Zmiany w segregacji opadów. Czy wyjdą wszystkim na dobre?
Ministerstwo Klimatu i Środowiska planuje wprowadzenie ogromnych zmian. Mają dotyczyć segregacji odpadów budowlanych oraz rozbiórkowych. Wstępne projekty mają być przyjęte jeszcze w pierwszej połowie 2024 r. Wiele osób podkreśla jednak, że pomysły wzbudzają wiele wątpliwości.
Zapewne większość ludzi w momencie, w którym słyszy słowo "odpady", ma przed oczami rozwalona na ulicach plastikowe kubeczki po lodach, szklane butelki walające się na chodnikach czy gumy do żucia, których ktoś nie wyrzucił do kosza. Okazuje się, że oprócz tych najbardziej oczywistych, mamy również takie, o których zbyt często nie wspomina się w publicznych rozmowach. Chodzi o odpady budowlane, a także rozbiórkowe. A to właśnie w związku z nimi rządzący wpadli na nowe pomysły.
Podobne
- Aktywiści rozlali krew na poznańskim rynku. Powód skłania do namysłu
- Wolontariusze oczyścili Odrę. Kropla w morzu potrzeb?
- Ostatnie Pokolenie wkracza do kolejnych miast. Aktywiści szukają wsparcia
- Donald Tusk zaskakuje. Przerósł go czajnik elektryczny
- Aktywiści blokowali Maraton Warszawski. "Żadnego nowego gazu"
Jak dowiedział się "Dziennik Gazeta Prawna", Ministerstwo Klimatu i Środowiska jeszcze w pierwszej połowie tego roku chce przyjąć nowe prawo dotyczące odpadów rozbiórkowych i budowlanych. Według rządzących segregacja tego rodzaju śmieci ma być nieobowiązkowa u źródła, czyli w miejscu, gdzie trwa jakiegoś rodzaju budowa czy też rozbiórka. Ten pomysł nie u wszystkich wzbudza pozytywne emocje.
Nowe zasady dotyczące segregacji opadów
Jak czytamy na serwisy.gazetaprawna.pl, zmiany w ustawie o odpadach mają zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2025 r. i dotyczyć mają wspomnianych odpadów budowlanych i rozbiórkowych, a dokładnie ich segregacji. Nowe zasady będą miały ogromny wpływ zarówno na osoby prywatne, jak i firmy, które w niedalekiej przyszłości planują remont czy budowę.
W planowanej przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska ustawie ma pojawić się art. 101a. Zgodnie z nim odpady budowlane i rozbiórkowe mają być selektywnie zbierane i odbierane "z podziałem co najmniej na: drewno, metale, szkło, tworzywa sztuczne, gips, odpady mineralne, w tym beton, cegłę, płytki i materiały ceramiczne oraz kamienie". Nowością będzie więc wzmianka o sześciu nowych frakcjach.
ZETKACPER: CHCĘ ZOSTAĆ POLITYKIEM!
Jak informuje "Dziennik Gazeta Prawna", zgodnie z wcześniejszymi założeniami przepisy te miały zobowiązywać podmioty do segregowania odpadów budowlanych oraz rozbiórkowych u źródła, czyli w miejscu ich wytworzenia. Do Ministerstwa Klimatu i Środowiska wciąż jednak spływają wątpliwości dotyczące tego, w jaki sposób interpretować te zapisy. Nie jest bowiem klarowne, kogo ma dotyczyć obowiązek odbierania, a także zbierania odpadów budowlanych i rozbiórkowych.
Konsekwencje nowych zasad dotyczących opadów
Do Ministerstwa Klimatu i Środowiska spływa wiele zapytań oraz wątpliwości dotyczących nowego pomysłu. Jeżeli zmiany naprawdę wejdą w życie już 1 stycznia 2025 r., będzie to oznaczało wzrost kosztów odbierania i segregacji odpadów budowlanych i rozbiórkowych. To, rzecz jasna, nie wszystkim się podoba. Dlaczego trzeba będzie zapłacić więcej? Ponieważ podmioty zobowiązane zostaną bowiem do zbierania i odbierania wspomnianych odpadów podzielonych na sześć ww. frakcji.
Popularne
- Znamy przyczynę śmierci sowy Duolingo. Dua Lipa opłakuje ptaka
- Stuu został pobity? Szokujące nagranie obiegło internet
- Kotolga jest viralem na TikToku. Kim jest i co o niej wiadomo?
- Sowa Duolingo nie żyje. Wszyscy możecie ją mieć na sumieniu
- Żugajki na tropie nowego partnera Julii. Kim jest tajemniczy mężczyzna?
- Powstał tłumacz z polskiego na deweloperski. "Zrozum groźne gatunki"
- Sprawa korepetytora trafiła do Rzeczniczki Praw Dziecka. Co dalej?
- Damiano David wystąpił w Polsce. Zagrał nowy kawałek
- Jak pachną perfumy Skolima BEBECITA? Ekspert zabrał głos