Prezydentka Gruzji nie podpisała kontrowersyjnej ustawy

Prezydentka Gruzji walczy z Rosją? Podjęła odważną decyzję

Źródło zdjęć: © Canva / Canva
Weronika Paliczka,
18.05.2024 21:00

Obywatele i obywatelki Gruzji wyszli na ulice. Wszystko przez przyjętą przez Sejm "ustawę o agentach zagranicznych", która uważana jest za prorosyjski dokument. Prezydentka Gruzji zapowiedziała zawetowanie ustawy.

Trwające od ponad miesiąca protesty pochłonęły Gruzję. Tłumy obywateli i obywatelek wyszły nie tylko na ulice Tbilisi, ale też Batumi, Kutaisi, Poti, Zugdidi i innych miast. Sprawa jest poważna: gruziński Parlament przegłosował "ustawę o agentach zagranicznych". Czy protestujący mają czego się bać?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

ZETKACPER: CHCĘ ZOSTAĆ POLITYKIEM!

Dlaczego Gruzini protestują?

"Ustawa o agentach zagranicznych" uderza przede wszystkim w zagraniczne media bazujące w Gruzji. Przeciwnicy dokumentu informują, że jest on prorosyjski. Ustawa zakłada, że osoby prawne oraz media, które otrzymują powyżej 20 proc. finansowania z budżetów zagranicznych, będą podlegały rejestracji. Podmioty spełniające wymagania miałyby także trafić do rejestru agentów obcego wpływ. Ministerstwo sprawiedliwości Gruzji mogłoby w dowolnym momencie przeprowadzać kontrole w mediach, uderzając w ich niezależność.

Przeciwnicy ustawy uważają, że może ona doprowadzić do niszczenia oponentów oraz wolnych mediów, które głoszą opinie odmienne od głównej linii partii. Wprowadzenie "ustawy o agentach zagranicznych" wpłynęłoby także na starania Gruzji o dołączenie do Unii Europejskiej.

Prezydentka Gruzji zawetowała ustawę

Od chwili przegłosowania przez gruziński Parlament "ustawy o agentach zagranicznych" prezydentka Salome Zurabiszwili zapowiadała, że nie podpisze haniebnego dokumentu. W sobotę 18 maja 2024 r. rządząca dotrzymała słowa.

Podczas konferencji prasowej Zurabiszwili powiedziała: - Dziś zawetowałam rosyjską ustawę. Ta ustawa jest rosyjska w swojej istocie i duchu. Ta ustawa nie podlega żadnym poprawkom, zmianom. Ta ustawa w całości powinna zostać wycofana. Jest sprzeczna z naszą konstytucją i wszystkimi europejskimi standardami, dlatego stanowi przeszkodę na naszej europejskiej drodze. Weto jest zgodne z prawem i dzisiaj zostanie przedłożone parlamentowi.

Mimo zawetowania ustawy, decyzja Zurabiszwili może zostać zignorowana przez parlament Gruzji. Wszystko przez większość, którą posiada rządząca partia Gruzińskie Marzenie. Do przegłosowania weta potrzebne jest 77 głosów, podczas gdy za "ustawą o zagranicznych agentach" opowiedziało się 84 posłów.

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0