Nakrętki przyczepione do butelek frustrują Szwedów?

Nakrętki przyczepione do butelek frustrują Szwedów? Mieszkańcy walczą z dyrektywą

Źródło zdjęć: © Canva
Oliwia RutaOliwia Ruta,07.07.2025 15:15

Właśnie minął rok od wprowadzenia przepisów dotyczących obowiązku przytwierdzania nakrętek do butelek. Czy akcja przyniosła zamierzony efekt? No nie zupełnie...

Od lipca 2024 r. w całej Unii Europejskiej obowiązuje dyrektywa, która zakłada, że plastikowe nakrętki na butelkach muszą być przymocowane do opakowania. Wszystko po to, żeby zapobiec ich gubieniu, a w konsekwencji zanieczyszczaniu środowiska. Działanie miało ograniczyć plastikowy littering - czyli porzucanie odpadów w przestrzeni publicznej. Tymczasem w Szwecji nastąpiło coś odwrotnego: liczba nakrętek porzucana na plażach wzrosła trzykrotnie.

trwa ładowanie posta...

Nakrętki przyczepione do butelek frustrują Szwedów?

Dane z fundacji Keep Sweden Tidy pokazują, że wskaźnik plastikowych nakrętek na zachodnim wybrzeżu Szwecji wzrósł z 46 do 144 sztuk na każde 100 metrów plaży - to pierwszy taki wzrost od lat. Eksperci spekulują, że część osób jest zirytowana nowym rozwiązaniem, dlatego odrywa nakrętki i wyrzuca je osobno. To paradoks - zamiast poprawy, jest pogorszenie.

trwa ładowanie posta...

Na forach internetowych i w mediach pojawia się masa krytycznych komentarzy. Przeciwnicy przyczepionych nakrętek twierdzą, że przeszkadzają podczas picia, są niewygodne, a nawet mogą zranić twarz. Niektórzy zauważają też, że system zwiększa koszty produkcji i emisję plastiku. Według danych branżowych może to być nawet do 200 tys. ton dodatkowego plastiku rocznie oraz wzrost emisji dwutlenku węgla. Z kolei druga część internautów twierdzi, że nowe rozwiązanie może ułatwiać recykling i poprawić dostępność np. dla osób niewidomych lub z niepełnosprawnościami ruchowymi.

Mieszkańcy walczą z dyrektywą?

Przypadek zaobserwowany w Szwecji dał do myślenia znawcom tematu. Parlament Europejski już pyta Komisję, czy zasady dyrektywy powinny być zmienione, skoro efekt jest odwrotny do zamierzonego.

trwa ładowanie posta...

Warto zaznaczyć, że według raportów, nakrętki należą do najczęściej spotykanych śmieci na plażach i mogą trafiać do organizmów morskich, gdzie są szczególnie groźne - nawet śmiertelne dla ptaków, ryb czy ssaków. Mimo że mają małe rozmiary, kumulują się w środowisku i rozkładają się bardzo długo.

Źródło: Boop, Presskit

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0