Pierwsza praca na studiach

Pierwsza praca na studiach. 5 rzeczy, o których musisz pamiętać

Źródło zdjęć: © Canva / Canva
Jakub TyszkowskiJakub Tyszkowski,05.10.2024 15:15

Z szukaniem pracy nie warto czekać do końca nauki na uczelni. Im szybciej zdobędziesz doświadczenie zawodowe, tym masz większe szanse na dobrze płatną, ciekawą ścieżkę kariery. Oto kilka porad, które będą pomocne dla wszystkich, którzy szukają pierwszej pracy na studiach.

Imprezy w akademikach, juwenalia, zniżki, walka z systemem rejestracji na zajęcia, dziwne pory ćwiczeń i wykładów. Z czym jeszcze kojarzą się studia? Dla wielu osób to przede wszystkim czas wejścia na rynek pracy i zdobywania pierwszych szlifów zawodowych. Podjęcie tego wyzwania bywa istotne nie tylko z powodu sytuacji finansowej. Im więcej lat doświadczenia w CV, tym większe szanse na zdobycie ciekawej pracy w późniejszych latach życia.

Odsetek młodych osób, które łączą pracę ze studiowaniem, jest w Polsce mały. Z danych za 2021 r. wynika, że jedynie 12 proc. studentów i uczniów w wieku 15-29 lat łączyło pracę z nauką. To prawie dwukrotnie mniej niż średnia unijna, która wówczas wynosiła 23 proc. Należy zakładać, że przez kolejne lata liczba pracujących studentów wzrosła. Źródło dodatkowego zarobku - innego niż kieszonkowe rodziców - jest niezbędne, gdy ceny życia w dużym mieście szybują w górę.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

ZETKACPER: CHCĘ ZOSTAĆ POLITYKIEM!

Pierwsza praca na studiach. Co warto wiedzieć?

1. Poznaj dokładnie warunki zatrudnienia.

Dopilnuj tego, aby wszystkie warunki zatrudnienia były ustalone na piśmie. W innym przypadku powinna ci się zapalić czerwona lampka. Zwróć uwagę, czy jest to umowa o pracę, umowa zlecenie czy umowa o dzieło. Pracodawcy zazwyczaj przyjmują studentów na podstawie umowy zlecenie lub umowy o dzieło. Jest to dla nich korzystne ze względów podatkowych, gdyż nie muszą odprowadzać składek ZUS za takiego pracownika. Każda z rodzajów umów na zatrudnienie będzie skutkowała dla ciebie innymi konsekwencjami - poznaj je wszystkie, zanim coś podpiszesz.


2. Dowiedz się wszystkiego o pracodawcy.

W sieci krąży wiele ofert pracy, które obiecują ogromne pieniądze na start przy bardzo niskim nakładzie pracy. Często ich autorami są firmy rekrutujące do piramid finansowych lub podobnych, podejrzanych przedsięwzięć. Przed podpisaniem umowy sprawdź historię działalności danego pracodawcy, opinie w sieci, stronę internetową, fanpejdże w mediach społecznościowych. Z wiedzą o swoim potencjalnym pracodawcy nie tylko zapunktujesz na rozmowie o pracę, ale i unikniesz wplątania się w kłopoty finansowe.

3. Naucz się zarządzać czasem.

Łączenie grafiku w pracy i planu zajęć na uczelni jest dużym wyzwaniem. Podołasz mu wtedy, gdy nauczysz się, jak zarządzać czasem. Warto prowadzić kalendarz - tradycyjny lub online - w którym będziesz mieć rozpisane swoje obowiązki. Odważ się przetestować różne aplikacje do planowania zadań. Dzięki nim z wyprzedzeniem ocenisz, kiedy i ile czasu możesz poświęcić na naukę lub na pracę. Ustalaj sobie priorytety, np. rozkładając naukę do sesji na tygodnie przed egzaminami. Na przygotowanie do zajęć możesz też wykorzystać czas, który spędzasz w komunikacji miejskiej.

Pierwsza praca. Oto o czym warto wiedzieć
Pierwsza praca. Oto o czym warto wiedzieć (Canva , Canva)

4. Szukaj możliwości rozwoju.

Nie ma się co oszukiwać - pierwsza praca na studiach nie będzie spełnieniem marzeń. Jej celem jest to, mógł sobie pozwolić na drobne przyjemności oraz pochwalić się zdobytym doświadczeniem w CV. Wykorzystaj ten czas, kiedy masz stabilne zatrudnienie, aby dalej inwestować w siebie - kursy, szkolenia, certyfikaty. Nawet sobie nie wyobrażasz, jak to zaprocentuje później, gdy będziesz szukał lepszej pracy. Rekruter o wiele przychylniej spojrzy na osobę, która wykazuje chęć ciągłej nauki, niż na taką, która ogranicza się do minimum.

5. Znajdź równowagę.

Nauka to nie wszystko. Praca to nie wszystko. Rozwój osobisty to nie wszystko. Żadna z tych rzeczy się nie uda, jeśli nie zadbasz o kondycję psychiczną. Dlatego nie przekładaj nadgodzin w pracy lub zarwanej nocki do egzaminu nad swój dobrostan. Znajdź równowagę między pracą i nauką, pamiętając o czasie na odpoczynek, rozrywkę, przyjaciół i rodzinę.

Wiedza o prawach pracownika. Kogo warto śledzić?

Rozszerz wiedzę o prawach pracowniczych i śledź twórców internetowych, którzy są ekspertami w temacie. Oto kilka propozycji na początek:

  • Przedsiębiorczy Etat
trwa ładowanie posta...
  • Zgodniezprawem
trwa ładowanie posta...
  • Filip od kariery
trwa ładowanie posta...
Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0