Pierwszy prezydent gej w Europie

Pierwszy prezydent gej w Europie. Wygrał w kraju, który nie sprzyja LGBT

Źródło zdjęć: © Canva, Estonian Foreign Ministry, Wikipedia
Anna RusakAnna Rusak,01.06.2023 11:00

Mamy pierwszego homoseksualnego prezydenta w Europie. Stery w Łotwie przejął Edgars Rinkēvičs, który od lat jest wyoutowanym gejem. Będzie rządził w kraju, który wcale nie jest rajem dla osób LGBTQ+.

Ilu znaczących polityków w Europie zdecydowało się oficjalnie wyoutować? Wciąż niewielu, bo do tej pory nie mogliśmy się pochwalić żadnym prezydentem, który deklarowałby, że należy do społeczności LGBTQ+.

To wszystko zmieniło się 31 maja, dzięki wyborom w Łotwie. Parlament tego kraju w środę na prezydenta wybrał Edgarsa Rinkēvičsa, który od dawna jest ważnym, a do tego wyoutowanym politykiem w tym kraju.

Pierwszy prezydent gej w Europie

Do tej pory mogliśmy mówić jedynie o homoseksualnych premierach i premierkach. W tym gronie znajdziemy geja Leo Varadkar z Irlandii, lesbijkę Anę Brnabić z Serbii oraz geja Xaviera Bettela z Luksemburga. Teraz przyszedł czas na pierwszego homoseksualnego prezydenta w Europie.

Edgars Rinkēvičs, który pełnił funkcję ministra spraw zagranicznych w kraju, został wybrany 31 maja na prezydenta. W 100-osobowym łotewskim parlamencie głosowało na niego 52 deputowanych.

Tym samym Rinkēvičsa stał się pierwszym homoseksualnym prezydentem w Europie. W jego oświadczeniu na Twitterze możemy przeczytać, że jest zaszczycony wyborem i chce dobrze służyć mieszkańcom Łotwy. Zapowiedział też, że utrzyma zachodni kurs kraju i wciąż będzie wspierał Ukrainę.

trwa ładowanie posta...

Pierwszy prezydent gej w Europie o coming outcie

Rinkēvičs coming outu dokonał w listopadzie 2014 r. Zrobił to poprzez Twittera, publikując post w którym pisał: "Z dumą ogłaszam, że jestem gejem… Powodzenia wszystkim". W kolejnym tweecie podpisanym #Proudtobegay mówił o potrzebie poprawienia praw osób LGBTQ+ w Łotwie.

trwa ładowanie posta...

- Przemyślałem wszystkie pozytywne i negatywne konsekwencje, jakie mogłyby wyniknąć z mojej decyzji. Uznałem, że lepiej być uczciwym i szczerze o tym mówić, a także tym samym zachęcić do dyskusji na tematy związane z osobami LGBTQ+, w tym legalizację związków partnerskich - mówił w radiu po wyjściu z szafy Rinkēvičs cytowany przez PinkNews.

Nowy homoseksualny prezydent Łotwy ma sporo do zrobienia w kraju w kwestii praw LGBTQ+. W rankingu ILGA-Europe 2023 Łotwa zajmuje 37. miejsce i oczywiście wyprzedza Polskę, ale prawa tęczowej społeczności wciąż nie są w niej odpowiednio respektowane.

W zeszłym roku uchwalono, że osoby tej samej płci w Łotwie mogą zawierać związki cywilne. Kraj wciąż jednak nie uznaje małżeństw LGBTQ+, więc prawa tęczowej społeczności nadal są ograniczane. Osoby partnerskie ciągle nie mogą chociażby adoptować dzieci.

trwa ładowanie posta...

Źródło: PinkNews

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 5
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 4
  • emoji kupka - liczba głosów: 2