Ponad 14 tys. ukraińskich uczniów pisze egzamin ósmoklasisty. Czy mają łatwiej?

Tysiące dzieci z Ukrainy pisze egzamin ósmoklasisty. Mają łatwiej?

Źródło zdjęć: © vibez / canva
Weronika Plucińska,
24.05.2023 12:30

Egzamin ósmoklasisty jest obowiązkowy i każdy uczeń ostatniej klasy szkoły podstawowej musi do niego przystąpić. Do polskich szkół od 2022 r. dołączyła ogromna liczba dzieci z pochłoniętej wojną Ukrainy. Jak wygląda ich podejście do egzaminu kończącego podstawówkę?

Każdy uczeń ósmej klasy szkoły podstawowej pisze egzamin, który kończy jego przygodę z pierwszym etapem edukacji. Ósmoklasiści przystępują do testów z trzech przedmiotów: języka polskiego, matematyki oraz wybranego języka obcego. Zdający mają do wyboru język:

  • angielski;
  • francuski;
  • hiszpański;
  • niemiecki;
  • rosyjski;
  • włoski.

Centralna Komisja Egzaminacyjna (CKE) wyznaczyła zasady obowiązujące na egzaminach. Ósmoklasiści nie mogą korzystać z kalkulatora oraz słowników. Nie wolno im też przynosić oraz używać wszelkich urządzeń telekomunikacyjnych.

Zapewne pozytywną informacją dla każdego ucznia ostatniej klasy podstawówki jest fakt, że nie można nie zdać tego egzaminu. CKE nie określiło minimalnego wyniku, jaki można uzyskać.

Jak dzieci z Ukrainy przystępują do egzaminu ósmoklasisty?

Centralna Komisja Egzaminacyjna podała do informacji publicznej, że w 2023 r. do egzaminu kończącego podstawówkę zostało zgłoszonych ponad 500 tys. polskich uczniów oraz ponad 14 tys. uczniów z Ukrainy.

Komisja zakomunikowała, że dla dzieci uchodźczych zostały przygotowane specjalne arkusze. W przypadku egzaminu z języka polskiego, który odbył się 23 maja 2023 r., ukraińskie dzieci dostały takie same arkusze jak polscy uczniowie pod względem treści. Różnić się mogły jedynie polecenia oraz instrukcje do zadań. Zostały one przetłumaczone na język ukraiński, jednak odpowiedzi muszą być formułowane po polsku.

Ze względu na wymaganie odpowiedzi w języku polskim, ukraińscy uczniowie otrzymali więcej czasu na rozwiązanie arkusza, bo aż 210 min. Jest to prawie dwa razy więcej od standardowego czasu, który wynosi 120 min.

Dodatkowo ósmoklasiści z Ukrainy mają też możliwość korzystania ze słownika języka polskiego. Leksykon dostępny był zarówno w wersji papierowej, jak i elektronicznej.

Z pewnością na podobnych zasadach przeprowadzony został egzamin z matematyki, który odbył się 24 maja 2023 r.

Jaki język obcy wybrali ukraińscy uczniowie?

25 maja 2023 r. ósmoklasiści zmierzą się z egzaminem z języka obcego. Spośród 14 tys. uczniów z Ukrainy aż 73 proc. zadeklarowało przystąpienie do testu z angielskiego. Wiele osób może zadziwić fakt, że prawie 26 proc. dzieci uchodźczych podejdzie do egzaminu z języka rosyjskiego.

Ósmoklasiści poznają wyniki trzeciego lipca 2023 r.

Jak myślicie? Jak poradzili sobie uczniowie z Ukrainy na egzaminie z języka polskiego?

źródło: wydarzenia.interia.pl

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0