Sopockie bobry dostały własny kawałek ziemi. Powstał dla nich użytek ekologiczny
Władze Sopotu otoczyły opieką tamtejszą niewielką populację bobrów i oddały im część miasta we władanie. Energiczna praca gryzoni przyczyniła się do rewitalizacji natury na zurbanizowanym terenie.
Pierwsza rodzina bobrów miała przywędrować do Sopotu w 2010 r. brzegiem Bałtyku. Liczenie zwierząt w 2020 r. ujawniło, że nadmorski kurort zamieszkują już trzy bobrze rodziny. Przebywają na terenie w pobliżu Potoku Swelini i wokół Stawu Mazowieckiego. Bobry prawdopodobnie wybrały to ciche miejsce, ponieważ nie jest uczęszczane przez turystów. Zwierzęta za to chętnie odwiedzają niedaleką sopocką plażę rano i wieczorem.
Podobne
- Wenecja poważnie zagrożona. UNESCO obawia się o przyszłość miasta
- Apelują o nowy park narodowy. Czy Tusk, jako Kaszuba, go poprze?
- Zbieranie grzybów zagrożone? Unia Europejska chce chronić lasy
- Spotkałeś jerzyka na ziemi? Wiemy, jak mu pomóc
- Polacy są uzależnieni od samochodów. 80 proc. z nich jest zbędnych
Dla sopockich bobrów powstał chroniony użytek ekologiczny
Ze względu na bezpieczeństwo zarówno bobrów, jak i mieszkańców, na terenie Stawu Mazowieckiego powstał użytek ekologiczny, który jest jedną z form ochrony przyrody w Polsce. Marcin Nizołek z Urzędu Miasta w Sopocie tłumaczył w reportażu "Polsat News": "To taki teren, gdzie przyroda jest trochę bardziej chroniona. To będzie teren ok. 3,5 ha." Żeby sprawy nie wymknęły się spod kontroli, największe drzewa na terenie zostały zabezpieczone przed pracowitymi gryzoniami.
W reportażu wypowiedział się także dr hab. Adam Zwolicki z Uniwersytetu Gdańskiego, tłumacząc, że bobry mają zdolność stymulowania naturalnych procesów w przyrodzie i przywracania jej pierwotnego charakteru naruszonego przez człowieka. Dolina Potoku Swelinia rzeczywiście zamieniła się w pełną życia zieloną oazę.
Bobry są symbolem ochrony zwierząt w Polsce
Jak można dowiedzieć się na stronie wwf.pl : "Bóbr jest symbolem ochrony zwierząt w Polsce, gdyż był to pierwszy gatunek, który został nią objęty już w XI wieku przez Bolesława Chrobrego". Mimo to gatunek na ziemiach polskich niemal wyginął. Powodem było ciepłe futro, które stało się również produktem eksportowym. W XX w. podjęto działania mające na celu przywrócenie populacji, które odniosły sukces. Obecnie bóbr europejski jest objęty w Polsce ochroną częściową. Obowiązują zakazy m.in. niszczenia żeremi, tam bobrowych oraz zabijania tych zwierząt
Dla polsatnews.pl wypowiadali się również mieszkańcy Sopotu. Jeden z nich podkreślił: "Nie ma co walczyć z naturą. Warto zrobić wszystko, żeby z tą naturą współżyć fajnie".
Źródło: polsatnews.pl
Popularne
- Jelly Frucik zablokowany na TikToku. "Ryczę i jestem w rozsypce"
- Kim są "slavic dolls"? Śmiertelnie niebezpieczny trend na TikToku
- Quebonafide ogłosił finałowy koncert? "Będzie tłusto"
- Były Julii Żugaj szantażował jurorów "Tańca z gwiazdami"? Szalona teoria fanów
- Amerykanie nie umieją zrobić kisielu? Kolejna odsłona slavic trendu
- Jurorka "Tańca z gwiazdami" węszy romans? "Ja nie widzę tej relacji"
- Chłopak Seleny Gomez się nie myje? Prawda wyszła na jaw
- Agata Duda trenduje za granicą. Amerykanie w szoku
- Podgrzej pizzę na PlayStation 5. Pizza Hut prezentuje nietypowy gadżet