Uczniowie objaśniają świat dziadkom. Stworzyli w tym celu specjalne narzędzia
Różnica językowa między pokoleniami jest coraz bardziej widoczna. Dziadkowie często nie rozumieją, co mówią do nich ich wnuczęta. Uczniowie z Tarnowskich Gór postanowili rozwiązać ten problem. W tym celu stworzyli dwa słowniki języka młodzieżowego.
"Slay", "brat wybrał język faktów", "essa", "rel", "imo" - zrozumienie wyrażeń stosowanych przez współczesną młodzież może stanowić duży problem dla starszych osób. Slang, zapożyczenia z języków obcych czy skróty bywają kłopotliwe dla niektórych mileniallsów, trudno więc oczekiwać, że pokolenie dziadków i babci zrozumie słowa używane przez ich wnuczęta. Zjawisko to tworzy jednak trudności komunikacyjne między bliskimi sobie osobami. Uczniowie z Tarnowskich Gór postanowili znaleźć na to rozwiązanie.
Podobne
- Na religii uczą o gwałtach. Horror w polskich szkołach
- Nauczyciel przyznał, że dzieci nieraz przez niego płakały. Jest w spektrum autyzmu
- Uczniowie w szkołach zamarzają. Umarłe Statuty interweniują
- Przecieki maturalne na żądanie? Absurdalna prośba rodziców
- Rewolucja w szkołach? Agnieszka Dziemianowicz-Bąk o zmianach w edukacji
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
STYSIO: Chodziłem do patologicznej szkoły - NIKT NIE PONIÓSŁ KONSEKWENCJI
Uczniowie stworzyli słownik dla dziadków
Nauczyciel przedmiotów zawodowych z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Tarnowskich Górach Marek Smyczek zauważył problemy w komunikacji między starszym pokoleniem i młodzieżom. Mężczyzna podzielił się swoimi spostrzeżeniami z uczniem Pawłem Twardowskim, który postanowił stworzyć coś, co pomoże dziadkom w zrozumieniu własnych wnuków. W ten sposób powstała idea "Słownika dla boomerów", czyli książki, w której znajdują się objaśnienia słów używanych przez młodzież.
W rozmowie z "Wyborczą" Paweł Twardowski wyjaśnił swoją decyzję o rozpoczęciu prac nad słownikiem: - Koncept od razu mi się spodobał. Kiedy rozmawiałem ze swoją babcią i dziadkiem, zdarzało się, że nie rozumieli niektórych zwrotów, których używałem. Podpytałem o to ich i kilku ich znajomych. Poszedłem też na kilka spotkań dla seniorów. Okazało się, że wielu z nich łapie się na tym, że nie rozumieją pewnych zwrotów z języka swoich wnuków i krępuje ich, że muszą o to dopytywać. Mają poczucie, że to utrudnia im kontakt z wnukami.
Ponad 500 stron słów młodzieżowych
Prace nad "Słownikiem dla boomerów" trwały półtora roku. W sumie Paweł Twardowski zapisał ponad 500 stron słowami używanymi przez młodzież. Korektą książki zajęła się Mirosława Turek-Twardowska, matka autora i polonistka. "Słownik dla boomerów" w formacie PDF dostępny jest w większości księgarni. Jego cena w Empiku wynosi 79,99 zł.
Nie tylko "Słownik dla boomerów" pomoże w kontakcie z dziadkami
Praca Pawła Twardowskiego zainspirowała córkę Marka Smyczka do stworzenia własnej wersji podręcznika do kontaktów z wnukami. Dominika Smyczek swój słownik wzbogaciła licznymi ilustracjami. Książka "Dogadaj się ze swoim wnukiem" powstała w oparciu o liczne rozmowy Dominiki z jej dziadkami. Pozycja ma ułatwiać dziadkom zrozumienie słów wypowiadanych przez wnuki dzięki zabawnym historyjkom. "Dogadaj się ze swoim wnukiem" dostępne jest zarówno w wersji elektronicznej, jak i papierowej. Koszt książki wynosi ok. 60 zł.
Źródło: "Wyborcza"
Popularne
- Jelly Frucik zablokowany na TikToku. "Ryczę i jestem w rozsypce"
- Kim są "slavic dolls"? Śmiertelnie niebezpieczny trend na TikToku
- Vibez Creators Awards - wybierz najlepszych twórców i wygraj wejściówkę na galę!
- Były Julii Żugaj szantażował jurorów "Tańca z gwiazdami"? Szalona teoria fanów
- Amerykanie nie umieją zrobić kisielu? Kolejna odsłona slavic trendu
- Quebonafide ogłosił finałowy koncert? "Będzie tłusto"
- Jurorka "Tańca z gwiazdami" węszy romans? "Ja nie widzę tej relacji"
- Chłopak Seleny Gomez się nie myje? Prawda wyszła na jaw
- Agata Duda trenduje za granicą. Amerykanie w szoku