Aktywiści blokowali Maraton Warszawski

Aktywiści blokowali Maraton Warszawski. "Żadnego nowego gazu"

Źródło zdjęć: © Twitter
Konrad SiwikKonrad Siwik,24.09.2023 17:39

Aktywiści klimatyczni z grupy "bombelki" próbowali zablokować niedzielny 45. Maraton Warszawski. Działacze ekologiczni rozsiedli się na trasie biegu z dużym transparentem, na którym widniało hasło: "żadnego nowego gazu".

W niedzielę 24 września tysiące biegaczy wystartowało w 45. Maratonie Warszawskim. Niedługo po rozpoczęciu biegu zmagania sportowców próbowali przerwać aktywiści klimatyczni z grupy "bombelki". Na dziesiątym kilometrze maratonu, na ulicy Słomińskiego, pięcioro działaczy w kamizelkach odblaskowych weszło na trasę i usiadło na jezdni, rozciągając szeroki transparent z napisem "żadnego nowego gazu".

trwa ładowanie posta...

Uczestnicy Maratonu Warszawskiego byli zmuszeni ominąć przeszkodę. Część z nich postanowiła na moment przerwać bieg i z pomocą kibiców przenieść aktywistów poza trasę.

trwa ładowanie posta...

"Bombelki" apelowały o odejście od gazu

Protestujący podczas 45. Maratonu Warszawskiego aktywiści apelowali, by w dobie kryzysu klimatycznego odchodzić od paliw kopalnych takich jak gaz, a nie w nie inwestować. 23-letnia nauczycielka Julia i jej rówieśnik były biegacz Tytus w rozmowie z Super Expressem wyjaśnili, czemu próbowali przerwać maraton.

trwa ładowanie posta...

- To wspaniałe, że biegacze biegną po swój życiowy cel. Jednocześnie już teraz miliony ludzi biorą udział w tragicznym maratonie ucieczki z domów, do którego są zmuszeni przez pożary, susze i głód. Zdajemy sobie sprawę, że nasza akcja jest kontrowersyjna i będą na jej temat głośne dyskusje, ale wolimy to, niż by ludzie dotknięci kryzysem klimatycznym umierali w ciszy - przekazała SE Julia.

trwa ładowanie posta...

- Wszyscy cierpimy przez kryzys klimatyczny. Ingerując w maraton, sprawiliśmy, że dziś nie możemy ignorować kryzysu klimatycznego. Nasz świat płonie, a my jesteśmy jak alarm pożarowy, którego nikt nie chce słuchać, który wytrąca nas z naszych codziennych działań i przerywa takie wydarzenia jak dzisiaj. Jest nieprzyjemny, ale konieczny, by zareagować na kryzys, który rozgrywa się na naszych oczach - dodał 23-letni Tytus.

Organizator Maratonu Warszawskiego uspokaja

Magda Skrocka z fundacji Maraton Warszawski w rozmowie z tvn24 przekazała, że organizator został poinformowany o akcji "bombelków". - Do organizatorów dotarła informacja o incydencie, jednak został on bardzo szybko zażegnany, biegniemy bezpiecznie dalej - powiedziała Skrocka.

Bartłomiej Śniadała z wydziału prasowego Komendy Stołecznej Policji przekazał z kolei, że w tej sprawie nie wpłynęło żadne zgłoszenie. Ostatecznie biegaczom udało się ukończyć 45. Maraton Warszawski.

Źródło: SE/tvn24/X

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 1
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 5
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 1
  • emoji kupka - liczba głosów: 6
LekaszZielony,zgłoś
!!!ZADNEGO NICZEGO NOWEGO!!!
Odpowiedz
0Zgadzam się0Nie zgadzam się
Maria,zgłoś
Ci mądrzy inaczej czyli aktywiści klimatyczni to mądrzy inaczej.Gdy w Europie nie będziemy tego używać staniemy się skansenem.Niech Ci aktywiści jadą do USA tam mają w tyłku kryzys klimatyczny.A najlepiej do Chin.
Odpowiedz
2Zgadzam się0Nie zgadzam się
Miro59,zgłoś
23 letnia nauczycielka - to studia zrobiła korespondencyjnie?
Odpowiedz
5Zgadzam się0Nie zgadzam się
zobacz odpowiedzi (1)
Zobacz komentarze: 11