Uczniowie wyrzuceni ze szkoły dostali odszkodowanie

Wykopali ich ze szkoły za "blackface". Dostali 1 mln dol. kompensaty

Źródło zdjęć: © X
Konrad SiwikKonrad Siwik,10.05.2024 15:15

Dwóch nastolatków wyrzuconych z elitarnej katolickiej szkoły w Kalifornii za "blackface" otrzymało łącznie ponad 1 mln dol. odszkodowania od ławy przysięgłych. Udowodnili oni, że na zdjęciu, które stało się powodem ich wydalenia, mieli na twarzach tylko zielone maski na trądzik.

W 2017 r. podczas wspólnego nocowania w domu kolegi 14-letni uczniowie liceum Saint Francis w Mountain View zrobili sobie zdjęcie w maseczkach na trądzik. Uczynili to w geście solidarności z przyjacielem, który cierpiał na tę uciążliwą przypadłość. Maseczka kupiona przez matkę jednego z chłopców była jasnozielona po nałożeniu, a po wyschnięciu ciemniała.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

STYSIO: Chodziłem do patologicznej szkoły - NIKT NIE PONIÓSŁ KONSEKWENCJI

Nastolatkowie oskarżeni o "blackface"

Trzy lata później zdjęcie stało się wiralowe. Zostało znalezione i szeroko udostępnione w szczytowym okresie protestów Black Lives Matter po morderstwie George'a Floyda w 2020 r. Chłopcy zostali oskarżeni o rasizm i wyrzuceni ze szkoły.

W tym tygodniu ława przysięgłych w hrabstwie Santa Clara orzekła, że szkoła naruszyła ustną umowę i nie zapewniła uczniom należytego procesu przed wydaleniem.

"Ta sprawa jest ważna nie tylko dla naszych klientów, ale także ze względu na jej przełomowy wpływ na wszystkie prywatne szkoły średnie w Kalifornii" - przekazała Krista Baughman, jedna z adwokatek uczniów. "Szkoły te są teraz prawnie zobowiązane do zapewnienia uczniom uczciwej procedury przed ich karaniem lub wydaleniem".

Uczniowie udowodnili, że użyli maseczki na trądzik
Uczniowie udowodnili, że użyli maseczki na trądzik (Superior Court of California)

Chłopaki dostali 1 mln dol. odszkodowania

Zgodnie z decyzją ławy przysięgłych uczniowie, zidentyfikowani w pozwie tylko jako A.H. i H.H., otrzymali po 500 tys. dol. odszkodowania, a także zwrot ich czesnego w wysokości 70 tys. dol. Rodzina A.H. wyraziła wdzięczność ławie przysięgłych i systemowi sądowemu za pomoc w "znalezieniu sprawiedliwości" i "oczyszczeniu imion chłopców z zarzutów, których nigdy nie popełnili".

Początkowo pozew opiewał na 20 mln dol. Ława przysięgłych odrzuciła jednak niektóre z roszczeń chłopców, w tym zniesławienie i naruszenie wolności słowa. Przedstawiciele szkoły oświadczyli, że "z szacunkiem nie zgadzają się" z decyzją ławy przysięgłych i "badają możliwości prawne", w tym odwołanie się od wyroku.

Źródło: latimes.com/nypost.com

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 2
  • emoji ogień - liczba głosów: 1
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 1
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0
Marek,zgłoś
Białasy wkrótce znikną . Dzięki ruchowi Woke do końca stulecia rasy w Europie i Stanach się wymieszają a że czarne geny są dominujące wszyscy będą rapować i szabrować sklepy. Ci którzy uciekają przed Afryką z Afryki nie wiedzą że od Afryki nie da się uciec
Odpowiedz
2Zgadzam się1Nie zgadzam się
Gordon,zgłoś
Ciekawe kiedy zaczną egzekwować rasistowskie zachowania wobec białych?
Odpowiedz
3Zgadzam się0Nie zgadzam się
Mieć,zgłoś
maskę na twarzy to co innego.
Odpowiedz
0Zgadzam się0Nie zgadzam się