Sprawa Marka M. wraca na wokandę

Nawoływał do morderstwa abp. Jędraszewskiego? Sprawa Marka M. wraca

Źródło zdjęć: © Wikipedia - abp Marek Jędraszewski / Wikipedia
Natalia Witulska,
08.11.2023 13:15

Do poznańskiego sądu oficjalnie wraca sprawa Marka M. Mężczyzna jest oskarżony o nawoływanie do zabójstwa abp. Jędraszewskiego. Rozprawa ma się odbyć w czwartek 30 listopada.

W czwartek 30 listopada Sąd Okręgowy w Poznaniu po raz kolejny zajmie się oskarżeniem przeciwko Markowi M. Sprawa wraca do stolicy Wielkopolski, ponieważ Sąd Najwyższy uchylił wcześniejszy wyrok.

Proces Marka M. wraca do Sądu Okręgowego w Poznaniu

Sprawa dotyczy wydarzeń z sierpnia 2019 r. Jak donosi rmf24.pl, podczas wyborów Mr Gay Poland w Poznaniu Marek M. jako drag queen Mariolkaa Rebell wystąpił z dmuchaną lalką. Ta miała doczepione do głowy zdjęcie abp. Marka Jędraszewskiego. Prokuratura ustaliła, że przy słowach z puszczanej piosenki "...zabiłam go", mężczyzna wykonał ruch podcięcia nożem gardła duchownego. Do spotęgowania efektu oskarżony użył sztucznej krwi.

Prokuratura stołeczna oskarżyła Marka M. o publiczne nawoływanie do zamordowania abp. Jędraszewskiego oraz do nienawiści na tle różnic wyznaniowych, a także znieważenie arcybiskupa Kościoła rzymskokatolickiego i innych osób tego wyznania.

Marek M. podczas występu
Marek M. podczas występu (pridenews.pl , tvn24.pl)

Pomóż nam zmienić internet na lepsze. TUTAJ

Proces przeciwko Markowi M. rozpoczął się w maju 2021 r. w Sądzie Rejonowym Poznań Stare Miasto. Mężczyzna nie przyznał się do winy. Jak czytamy na rmf24.pl, przekonywał, że jego występ podczas zamkniętej imprezy nie służył namawianiu do morderstwa, tylko "miał uwypuklić problem" związany z wcześniejszą, wymierzoną w społeczność LGBT wypowiedzią abp. Jędraszewskiego o zagrożeniu "tęczową zarazą".

Przypomnijmy, że 1 sierpnia 2019 r. abp Marek Jędraszewski podczas homilii w bazylice Mariackiej w Krakowie powiedział: "Trzeba było długo na nią czekać. [...] Czerwona zaraza już nie chodzi po naszej ziemi, ale pojawiła się nowa, neomarksistowska, chcąca opanować nasze dusze, serca i umysły. Nie czerwona, ale tęczowa".

trwa ładowanie posta...

W czerwcu 2022 r. Marek M. został uniewinniony. Apelację od orzeczenia wniosła prokuratura. Domagała się uchylenia wyroku, jednak w grudniu 2022 r. Sąd Okręgowy w Poznaniu utrzymał w mocy wyrok uniewinniający. Prokurator Okręgowy w Warszawie skierował kasację od tej decyzji do Sądu Najwyższego.

Pod koniec września 2022 r. Sąd Najwyższy uwzględnił częściowo kasację warszawskiej prokuratury okręgowej. Uchylono wyrok Sądu Okręgowego w Poznaniu i przekazano sprawę temu sądowi do ponownego rozpoznania.

Źródło: rmf24.pl

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 1
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 10
  • emoji smutek - liczba głosów: 1
  • emoji złość - liczba głosów: 1
  • emoji kupka - liczba głosów: 5
zgadzam się z tym, że tego szamana powinno się ukrzyżować
Odpowiedz
6Zgadzam się0Nie zgadzam się