System kaucyjny przyjęty. Ile dostaniemy za butelki?
Sejm odrzucił poprawki Senatu dotyczące systemu kaucyjnego. Kiedy zostanie wprowadzony w Polsce i jak zostanie wyceniony zwrot za butelki i puszki?
Już w 2022 r. Ministerstwo Klimatu i Środowiska mówiło o wprowadzeniu w Polsce powszechnego systemu kaucyjnego. 13 lipca 2023 r. posłowie i posłanki w końcu przyjęli ustawę, a 25 lipca Senat zaproponował poprawki do ustawy.
Podobne
- Czy piwo zdrożeje o 10 zł? Wchodzi system kaucyjny
- Gra Shein - o co chodzi i czemu lepiej nie grać w "Szczęśliwe odkrycie" [OPINIA]
- Czym jest zero waste? Tylko nieliczni potrafią poprawnie odpowiedzieć
- Joe Biden kontra Live Nation. Koniec chorych cen biletów?
- Inflacja a studenci. Ile kosztują akademiki?
W czwartek 17 sierpnia Sejm postanowił jednak je odrzucić i przyjąć system kaucyjny w pierwotnej wersji. Kiedy zostanie wprowadzony oraz ile będziemy mogli dostać za puszki i butelki?
System kaucyjny w Polsce przyjęty
25 lipca Senat zaproponował trzy poprawki do ustawy o systemie kaucyjnym. Dotyczyły one m.in. zwolnienia kaucji od VAT czy możliwości zbiórki opakowań samodzielnie lub poprzez organizacje odzysku w 2025 r.
W czwartek 17 sierpnia Sejm odrzucił wszystkie poprawki Senatu do ustawy o systemie kaucyjnym opakowań. Teraz trafi do prezydenta. Jeśli ten ją podpisze, system powinien zostać wprowadzony w Polsce 1 stycznia 2025 r. Nowe przepisy mają wdrożyć unijną dyrektywę ws. zmniejszenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko.
Kaucja będzie doliczana do:
- butelek z plastiku o pojemności do 3 l,
- szklanych butelek wielorazowego użytku do 1,5 l,
- metalowych puszek o pojemności do 1 l.
System kaucyjny przyjęty - ile dostaniemy za butelkę?
Zgodnie z zapowiedziami kaucja ma być zwracana bez konieczności pokazania paragonu. Ile dostaniemy za butelkę i puszkę z kaucji? Jej wysokość zostanie określona w rozporządzeniu, a zgodnie z opublikowanym w kwietniu projektem ma wynieść 50 gr.
Jeśli nie odbierzemy naszej kaucji, zostanie ona przeznaczona na finansowanie systemu kaucyjnego.Ten będą tworzyli przedsiębiorcy, którzy wprowadzają w obrót napoje w opakowaniach. Jeśli nie uda im się utworzyć systemu lub nie osiągną wymaganych poziomów selektywnego zbierania opakowań i odpadów, będą musieli zapłacić opłatę produktową.
Jak to wszystko będzie wyglądało od strony sklepów? Te o powierzchni powyżej 200 metrów kwadratowych są zobowiązane do przystąpienia do systemu kaucyjnego. Mniejsze mogą to zrobić tylko, jeśli mają taką ochotę.
Co ciekawe, niektóre sklepy już testują system kaucyjny. W styczniu w 10 sklepach sieci Carrefour pojawiły się butelkomaty. W automatach można zostawić plastikowe butelki i aluminiowe puszki, a w zamian wydawane są e-bony na zakupy.
Źródło: Zielona Interia, Portal Spożywczy
Popularne
- Znamy przyczynę śmierci sowy Duolingo. Dua Lipa opłakuje ptaka
- Stuu został pobity? Szokujące nagranie obiegło internet
- Sowa Duolingo nie żyje. Wszyscy możecie ją mieć na sumieniu
- Kotolga jest viralem na TikToku. Kim jest i co o niej wiadomo?
- Żugajki na tropie nowego partnera Julii. Kim jest tajemniczy mężczyzna?
- "Diabeł morski" straszył u wybrzeży Teneryfy. Ryba skończyła marnie
- Powstał tłumacz z polskiego na deweloperski. "Zrozum groźne gatunki"
- Sprawa korepetytora trafiła do Rzeczniczki Praw Dziecka. Co dalej?
- Damiano David wystąpił w Polsce. Zagrał nowy kawałek