Hybryda lisa z psem - naukowcy badają zwierzę

Lisopies czy piesolis? Odkryto hybrydę lisa z psem

Źródło zdjęć: © canva
Maja Kozłowska,
20.09.2023 13:30

Efekt międzygatunkowej "miłości", czyli hybryda lisa z psem została odkryta w Brazylii. Naukowcy twierdzą, że na wolności może być ich więcej.

Zwierzę miało ciemne umaszczenie, spiczaste uszy, potrafiło szczekać, ale jednak było w nim coś dziwnego, co sprawiło, że naukowcy postanowili dokładnie je przebadać. Stworzenie zostało przewiezione do kliniki weterynaryjnej w stanie Rio Grande do Sul w Brazylii po tym, jak zostało potrącone przez samochód.

Do odkrycia doszło w 2021 r., jednak dopiero po dwóch latach wyniki badań zostały opublikowane. Dziś można oficjalnie powiedzieć, że właśnie w Brazylii znaleziono pierwszą hybrydę lisa z psem.

Lisopies a może piesolis? Niezwykłe odkrycie naukowców

Nietypowy wygląd samiczki (to ona!) sprawił, że naukowcy wykluczyli, że mają do czynienia z jakimkolwiek znanym, "czystym" gatunkiem. Postanowili przeprowadzić dokładne badania genetyczne, aby przekonać się, z jakiej dokładnie krzyżówki genów powstała. Ustalono, że matka była lisem pampasowym, natomiast ojciec - zwykłym psem domowym. Samiczka posiada zestaw 76 chromosomów - co pasuje do teorii o rodzicielstwie, ponieważ lis pampasowy posiada ich 74, natomiast pies domowy 78.

"Była niesamowitym zwierzęciem, w istocie hybrydą lisa pampasowego i psa. Była nieśmiała i ostrożna. Wolała raczej trzymać się z daleka od ludzi. Uważam, że z biegiem czasu, gdy była hospitalizowana w celu leczenia, zaczęła czuć się bezpiecznie" - powiedziała w komentarzu dla "The Telegraph" działaczka na rzecz ochrony przyrody Flávia Ferrari, która pracowała ze zwierzęciem.

Lisopies czy piesolis? Odkryto hybrydę lisa z psem
Lisopies czy piesolis? Odkryto hybrydę lisa z psem (materiały prasowe)

Piesolis - na wolności jest ich więcej?

Samiczka niestety zmarła w tym roku. Jej wiek nie jest znany - podejrzewa się, że ze względu na swoje cechy przeżyła tylko kilka lat. Do śmierci przebywała pod specjalistyczną opieką w centrum ochrony przyrody Mantenedouro São Braz w Santa Maria.

Naukowcy uważają, że na wolności jest więcej krzyżówek lisów z psami. Wynikami badań podzielili się w naukowym czasopiśmie Animals.

First Documented Case Of Hybridization Between A Dog And A Pampas Fox

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 2
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 1