Życzymy wszystkim osobom LGBTQ+ radosnego miesiąca dumy

Tęczowa flaga obok godła w Sejmie. Furia w komentarzach

Źródło zdjęć: © @K_Smiszek Twitter, canva
Marta Grzeszczuk,
01.06.2023 13:30

Na sejmowym spotkaniu polityków Zespołu do Spraw Równouprawnienia Społeczności LGBT+ z przedstawicielami Bundestagu zawisła tęczowa flaga. Odpowiedzi na post polityka są w większości żenujące.

Tweeta zamieścił 1 czerwca poseł Lewicy Krzysztof Śmiszek. W Sejmie spotkał się tego dnia Parlamentarny Zespołu do spraw Równouprawnienia Społeczności LGBT+ z przedstawicielami parlamentu Niemiec. Mimo że tęczowa flaga jest w temacie spotkania i w dniu rozpoczęcia miesiąca dumy LGBTQ+ jak najbardziej na miejscu, post wywołał głównie negatywne komentarze.

trwa ładowanie posta...

Komentarze nie zaskakują. Mamy klasyczną gamę: od doskonałych rad, czym innym powinni zajmować się dziś politycy, po wulgarne obelgi. Nie będziemy ich cytować, zwłaszcza dzisiaj. Przypomnimy tylko, że w każdej sytuacji warto pamiętać, że nabuzowane emocjami komentarze są bardziej informacją o komentującym, niż o przedmiocie komentarzy.

Twitter jest oczywiście specyficznym miejscem. To na tym portalu najłatwiej spotkać rzesze osób, które potrzebują upublicznić swoje frustracje i targające nimi negatywne emocje. Anonimowość, brak weryfikacji i moderacji przyciągają osoby, które potrzebują poczuć się lepiej, ubliżając innym.

Można spekulować, czy jest to też np. kwestia pokoleniowa. TikTok, którego użytkownicy są dużo młodsi i świadomi zagadnień związanych ze zdrowiem psychicznym, wydaje się być mniej problematyczną platformą. To znaczy, w kwestii zrównoważenia emocjonalnego użytkowników, aplikacja ma też oczywiście swoje wady i zagrożenia.

Dlaczego potrzebujemy tęczowych flag?

Można też się zastanawiać, dlaczego tak intensywnie emocjonujemy się w Polsce kwestią praw osób LGBTQ+. Paradoksalnie, to pytanie nie do tej mniejszości, a do rządzącej w Sejmie większości. To Zjednoczona Prawica instrumentalnie posłużyła się osobami LGBTQ+, rozpętując na nie nagonkę przed wyborami parlamentarnymi w 2019 r.

Między innymi dlatego potrzebujemy Pride. Dla przeciwwagi do cynicznie sączonej przez media publiczne propagandy. Dla pokazania i poczucia, że osób wspierających społeczność LGBTQ+ jest więcej i że również w Polsce ta mniejszość już niedługo będzie czuła się spokojnie i bezpiecznie. Jak w normalnym europejskim kraju w XXI w.

Według sondażu Ipsos z 2022 r. 82 proc. Polek i Polaków w wieku 18-29 lat popiera prawo par jednopłciowych do formalnych związków. Z czego 46 proc. jest za równością małżeńską. Nawet na nieszczęsnym Twitterze post posła Śmiszka ma więcej lajków niż negatywnych komentarzy.

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 15
  • emoji ogień - liczba głosów: 2
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 3
  • emoji smutek - liczba głosów: 1
  • emoji złość - liczba głosów: 4
  • emoji kupka - liczba głosów: 18
Głos z tłumu,zgłoś
Gatunek Homo Sapiens wyewoluował w bardzo dziwnym kierunku. Z równym niesmakiem patrzą na parę dwu panów rozgłaszających swoje namiętności jak i na posłów z partii katolickich ateistów nieświadomych co Św. Mateusz napisał na początku 7 rozdziału Pisma Świętego.
Odpowiedz
2Zgadzam się1Nie zgadzam się
Lex Antoni,zgłoś
Sejm i tak robi to co UE karze.
Odpowiedz
0Zgadzam się2Nie zgadzam się
Twój Nick,zgłoś
Sejm to nie miejsce na takie happeningi.
Odpowiedz
7Zgadzam się6Nie zgadzam się