Problemy mężczyzn w Polsce

Problemy mężczyzn w Polsce. "Nie wolno im płakać"

Źródło zdjęć: © Canva
Natalia Witulska,
02.02.2024 17:00

Czy problemy chłopców i mężczyzn w Polsce są realne? Jak najbardziej. Udowodnił to na platformie X Remigiusz Cetnar "Kucolog".

Komentator życia społecznego i politycznego Remigiusz Cetnar "Kucolog" opublikował w czwartek 1 lutego bardzo ważny wpis. Na platformie X udowodnił, że problemy młodych chłopaków oraz dojrzałych mężczyzn w Polsce istnieją - są jak najbardziej realne.

Problemy mężczyzn w Polsce nie są fikcją

"Czy problemy chłopców i mężczyzn istnieją? Tak. I rozwiązywanie ich to nie jest droga ku patriarchatowi lub przewadze mężczyzn. Tu chodzi o równość płci. Tylko równość i wyrównywanie szans" - napisał Kucolog na platformie X.

Na samym początku Remigiusz Cetnar zwrócił uwagę na najpopularniejszy problem mężczyzn w Polsce. Chodzi oczywiście o wiek emerytalny. Kobiety w naszym kraju mogą pracować pięć lat krócej. Kucolog podkreśla, że oczywiście w dyskusji na ten temat pojawia się kwestia tego, że kobiety zostają w domu, gdzie opiekują się dziećmi. Zwrócił uwagę na fakt, że ten model rodziny jest rzadszy niż kilkadziesiąt lat temu. "Samotni ojcowie są dyskryminowani" - napisał.

Kucolog podkreślił również, że aż 25 proc. mężczyzn nie dożywa wieku emerytalnego. Oznacza to, że jedna czwarta z nich będzie pracować aż do śmierci.

Realne problemy mężczyzn w Polsce
Realne problemy mężczyzn w Polsce (Kucolog , X)
Realne problemy mężczyzn w Polsce
Realne problemy mężczyzn w Polsce (Kucolog , GUS)

Remigiusz Cetnar stwierdził nawet, że zrównanie wieku emerytalnego byłoby ukłonem wobec kobiet. Przedstawił statystyki mówiące o tym, że nie dość, że mężczyźni przechodzą na emeryturę później, to często rozpoczynają kariery zawodowe o wiele wcześniej. "Dobrym rozwiązaniem jest po prostu zrównanie tego wieku" - napisał Kucolog.

Realne problemy mężczyzn w Polsce
Realne problemy mężczyzn w Polsce (Kucolog , X)

Problemy zdrowotne mężczyzn w Polsce

"Mężczyźni w Polsce mają wiele problemów zdrowotnych. Nie ma wielu kampanii skierowanych do mężczyzn, ani działań, które zmieniłyby kulturowe nastawienie do kwestii zdrowia mężczyzn. Polacy żyją średnio 4 lata krócej w zdrowiu niż Polki" - informuje Kucolog.

Realne problemy mężczyzn w Polsce
Realne problemy mężczyzn w Polsce (Eurostat , X)

Remigiusz Centar podkreślił również, że problemy kulturowe w naszym kraju sięgają o wiele głębiej niż kwestie zdrowotne. Aż 23 proc. Polaków uważa, że mężczyźni nie mogą płakać. Co więcej, najczęściej za tym poglądem opowiadają się oni sami. Kucolog napisał, że skutki takiego podejścia są widoczne też w innych kwestiach.

Centar ponadto informuje, że w Polsce żyje ponad 30 tys. bezdomnych, z czego aż 80 proc.(!) to mężczyźni. "Gdzie jest tutaj państwo opiekuńcze? Najczęściej mężczyźni trafiają na ulicę przez problemy w związku i uzależnienia. No i właśnie - 80 proc. nadużywających alkohol to mężczyźni. To gigantyczny problem" - napisał Kucolog.

Skutki nierówności społecznych

"Czym się kończą problemy kulturowe, nierówności, dyskryminacja, brak pomocy państwa, brak odpowiedniej pomocy psychologicznej, i brak zwrócenia społeczeństwa na problemy mężczyzn? Śmiercią. Mężczyźni w Polsce popełniają samobójstwa znacznie częściej. To są realne problemy" - czytamy na profilu Kucologa.

Realne problemy mężczyzn w Polsce
Realne problemy mężczyzn w Polsce (jakubmarian.com , X)

Remigiusz Centar podkreślił, że wszystkie te dane, które przedstawił to jedynie wierzchołek góry lodowej. W polskim systemie występuje bowiem o wiele więcej absurdalnych nierówności na niekorzyść mężczyzn. Zauważył, że walka z nimi nie jest oznaką ignorancji wobec kobiet oraz ich istniejących problemów. Powinniśmy się cieszyć, że istnieje wiele organizacji, które pomagają młodym dziewczynom i starszym paniom. Podkreślił jednak, że takie samo zaangażowanie powinno mieć miejsce w stosunku do mężczyzn.

Realne problemy mężczyzn w Polsce
Realne problemy mężczyzn w Polsce (Kucolog , X)
Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 1
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 3
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0