Aborcja Kolumbia

Kolumbia dekryminalizuje aborcję. Od teraz można jej legalnie dokonać w ciągu pierwszych 24 tygodni ciąży

Źródło zdjęć: © Instagram.com, Aborcyjny Dream Team
Anna RusakAnna Rusak,22.02.2022 13:56

W Kolumbii będzie można legalnie dokonać aborcji w ciągu pierwszych 24 tygodni ciąży. Nowe prawo zwraca autonomię kobietom - w końcu mogą decydować o swoim ciele.

Podczas gdy w Polsce przez prawo aborcyjne umierają kolejne kobiety, w Kolumbii nastąpiło właśnie przełomowe i zdecydowanie bardziej optymistyczne wydarzenie. Władze tego państwa ogłosiły właśnie, że dokonanie aborcji w ciągu pierwszych 24 tygodni ciąży nie będzie przestępstwem.

Wcześniej w Kolumbii można było wykonać taki zabieg tylko w przypadku zagrożenia życia lub zdrowia matki, w sytuacji, gdy płód miał wady rozwojowe lub gdy ciąża była wynikiem gwałtu, kazirodztwa czy sztucznego zapłodnienia bez zgody ciężarnej.

Kolumbia legalizuje aborcję

Można więc śmiało stwierdzić, że w Kolumbii już wcześniej sprawa aborcji przedstawiała się znacznie lepiej niż u nas. To najnowsze orzeczenie kolumbijskiego trybunału przyznaje jednak pełną autonomię kobietom i to one w pełni będą mogły decydować o tym, co dzieje się z ich ciałami.


Świętujemy to orzeczenie, bo to historyczne zwycięstwo ruchu kobiecego w Kolumbii, który od dziesięcioleci walczy o uznanie tych praw. Kobiety, dziewczęta i osoby zdolne do rodzenia dzieci to jedyne osoby, które powinny podejmować decyzje w sprawach dotyczących ich ciała.

- Guardian
trwa ładowanie posta...

Orzeczenie oczywiście wywołało ogromne poruszenie. Osoby protestujące za jego uznaniem, ubrane w zielone stroje, świętowały przed kolumbijskim trybunałem konstytucyjnym. Ich radość mieszała się z protestami ruchów pro-choice, które z wyroku tak zadowolone nie były.

Dlaczego dekryminalizacja aborcji w Kolumbii to tak istotne wydarzenie?

Nie możemy zapominać, że Ameryka Łacińska jest konserwatywna i bardzo katolicka, mając jedno z najbardziej restrykcyjnych praw aborcyjnych na świecie. Zmiany w Kolumbii są częścią "Zielonej Rewolucji".

Przed tym państwem podobne prawo wprowadziła chociażby Argentyna, która była piątym krajem legalizującym aborcję w państwach Ameryki Łacińskiej. Tam aborcji można legalnie dokonać do 14. tygodnia ciąży. Z tego względu zwycięstwo organizacji opowiadających się za prawem aborcyjnym w tym państwie jest naprawdę istotne.

trwa ładowanie posta...

Do tej pory w Kolumbii każdego roku przeprowadzono mniej więcej 400 tysięcy aborcji, z czego tylko 10% z nich było legalnych. Kolumbijska koalicja na rzecz praw kobiet podaje, że w latach 2006-2019 co najmniej 350 kobiet zostało skazanych lub ukaranych w związku z tym zabiegiem. Nowe prawo ma sprawić, że te smutne statystki stracą rację bytu, a prawa kobiet w końcu będą w pełni szanowane.


Ochraniając konstytucyjnie naszą autonomię nad własnym ciałem i życiem, sąd zmienia życie milionów bezbronnych kobiet i dziewcząt poszkodowanych przez ograniczenia aborcji.

Pozostaje nam tylko pogratulowanie Kolumbii tak mądrego i przychylnego wszystkim osobom z macicami rozwiązania. Czy doczekamy się podobnego prawa w Polsce? Biorąc pod uwagę plany Ordo Iuris, raczej niestety się na to nie zanosi.

trwa ładowanie posta...

Źródło: Guardian

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 1
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 2
  • emoji złość - liczba głosów: 26
  • emoji kupka - liczba głosów: 21