Bobry to bardzo pracowite zwierzęta

Sopockie bobry dostały własny kawałek ziemi. Powstał dla nich użytek ekologiczny

Źródło zdjęć: © @canva
Marta Grzeszczuk,
15.03.2024 15:45

Władze Sopotu otoczyły opieką tamtejszą niewielką populację bobrów i oddały im część miasta we władanie. Energiczna praca gryzoni przyczyniła się do rewitalizacji natury na zurbanizowanym terenie.

Pierwsza rodzina bobrów miała przywędrować do Sopotu w 2010 r. brzegiem Bałtyku. Liczenie zwierząt w 2020 r. ujawniło, że nadmorski kurort zamieszkują już trzy bobrze rodziny. Przebywają na terenie w pobliżu Potoku Swelini i wokół Stawu Mazowieckiego. Bobry prawdopodobnie wybrały to ciche miejsce, ponieważ nie jest uczęszczane przez turystów. Zwierzęta za to chętnie odwiedzają niedaleką sopocką plażę rano i wieczorem.

Dla sopockich bobrów powstał chroniony użytek ekologiczny

Ze względu na bezpieczeństwo zarówno bobrów, jak i mieszkańców, na terenie Stawu Mazowieckiego powstał użytek ekologiczny, który jest jedną z form ochrony przyrody w Polsce. Marcin Nizołek z Urzędu Miasta w Sopocie tłumaczył w reportażu "Polsat News": "To taki teren, gdzie przyroda jest trochę bardziej chroniona. To będzie teren ok. 3,5 ha." Żeby sprawy nie wymknęły się spod kontroli, największe drzewa na terenie zostały zabezpieczone przed pracowitymi gryzoniami.

Bobry regularnie odwiedzają sopocką plażę
Bobry regularnie odwiedzają sopocką plażę (@polsatnews.pl)

W reportażu wypowiedział się także dr hab. Adam Zwolicki z Uniwersytetu Gdańskiego, tłumacząc, że bobry mają zdolność stymulowania naturalnych procesów w przyrodzie i przywracania jej pierwotnego charakteru naruszonego przez człowieka. Dolina Potoku Swelinia rzeczywiście zamieniła się w pełną życia zieloną oazę.

Bobry są symbolem ochrony zwierząt w Polsce

Jak można dowiedzieć się na stronie wwf.pl : "Bóbr jest symbolem ochrony zwierząt w Polsce, gdyż był to pierwszy gatunek, który został nią objęty już w XI wieku przez Bolesława Chrobrego". Mimo to gatunek na ziemiach polskich niemal wyginął. Powodem było ciepłe futro, które stało się również produktem eksportowym. W XX w. podjęto działania mające na celu przywrócenie populacji, które odniosły sukces. Obecnie bóbr europejski jest objęty w Polsce ochroną częściową. Obowiązują zakazy m.in. niszczenia żeremi, tam bobrowych oraz zabijania tych zwierząt

Dla polsatnews.pl wypowiadali się również mieszkańcy Sopotu. Jeden z nich podkreślił: "Nie ma co walczyć z naturą. Warto zrobić wszystko, żeby z tą naturą współżyć fajnie".

Źródło: polsatnews.pl

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0