Ekologiczny plastik nie istnieje

Producenci wody w plastiku oskarżeni o greenwahing. Wprowadzają w błąd

Źródło zdjęć: © canva
Marta Grzeszczuk,
07.11.2023 17:15

Do Komisji Europejskiej trafiła skarga organizacji konsumenckich na koncerny produkujące wodę w plastikowych butelkach. Są oskarżane o greenwashing.

Prawnicy z ClientEarth Polska poinformowali, że wspierają działania prawne przeciwko dezinformacji, do której dopuszczają się producenci napojów w plastikowych butelkach. Chodzi o gigantów rynku: Coca-Colę, Nestle i Danone. Wszystkie te firmy zdaniem ekspertów aktywnie wprowadzają w błąd klientów.

Oskarżyli producentów wody w plastiku o greenwashing

trwa ładowanie posta...

Europejska organizacja konsumencka BEUC (Bureau Européen des Unions de Consommateurs), wspierana przez ClientEarth i Koalicję na rzecz Standardów Środowiskowych (Environmental Coalition on Standards), wystosowała zewnętrzne ostrzeżenie do Komisji Europejskiej i Sieci Współpracy w zakresie Ochrony Konsumentów (Consumer Protection Cooperation Network) przeciwko koncernom w związku z podejrzeniem powszechnego naruszenia prawa ochrony konsumentów.

Chodzi o proceder umieszczania na plastikowych butelkach na wodę deklaracji typu "100 proc. z recyklingu" czy "w 100 proc. do recyklingu". Mogą wprowadzać konsumentów w błąd, ponieważ sugerują, że używanie jednorazowych plastikowych butelek może być przyjazne lub neutralne dla środowiska. To wrażenie jest dodatkowo wzmacniane "eko" hasłami i motywami wizualnymi.

Sonda przeprowadzona wśród małej grupy konsumentów pokazała, że prawie 90 proc. osób, które zobaczyły butelki z etykietą informującą, że zostały one zrobione z materiału pochodzącego w 100 proc. z recyklingu i nadają się w 100 proc. do recyklingu uwierzyło w tę informację, a tylko 10 proc. uznało, że jest to greenwashing. Zaufanie zostało wzmocnione poprzez wizualizację w kolorze zielonym, która dla konsumentów oznaczała, że kupują produkt przyjazny dla środowiska.

- Elżbieta Szadzińska

Prawnicy podkreślają, że dostępne dane jednoznacznie wskazują, że nie ma czegoś takiego jak "zamknięty obieg" plastiku, i że recykling - choć mniej szkodliwy niż inne metody utylizacji odpadów - nie rozwiąże narastającego kryzysu zanieczyszczenia plastikiem. W procesie recyklingu właściwości tworzyw sztucznych stale się pogarszają i jest uzupełniany nowym surowcem. Co więcej, tylko 9 proc. plastiku, jaki kiedykolwiek wyprodukowano, poddano recyklingowi.

Z technicznego punktu widzenia nie da się wyprodukować plastikowych butelek, które pochodzą w 100 proc. z recyklingu lub w 100 proc. nadają się do recyklingu i dlatego takie etykiety mogą wprowadzać w błąd. Potrzebujemy wiarygodnych informacji na temat udziału tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu w naszych butelkach

- Justin Wilkes

To czy plastikowa butelka na wodę będzie przetworzona, nie zależy od jej składu, a od lokalnej infrastruktury recyklingowej. W UE wskaźnik przetwarzania plastikowych butelek wynosi około 50 proc., z czego tylko 30 proc. wykorzystuje się do produkcji nowych butelek. Reszta przeznaczana jest m.in. na tekstylia, które generalnie nie nadają się do recyklingu i trafią na wysypiska lub do spalarni. Według danych GUS w Polsce recykling wszystkich opakowań z tworzyw sztucznych osiągnął w 2020 r. nieco powyżej 30 proc.

Prawnicy z ClientEarth wzywają firmy do rezygnacji z przekazów marketingowych, które wprowadzają w błąd i mogą odwodzić konsumentów od wyborów faktycznie pro-środowiskowych, takich jak używanie butelek na wodę wielokrotnego użytku. Zachęcają gigantów branży spożywczej do odejścia od szkodliwego modelu biznesowego, który opiera się na jednorazowych opakowaniach z plastiku. Organizacje czekają na odpowiedź Komisji Europejskiej

Źródło: clientearth.pl

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 1
  • emoji ogień - liczba głosów: 1
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0