28 stopni w styczniu. Temperatura w Hiszpanii bije kolejne rekordy
Styczeń okazał się rekordowy pod względem wysokości temperatur w Hiszpanii. Trwający od lat problem suszy na Półwyspie Iberyjskim pogłębia się coraz bardziej.
Hiszpania doświadczyła w 2024 r. rekordowych styczniowych upałów. W niektórych regionach odnotowano temperatury przekraczające 28 stopni Celsjusza. Według hiszpańskiego instytutu meteorologicznego AEMET, w styczniu pobito rekordy temperatury w ponad 90 miejscach.
Podobne
- Anomalia pogodowa w lutym. Polskę czeka historyczny moment
- Błotne potoki w mieście. Kataklizm pogodowy w Hiszpanii
- W Hiszpanii powstają schrony klimatyczne. Świat sztukuje się na wojnę z temperaturami
- Katastrofę widać na termometrze. Europa w najgorszej sytuacji
- Mniej turystów w parkach rozrywki. Powodem kryzys klimatyczny
Rekordowo ciepły styczeń w Hiszpanii
Tylko 25 stycznia ponad 400 stacji obserwacyjnych, około połowa w krajowej sieci, osiągnęła lub przekroczyła 20 stopni Celsjusza przy średniej maksymalnej temperaturze w całym kraju wynoszącej około 18-19 stopni. Średnia maksymalna temperatura w Hiszpanii w styczniu to zwykle 10,6 stopnia Celsjusza.
We Fredes w Walencji na wysokości 1200 m n.p.m. słupki rtęci pokazały 21,6 stopni Celsjusza. W ośrodku narciarskim Puerto de Navacerrada, który zwykle o tej porze roku pokryty jest śniegiem, temperatura w nocy nie spadła poniżej 10 stopni na plusie.
Kilka regionów Hiszpanii w tym Andaluzja i Katalonia, od lat zmagają się z historyczną suszą. Nienaturalne upały i brak deszczu zwiększają obawy o kurczące się zasoby wody. Poziomy zbiorników są krytycznie niskie i wkrótce mogą zostać wprowadzone jeszcze surowsze ograniczenia w korzystaniu z wody.
Naukowcy z amerykańskiej Narodowej Administracji ds. Oceanów i Atmosfery (NOAA) prognozują, że rok 2024 ma jedną trzecią szans na to, że będzie jeszcze cieplejszy niż rok 2023 - najcieplejszy rok w historii pomiarów. Nie tylko w Hiszpanii, ale globalnie. Dr Sarah Kapnick, główna naukowczyni NOAA, zaalarmowała: "będziemy nadal obserwować bicie rekordów i wzrost liczby ekstremalnych zdarzeń pogodowych, dopóki emisje nie spadną do zera".
Źródło: euronews.com
Popularne
- "Historie Jutra" o sztucznej inteligencji. "Co to jest ten AI?"
- "Choinko ma" podbija TikToka. Piosenka wchodzi w głowę
- Problemy z filmem sanah? "Odwołali wszystkie seanse i dali voucher"
- Vibez Creators Awards za nami. Kto otrzymał nagrody?
- Choinka w Londynie to niewypał? Polacy pokazują, kto tu rządzi
- Vibez Creators Awards na żywo. Transmisja z rozdania nagród
- Drama o psy Friza i Wersow. Niepokojące zachowanie zwierząt
- Raper waży ponad 200 kg. Zdjęcie z dziewczyną niepokoi fanów
- Pierwszy trailer "28 lat później". Czy to naprawdę Cillian Murphy?