweloper ETS2, SCS Software, zapewnił masę wsparcia od premiery w 2012 roku. Zawartości jest wręcz hurtowa ilość. Nie żartuję! Patrząc na gołą grę z początków na Steamie, a potem na to, co mamy teraz — jest ogromna różnica.
Na początku gracze mieli do dyspozycji głównie Niemcy oraz parę innych krajów. Jednak 8 lat i ogrom płatnych dodatków później, gra wygląda kompletnie inaczej. Ciekawostka: same dodatki rozszerzające mapę oraz rozgrywkę kosztują około 400 złotych. Mhm, 400 złotych za jedną, nomen omen ogromną, grę. Wracając, SCS oddało graczom do dyspozycji prawie całą Europę, kawałek Rosji oraz nawet odrobinkę Turcji! ETS2 jest obecnie naprawdę ogromne. Nie wspominam już nawet o aspektach sieciowych.
- Społeczność i mody
Fanowskie modyfikacje zawsze były bardzo ważne dla serii Euro Truck Simulator. Od początku gracze mogli praktycznie za darmo rozszerzyć swoje doświadczenia płynące z gry. A to jakaś inna ciężarówka, a to dodanie prawdziwych firm do gry. To nie wszystko! Czasem można było spotkać nawet rozszerzenia map o dodatkowe miasta, czy też kraje.
To w telegraficznym wręcz skrócie były trzy filary, na których można osadzić sukces tej gry.
Jakie są moje przysłowiowe 3 grosze?
Grałem w ETS2 w wielu 13 lat, byłem wtedy zachwycony ogromem możliwości i skalą gry. Mam obecnie 21 lat i cały czas ta gra jest w stanie mnie zadziwić. Wiadomo, nie gram w nią codziennie. Ba! Był okres, w którym przegapiłem z 3-4 większe rozszerzenia. Tylko to się tak bardzo nie liczy. Jeżeli gra z 2012 roku jest cały czas grywalna 6-7-8 lat później, to trzeba pogratulować osobom za nią odpowiedzialnym. Dobra, to teraz muszę kupić wszystkie dodatki…
Graliście/gracie w ETS-a?
Popularne
- To oni pozwali Sylwestra Wardęgę. Lista jest bardzo długa
- W 12 godziny spała z 1000 facetów. Onlyfansiara twierdzi, że pobiła rekord
- Dubajska czekolada trafiła do Żabki. Limitowana i ekstremalnie droga
- AI Iga Świątek wali szoty w reklamie pubu Mentzena. Będą pozwy?
- "Fazolandia" sprzedana. Koniec marzenia słynnego youtubera
- Jelly Frucik spał z Wojtkiem Golą? Żaden 20-stronnicowy dokument tego nie wymaże
- Dawid Podsiadło z AliExpress. Hubert jak Maciej Musiał - też posprząta mieszkanie
- Merch Drwala 2025 nadchodzi. Trzy daty, które lepiej zapamiętaj
- 19 stycznia krytyczną datą dla TikToka. MrBeast zabrał głos