Oskarżono ich o blackface bo przebrali się za Baranka Shawna

Przebrali sią za Baranka Shauna. Internauci oskarżają o blackface

Źródło zdjęć: © vinaputrip / TikTok
Oliwia Ruta,
18.01.2024 09:00

Na TikToku pojawiły się nagrania z imprezy kostiumowej. Tematem przewodnim był Baranek Shaun. Czy uczestnicy popełnili blackface?

Blackface to kontrowersyjna praktyka związana z malowaniem twarzy białego aktora na czarno, aby przedstawiać stereotypowe wizerunki osób afroamerykańskich. Praktyka popularna w XIX w., obecnie uznawana jest za rasistowską i obraźliwą. Wykorzystywanie blackface jest ostro krytykowane ze względu na historyczne powiązania z dyskryminacją i promowanie szkodliwych stereotypów rasowych. Współczesna kultura jednoznacznie odrzuca tę praktykę, uznając ją za nieakceptowalną i szkodliwą dla równości oraz szacunku.

Przebranie Baranka Shawna to blackface?

Pod koniec grudnia 2023 r. na TikToku pojawiły się nagrania z imprezy kostiumowej. Grupa znajomych z Azji zorganizowała tematyczny bal. Motywem przewodnim był Baranek Shaun - bohater kultowej bajki dla dzieci. Wszyscy uczestnicy zabawy postanowili pomalować twarze, ręce oraz nogi na czarno, aby jak najbardziej upodobnić się do postaci z kreskówki. Dodatkowo z białych worków oraz waty stworzyli wełniane stroje. Internauci bez wahania oskarżyli ich o blackface.

trwa ładowanie posta...

W komentarzach wybuchła prawdziwa awantura. Jedni uważają, że impreza była tylko zabawą: "Blackface jest blackfacem tylko wtedy, gdy udaje się czarną osobę. Oni nie popełnili blackface. Proszę, dorośnijcie", "jestem czarny i to naprawdę nie jest rasistowskie, chyba że wszyscy w komentarzach próbują powiedzieć, że wyglądamy jak owce". Inni użytkownicy usilnie przekonują, że: "o mój boże, to jest złe", "widziałem Baranka Shauna, ale i tak mnie to zszokowało", "wygląda jak blackface", "Rozumiem, że to Baranek Shaun, ale białe oczy i czerwone usta?".

trwa ładowanie posta...
Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 3
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0
Baranek Shaun,zgłoś
Myślę że język angielski powinien zostać zastąpiony esperanto. Języka angielskiego używali biali najeźdzy którzy krzywdzili biedne baranki
Odpowiedz
1Zgadzam się0Nie zgadzam się