Tworzysz treści w serwisie "dla fanów"? Skarbówka dostanie twoje dane
W erze mediów społecznościowych, takich jak Instagram czy TikTok, platforma OnlyFans stała się głównym źródłem dochodów dla wielu znanych postaci. Kusząca perspektywa ogromnych zarobków i możliwość pracy na własnych warunkach przyciąga coraz więcej nowych twórców. Pytanie jednak, czy wszyscy z nich pamiętają o konieczności rozliczenia się z urzędem skarbowym?
OnlyFans to brytyjska platforma społecznościowa, która umożliwia różnego rodzaju twórcom - od artystów, przez trenerów personalnych, aż po modelki - publikowanie autorskich zdjęć i filmów dla fanów, którzy są gotowi zapłacić za dostęp do tych treści. Platforma ta stała się również miejscem dla amatorskich twórców filmów dla dorosłych. Serwis został uruchomiony w 2016 r. i od tego czasu nieustannie zyskuje na popularności. To zwróciło uwagę urzędu skarbowego, który teraz oczekuje od twórców internetowych zapłacenia podatku dochodowego.
Podobne
- Koniec finansowego El Dorado? Skarbówka bierze się za streamerów
- Sukces Oskara Szafarowicza. Wystąpił w niemieckim filmie
- Influencerka żali się na podatki. Kupiła mieszkanie w Warszawie
- Trudna praca influencerki? Ekipa DRE$$CODE w ogniu krytyki
- Najjjka w Vibez Talk. "Ludzie zakładali się o moje dziewictwo"
Dochody z OnlyFans na celowniku urzędu skarbowego
Dyrektywa, o której mowa, nakłada na platformy internetowe obowiązek zbierania różnych danych o użytkownikach. Okazuje się, że te zasady dotyczą również właściciela platformy "tylko dla fanów", czyli spółki Fenix. Wielka Brytania zgodziła się na wzajemne przekazywanie takich informacji, między innymi do państw Unii Europejskiej. Pierwszym okresem, który będzie podlegał raportowaniu, jest 2023 r.
Już w zeszłym roku Fenix zaczął zbierać od użytkowników szczegółowe dane identyfikacyjne, takie jak NIP, PESEL czy adres do korespondencji. Twórcy z Unii Europejskiej mieli obowiązek wypełnić odpowiedni formularz do 31 grudnia 2023 r. Jeśli użytkownik tego nie zrobił, platforma wstrzymała mu wypłaty.
Dzięki zebranym danym będzie można łatwo sprawdzić, czy twórcy platformy prawidłowo rozliczyli swoje podatki. Ekspert wyjaśnia, że jeśli użytkownicy platformy traktują prowadzenie konta jako stałe źródło dochodu, to zgodnie z przepisami o VAT, prowadzą oni działalność gospodarczą. Warto wspomnieć, że platforma od momentu powstania w 2016 r. wypłaciła twórcom łącznie 15 mld dolarów.
Przychody z takiej działalności można rozliczyć według wybranej formy opodatkowania. Według Burzyńskiego można wybrać podatek liniowy (19 proc.), skalę PIT (stawki 12 proc. i 32 proc.) lub ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Ponadto dla początkujących użytkowników platformy istnieje możliwość skorzystania z warunków dotyczących działalności nierejestrowanej. Warto jednak podkreślić, że nawet najpopularniejsze polskie twórczynie jak Fagata odradzają młodym kobietom taką formę zarobku, jeśli nie mają odpowiednio dużego community.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
FAGATA O SWOIM EX, ZAŁOŻONYM 0NLYFANS I SWOJEJ PRZYSZŁOŚCI | Vibez Talk
Działalność nierejestrowana - co warto wiedzieć
Zgodnie z definicją dostępną na rządowej stronie biznes.gov.pl, działalność nierejestrowana (inaczej nierejestrowana lub nieewidencjonowana) to drobna działalność zarobkowa osób fizycznych, która nie wymaga rejestracji firmy. Prowadzenie takiej działalności nie wymaga wpisu do CEIDG, czyli Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.
Taka forma działalności nie jest uznawana za działalność gospodarczą, o ile nie przynosi przedsiębiorcy przychodu na poziomie 75 proc. pensji minimalnej. Limit przychodów dla działalności nieewidencjonowanej w 2024 r. zmieni się dwa razy. Od stycznia do czerwca wynosi 3181,50 zł, a od lipca będzie wynosił 3225 zł. Ma to związek ze wzrostem minimalnej krajowej. "Prowadząc działalność nierejestrowaną, można w tym roku zarobić nawet 38,4 tys. bez odprowadzania składek na ZUS" - zauważa "Fakt".
Nie trzeba wtedy zgłaszać działalności w ewidencji przedsiębiorców, nie płaci się składek na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne ani ubezpieczenia zdrowotnego z tytułu działalności gospodarczej. Przychody rozlicza się w zeznaniu rocznym PIT-36.
Popularne
- To oni pozwali Sylwestra Wardęgę. Lista jest bardzo długa
- W 12 godziny spała z 1000 facetów. Onlyfansiara twierdzi, że pobiła rekord
- Dubajska czekolada trafiła do Żabki. Limitowana i ekstremalnie droga
- AI Iga Świątek wali szoty w reklamie pubu Mentzena. Będą pozwy?
- "Fazolandia" sprzedana. Koniec marzenia słynnego youtubera
- Jelly Frucik spał z Wojtkiem Golą? Żaden 20-stronnicowy dokument tego nie wymaże
- Dawid Podsiadło z AliExpress. Hubert jak Maciej Musiał - też posprząta mieszkanie
- Merch Drwala 2025 nadchodzi. Trzy daty, które lepiej zapamiętaj
- 19 stycznia krytyczną datą dla TikToka. MrBeast zabrał głos