Lisopies czy piesolis? Odkryto hybrydę lisa z psem
Efekt międzygatunkowej "miłości", czyli hybryda lisa z psem została odkryta w Brazylii. Naukowcy twierdzą, że na wolności może być ich więcej.
Zwierzę miało ciemne umaszczenie, spiczaste uszy, potrafiło szczekać, ale jednak było w nim coś dziwnego, co sprawiło, że naukowcy postanowili dokładnie je przebadać. Stworzenie zostało przewiezione do kliniki weterynaryjnej w stanie Rio Grande do Sul w Brazylii po tym, jak zostało potrącone przez samochód.
Podobne
- Znaleziono hybrydę wilka i psa. Czy jest się z czego cieszyć?
- Logan Paul znęcał się nad własnym psem? Influencer odpowiada na oskarżenia
- Nietoperze z Zielonej Góry będą walczyły z komarami. Budki im w tym pomogą
- Kraby znikają z oceanów. Naukowcy wiedzą, dlaczego
- Kraby uciekły z opakowań. Polacy są wstrząśnięci nagraniem
Do odkrycia doszło w 2021 r., jednak dopiero po dwóch latach wyniki badań zostały opublikowane. Dziś można oficjalnie powiedzieć, że właśnie w Brazylii znaleziono pierwszą hybrydę lisa z psem.
Lisopies a może piesolis? Niezwykłe odkrycie naukowców
Nietypowy wygląd samiczki (to ona!) sprawił, że naukowcy wykluczyli, że mają do czynienia z jakimkolwiek znanym, "czystym" gatunkiem. Postanowili przeprowadzić dokładne badania genetyczne, aby przekonać się, z jakiej dokładnie krzyżówki genów powstała. Ustalono, że matka była lisem pampasowym, natomiast ojciec - zwykłym psem domowym. Samiczka posiada zestaw 76 chromosomów - co pasuje do teorii o rodzicielstwie, ponieważ lis pampasowy posiada ich 74, natomiast pies domowy 78.
"Była niesamowitym zwierzęciem, w istocie hybrydą lisa pampasowego i psa. Była nieśmiała i ostrożna. Wolała raczej trzymać się z daleka od ludzi. Uważam, że z biegiem czasu, gdy była hospitalizowana w celu leczenia, zaczęła czuć się bezpiecznie" - powiedziała w komentarzu dla "The Telegraph" działaczka na rzecz ochrony przyrody Flávia Ferrari, która pracowała ze zwierzęciem.
Piesolis - na wolności jest ich więcej?
Samiczka niestety zmarła w tym roku. Jej wiek nie jest znany - podejrzewa się, że ze względu na swoje cechy przeżyła tylko kilka lat. Do śmierci przebywała pod specjalistyczną opieką w centrum ochrony przyrody Mantenedouro São Braz w Santa Maria.
Naukowcy uważają, że na wolności jest więcej krzyżówek lisów z psami. Wynikami badań podzielili się w naukowym czasopiśmie Animals.
First Documented Case Of Hybridization Between A Dog And A Pampas Fox
Popularne
- Viral Kebab już otwarty. Co wiadomo o nowym biznesie Ekipy?
- Ile lat więzienia czeka Brainroty z TikToka? Bombardiro Crocodilo pocierpi najdłużej
- Julia Żugaj wzruszona sukcesem swojego chłopaka? "Jestem dumna"
- Czy 100 ludzi pokona goryla? Absurdalne pytanie rozpala internet
- Uczestnik "Twoje 5 minut 3" wydał oświadczenie. "Nie jestem psycholem"
- Łatwogang nagra collab z bbno$? Internauci muszą spełnić jeden warunek
- Lokal sushi sparodiował zmarłego kilka dni temu rapera. "Joka zszedł z nieba"
- Zestawy Reziego w Pasibusie. Ile kosztuje zaskakująca nowość?
- Influencerka tłumaczy włoskie brainroty. Żarłacz Biegacz, Aligator Detonator i Patyk