Polują na dzieci w sieci. Blisko 70 proc. doświadczyło krzywdy seksualnej
Niepokojące wyniki badań pokazują, że blisko 70 proc. nieletnich w Polsce doświadczyło jakiejś formy krzywdy seksualnej w sieci. Problem jest na tyle poważny, że eksperci wzywają rządy do wdrożenia regulacji mających na celu ochronę dzieci w sferze cyfrowej.
WeProtect Global Alliance, globalny ruch, którego celem jest zmiana reakcji na seksualne wykorzystywanie i niegodziwe traktowanie dzieci w internecie, opublikował przełomowe badanie przeprowadzone przez Economist Impact.
Podobne
- Walczą z plagą pedofilii. Parlament przegłosował okrutną karę
- Kastracja chemiczna to za mało. Rząd idzie o krok dalej
- Polak zgwałcony w Monachium. W komentarzach pełno śmiechu
- Gruzja przyjęła nową ustawę. Dokument uderza w obywateli
- Gryzł dziecko w ucho, wszystko nagrały kamery. Policja bada niepokojącą sprawę
- Badania przeprowadzone przez WeProtect Global Alliance wskazują na wysokie prawdopodobieństwo doświadczenia przez dzieci przemocy seksualnej w cyberprzestrzeni, definiowanej tutaj jako "zestaw szkodliwych zachowań, uznawanych za czynniki ryzyka dla potencjalnego lub rzeczywistego wykorzystywania seksualnego dzieci" - mówi Katarzyna Staciwa, ekspertka współpracująca z WeProtect Global Alliance, Kierownik Zespołu: Badania, Rozwój i Innowacje w Państwowym Instytucie Badawczym NASK.
Badania nad krzywdą seksualną dzieci w internecie
Badanie przeprowadzono w czterech krajach: Francji, Niemczech, Holandii oraz w Polsce. W każdym z nich zebrano grupę 500 osób w wieku 18 lat, które zapytano, czy w dzieciństwie doświadczyły jakiejś formy krzywdy seksualnej przez internet. Wyniki wskazują, że:
- 69 proc. spośród badanych 18-latków w Polsce doświadczyło w dzieciństwie przynajmniej jednego rodzaju krzywdy seksualnej w internecie,
- 57 proc. ankietowanych z Polski doświadczyło spotkania z dorosłym (nieznajomym lub znajomym), które angażowało ich w rozmowy o charakterze jednoznacznie seksualnym lub wysyłano im materiały o charakterze jednoznacznie seksualnym (sexting),
- 77 proc. z 500 osób ankietowanych w Polsce doświadczyło tego rodzaju przemocy, mając 16-17 lat a 27 proc. respondentów w wieku 12 lat lub młodszym,
- 81 proc. respondentów w Polsce doświadczyło, że ktoś próbował rozmawiać z nimi na tematy seksualne za pośrednictwem ich telefonów komórkowych, a 58 proc. z tych zdarzeń miało miejsce za pośrednictwem prywatnych wiadomości,
- 85 proc. ankietowanych z Polski usunęło lub zablokowało osobę, która kontaktowała się z nimi w celach seksualnych, zamiast zgłosić problem lub porozmawiać z osobą dorosłą. (47 proc.),
- Mniej niż połowa (47 proc.) respondentów stwierdziła, że odpowiedzialna osoba dorosła była świadoma tego, co badani robili online, gdy mieli mniej niż 18 lat.
Narażone są dzieci w całej Europie
W pozostałych krajach wyniki były równie, a nawet bardziej niepokojące. WeProtect Global Alliance wskazuje, że dzieci w całej Europie są narażone na szkody seksualne w internecie, a dwoje na troje z nich doświadcza co najmniej jednego rodzaju szkody seksualnej w sieci.
- Europa stała się w ostatnich latach epicentrum hostingu materiałów przedstawiających seksualne wykorzystywanie dzieci, ale teraz ma szansę przewodzić globalnym wysiłkom na rzecz walki z tym wszechobecnym i pozbawionym granic przestępstwem - powiedział Iain Drennan, dyrektor wykonawczy WeProtect Global Alliance.
Ylva Johansson, europejska komisarz do spraw wewnętrznych, twierdzi, że szczególnie narażone są dziewczęta (79 proc. w porównaniu z 57 proc. chłopców), osoby LGBTQ+ i mniejszości etniczne.
Potrzeba regulacji internetu
W związku z istniejącym zagrożeniem WeProtect Global Alliance, zrzeszający ponad 250 rządów, firm z sektora prywatnego i organizacji społeczeństwa obywatelskiego, wzywa europejskie państwa do wdrożenia następujących kluczowych środków:
- Trwałe regulacje internetowe: które są skuteczne i dostosowane do wieku, aby służyć jako międzynarodowa tarcza, chroniąca dzieci przed długoterminowymi szkodami związanymi z seksualnym wykorzystywaniem i niegodziwym traktowaniem dzieci w Internecie.
- Kompleksowe ramy prawne: umożliwiające szybką identyfikację oraz usuwanie zdjęć i filmów przedstawiających niegodziwe traktowanie dzieci w celach seksualnych, wspierające ściganie przestępców i zapewniające ochronę dzieci przed uwodzeniem i wykorzystywaniem seksualnym w internecie.
- Przyszłościowe prawodawstwo: przygotowane do adaptacji do innowacji i nowych technologii oraz reagujące na zmieniające się zachowania przestępców. Nie powinno być żadnych wyłączeń dla określonych technologii, zapewniając nieustanne dążenie do sprawiedliwości i ochrony bezbronnych dzieci.
- Zachęcamy przywódców politycznych we Francji, Niemczech, Holandii, Polsce i wszystkich państwach członkowskich UE do okazania zaangażowania w ochronę dzieci poprzez poparcie proponowanych przepisów UE oraz podjęcie zdecydowanych działań na szczeblu krajowym w celu zwalczania tego pilnego i szybko rosnącego zagrożenia - apeluje Drennan.
Popularne
- To oni pozwali Sylwestra Wardęgę. Lista jest bardzo długa
- W 12 godziny spała z 1000 facetów. Onlyfansiara twierdzi, że pobiła rekord
- Dubajska czekolada trafiła do Żabki. Limitowana i ekstremalnie droga
- "Fazolandia" sprzedana. Koniec marzenia słynnego youtubera
- AI Iga Świątek wali szoty w reklamie pubu Mentzena. Będą pozwy?
- Jelly Frucik spał z Wojtkiem Golą? Żaden 20-stronnicowy dokument tego nie wymaże
- Dawid Podsiadło z AliExpress. Hubert jak Maciej Musiał - też posprząta mieszkanie
- 19 stycznia krytyczną datą dla TikToka. MrBeast zabrał głos
- Merch Drwala 2025 nadchodzi. Trzy daty, które lepiej zapamiętaj