Pierwsze dane pilotażu Ministerstwa Zdrowia. Ile kobiet uzyskało pomoc?
Od ponad miesiąca część aptek w Polsce bierze udział w pilotażowym programie dotyczącym dostępu do antykoncepcji awaryjnej. Pacjentki mogą w w wybranych punktach uzyskać pomoc w ramach recepty farmaceutycznej. Ile kobiet realnie skorzystało z programu?
Walka o dostęp do antykoncepcji awaryjnej w Polsce toczy się od dłuższego czasu. Wraz z objęciem urzędu ministry zdrowia Izabela Leszczyna zapowiadała ustawę, która zdejmie z lekarzy konieczność wystawiania recept na tabletki "dzień po". Zamiast tego miały być one lekami bez recepty, dostępnymi w każdej aptece. Projekt zawetował prezydent Andrzej Duda, zasłaniając się troską o nastolatki, które zażywałyby środki bez wiedzy rodziców. Ministra zdrowia nie poddała się jednak. Zamiast tego wprowadziła plan B, dzięki któremu w niektórych aptekach w Polsce tabletki "dzień po" wydawane są w ramach tak zwanych recept farmaceutycznych. Pracownicy aptek mogą wystawić takową po uprzedniej konsultacji z pełnoletnią pacjentką.
Podobne
- Rusza program "tabletki dzień po". Do pilotażu zgłosiło się prawie 500 aptek
- Wyciągniesz szybciej i unikniesz ciąży? Paris Platynov "zabłysnął"
- Barbara Nowak atakuje ministrę zdrowia. "Odbiera konstytucyjne prawa rodzicom"
- Izabela Leszczyna nie zgadza się z prezydentem. Co dalej z tabletką dzień po?
- Od kiedy kupimy tabletkę "dzień po"? Ministra Leszczyna podała konkretną datę
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
NAJJJKA: "Ludzie zakładali się o moje dziewictwo"
Jakie są wnioski po miesiącu programu pilotażowego?
Firma PEX zajmująca się badaniami rynku farmaceutycznego sprawdziła, jak zmieniła się liczbowo kwestia recept na tabletki "dzień po". Z danych udostępnionych "Wyborczej" wynika, że w styczniu 2024 r. odsetek recept farmaceutycznych na pigułkę "dzień po" wynosił 0,3 proc., w lutym 0,4 proc., w marcu 0,6 i w kwietniu 0,8 proc. W maju natomiast podniósł się on aż do poziomu 6,1 proc. Jest to wynikiem pilotażowego programu ministerstwa zdrowia. W czerwcu odsetek recept farmaceutycznych na tabletkę "dzień po" wyniósł aż 20,7 proc. Powyższe dane dotyczą jedynie tabletek EllaOne.
Jarosław Frąckowiak, szef firmy PEX, tłumaczy w rozmowie z "Wyborczą": - Szybko rosnący udział recept farmaceutycznych pokazuje zmianę. Coraz więcej kobiet wie, że może iść prosto do apteki.
Ile dokładnie wystawiono recept farmaceutycznych na tabletki "dzień po"? W maju w całej Polsce było ich 278, w czerwcu natomiast - 1618. W pierwszym miesiącu trwania programu pilotażowego odmowę wydania recepty usłyszały 43 kobiety. W czerwcu odmów było już 257.
Czy Andrzej Duda miał się czego bać?
Co ciekawe, wzrost sprzedaży antykoncepcji awaryjnej nie dotyczy nastolatek. Jak wynika z danych PEX, w maju i czerwcu łącznie wystawiono 30 recept farmaceutycznych dla kobiet poniżej 18. roku życia.
Źródło: "Wyborcza"
Popularne
- PiriPiri zrobiło pierwsze w Polsce lody z kebabem. To nie jest żart
- Wersow wypuściła "Dorosłe serce". Śpiewa, że otrzymała chłód
- Rosyjski youtuber przesadził z prankami. Policja nie miała litości
- Pierwszy na świecie wyścig plemników. Będą zakłady, kamery, a nawet komentator
- Polska górą. Nowy slang podbija internet. "Just turned 19 in Poland". O co chodzi?
- Stuu pozwał wiceministra sprawiedliwości. "Rzekomo dopuściłem się pomówienia"
- Katy Perry poleci w kosmos. Kiedy wróci na Ziemię?
- Bambi nie potrafi śpiewać? Burza pod klipem z koncertu
- Gimpson (Gimper) ogłosił swój ostatni koncert. Klub wyprzedał W GODZINĘ