Sprawa tęczowej Maryi umorzona. Bąkiewicz niepocieszony
Częstochowski sąd umorzył postępowanie w sprawie tęczowej Maryi. Jednym z zawiadamiających o popełnieniu przestępstwa był Robert Bąkiewicz.
Sprawa tęczowej Maryi ciągnęła się od 2021 r. 21 sierpnia ulicami Częstochowy przeszedł III Marsz Równości. Dwie mieszkanki Częstochowy w wieku 40 i 47 lat zostały oskarżone o publiczne znieważenie przedmiotu czci religijnej. Powodem oskarżenia był obraz Matki Boskiej Częstochowskiej z tęczową aureolą. Przestępstwo, które im zarzucono, ścigane jest z art. 196 Kodeksu karnego.
Podobne
Tęczowa Maryja obraża uczucia religijne?
Jedną z osób zawiadamiających o możliwości popełnienia przestępstwa był Robert Bąkiewicz, były prezes stowarzyszenia Marsz Niepodległości. Bąkiewicz podkreślał, że "prezentowanie obrazu w sposób zamierzony z symbolem grzechu sodomskiego narusza w sposób ewidentny jego uczucia religijne" - informuje "Wyborcza". Oprócz Bąkiewicza sprawę zgłosiły dwie osoby wymienione w aktach z imienia i nazwiska.
Prokurator Tomasz Ozimek z Prokuratury Okręgowej w Częstochowie poinformował portal Częstochowa.NaszeMiasto: - Swoim zachowaniem kobiety obraziły uczucia religijne trzech osób wymienionych z imienia i nazwiska i nieokreślonej liczbie osób, które w tej sprawie nie złożyły zawiadomienia do prokuratury.
Nie ma aureoli, nie ma świętości?
W trakcie postępowania oskarżone kobiety nie przyznały się do winy. Częstochowski prokurator poprosił o opinię biegłego z zakresu lingwistyki kryminalistycznej. Jak wyjaśnia Ozimek: - Z tej opinii wynika, że na prezentowanej w trakcie marszu równości kopii obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej nie znajduje się tęcza, ale logotyp symbolizujący ruch LGBT+. Według biegłego połączenie tego symbolu kolorystycznego z wizerunkiem Matki Bożej Częstochowskiej znieważa przedmiot czci religijnej, gdyż z kopii obrazu usunięto aureolę będącą symbolem świętości.
Przed otwarciem przewodu sądowego sędzia zdecydował poruszyć kwestię tęczowej Maryi na posiedzeniu. W trakcie tego spotkania sąd postanowił umorzyć postępowanie. Decyzja została podyktowana art. 17 paragraf 1 pkt 2 Kodeksu postępowania karnego, który głosi: "Nie wszczyna się postępowania, a wszczęte umarza, gdy czyn nie zawiera znamion czynu zabronionego albo ustawa stanowi, że sprawca nie popełnia przestępstwa". Zdaniem sądu tęczowa Maryja nie nosi znamion przestępstwa. Decyzja z dnia 24 stycznia nie jest prawomocna. Obu stronom przysługuje odwołanie.
Źródło: "Częstochowa.NaszeMiasto"
Popularne
- Jelly Frucik zablokowany na TikToku. "Ryczę i jestem w rozsypce"
- Kim są "slavic dolls"? Śmiertelnie niebezpieczny trend na TikToku
- Vibez Creators Awards - wybierz najlepszych twórców i wygraj wejściówkę na galę!
- Były Julii Żugaj szantażował jurorów "Tańca z gwiazdami"? Szalona teoria fanów
- Amerykanie nie umieją zrobić kisielu? Kolejna odsłona slavic trendu
- Quebonafide ogłosił finałowy koncert? "Będzie tłusto"
- Jurorka "Tańca z gwiazdami" węszy romans? "Ja nie widzę tej relacji"
- Chłopak Seleny Gomez się nie myje? Prawda wyszła na jaw
- Agata Duda trenduje za granicą. Amerykanie w szoku