Ruszyły kontrole w szkołach. "Pyta o rejestr przestępców seksualnych"
W szkołach, które zwyciężyły w Ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+, rozpoczęły się kontrole zapowiadane przez Rzecznika Praw Dziecka. Główne pytanie zadawane placówkom jest wyjątkowo nieprzyzwoite, bo dotyczy przestępców seksualnych.
Zaczęło się! Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak przeprowadził kontrole w szkołach z Rankingu Szkół Przyjaznych osobom LGBTQ+, które zapowiedział pod koniec maja. Z ustaleń inicjatorów rankingu wynika, że kilka kontroli miało miejsce między innymi w stołecznych placówkach.
Podobne
- Idą na wojnę z Rzecznikiem Praw Dziecka. "To walka z wyimaginowaną ideologią LGBT"
- Seksizm i homofobia w katolickiej szkole we Francji. Czarnek byłby zachwycony
- Kontrola szkół przyjaznych LGBTQ+. Mocna odpowiedź organizatora rankingu
- Kolejne ataki na szkoły przyjazne LGBTQ+. Aktywiści zapowiadają odwet
- Krucjata Rzecznika Praw Dziecka. Skontroluje szkoły przyjazne LGBTQ+
- Rozpoczęły się kontrole Rzecznika Praw Dziecka w szkołach przyjaznych społeczności LGBTQ+. Z naszych ustaleń wynika, że szkoły z czołówki Rankingu zostały zapytane o sprawdzanie kadry pedagogicznej w rejestrze przestępców seksualnych - przekazał nam Dominik Kuc.
Rzecznik Praw Dziecka pyta o rejestr przestępców seksualnych
Twórcy rankingu na czele z aktywistą Dominikiem Kucem zauważają, że Pawlak i jego posłańcy podczas krucjaty zadają wyjątkowo haniebne pytanie stawiające osoby LGBTQ+ na równi z przestępcami seksualnymi.
"RPD nie sprawdza tego, czy prawa uczniów są w szkole przestrzegane, czy młodzież czuje się akceptowana. Pyta o rejestr przestępców seksualnych - sprawdzenie osób pracujących w tym rejestrze jest obowiązkiem placówek oświatowych. Działania szkół na rzecz równości nie mają z tym żadnego związku" - czytamy na profilu Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+.
- Bardzo niepokoi nas fakt łączenia działań równościowych z tematem przestępców seksualnych. Sprawdzanie kadry pedagogicznej leży w obowiązku wszystkich placówek w Polsce - tych na szczycie Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+ oraz tych na jego końcu, tych na szczycie Rankingu Perspektyw oraz tych na samym końcu - komentuje kontrole Dominik Kuc.
Przeciwdziałanie przemocy w szkole
Aktywista zauważa, że łączenie szkół przyjaznych LGBTQ+ z rejestrem przestępców seksualnych jest polityczną zagrywką. Proponuje przy tym Rzecznikowi Praw Dziecka, by zajął się rzeczywistymi problemami, takimi jak chociażby przemoc w szkołach.
- Powiązanie tych dwóch spraw przez RPD jest cyniczną, polityczną stygmatyzacją, a sprawdzać należałoby na przykład przeciwdziałanie przemocy w szkole - kwituje inicjator rankingu.
"System przeciwdziałania przemocy jest konieczny, a RPD powinien wspierać jego wprowadzenie. Nie przestajemy pracować i dlatego kolejne rozwiązania proponujemy m.in. w warszawskim Budżecie Obywatelskim. Projekty ogólnomiejskie o numerach 1242 oraz 1286 dotyczą przeciwdziałania przemocy i ochrony zdrowia psychicznego najmłodszych" - zapowiedziano w oświadczeniu Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+.
Popularne
- Znamy przyczynę śmierci sowy Duolingo. Dua Lipa opłakuje ptaka
- Stuu został pobity? Szokujące nagranie obiegło internet
- Kotolga jest viralem na TikToku. Kim jest i co o niej wiadomo?
- Sowa Duolingo nie żyje. Wszyscy możecie ją mieć na sumieniu
- Żugajki na tropie nowego partnera Julii. Kim jest tajemniczy mężczyzna?
- Powstał tłumacz z polskiego na deweloperski. "Zrozum groźne gatunki"
- Sprawa korepetytora trafiła do Rzeczniczki Praw Dziecka. Co dalej?
- Damiano David wystąpił w Polsce. Zagrał nowy kawałek
- Jak pachną perfumy Skolima BEBECITA? Ekspert zabrał głos