Papież Franciszek pozwolił błogosławić parom homoseksualnym

Papież Franciszek pozwolił błogosławić gejów. Ryk katoli słychać w Watykanie

Źródło zdjęć: © Wikipedia, canva
Maja Kozłowska,
19.12.2023 12:30

Papież Franciszek wydał oficjalną zgodę na błogosławieństwo par homoseksualnych. Stanowisko głowy Kościoła wzburzyło konserwatywne katolickie środowiska.

Słowo ciałem się stało: papież Franciszek oficjalnie powiedział TAK dla błogosławieństwa związków homoseksualnych. Co to oznacza? W gruncie rzeczy niewiele się zmienia, może poza samym nastawieniem przynajmniej części wspólnoty Kościoła.

Pary tej samej płci dalej nie mogą zawierać sakramentu małżeństwa, który byłby uznany przez Watykan, a samo udzielenie błogosławieństwa nie jest równe z akceptacją takiego związku.

Papież Franciszek podkreślił, że powinno być ono oferowane każdemu bez pytania o cokolwiek, ponieważ "ludzie pozostają błogosławieni pomimo swoich błędów". Szafarz, który udziela błogosławieństwa, musi jednak zadbać o to, aby gest nie zawierał elementów, które mogłyby upodobnić go do małżeństwa.

Konserwatywny katolicki portal reaguje na decyzję papieża Franciszka
Konserwatywny katolicki portal reaguje na decyzję papieża Franciszka (canva)

Sodoma i Gomora. Polski portal katolicki spłakał się nad decyzją papieża Franciszka

Ruch Watykanu wywołał falę kontrowersji. Dramatycznie zareagował skrajnie konserwatywny katolicki portal "Polonia Christiana". Redaktor Paweł Chmielewski napisał na X (Twitterze), że błogosławieństwa dla homoseksualistów to ogromny sukces Niemców.

trwa ładowanie posta...

Znasz się na oszczędzaniu? Nie zdobędziesz tutaj 10 punktów

"Polonia Christiana" gorąco krytykuje decyzję Watykanu, powołując się przy tym na cytaty z Biblii, a także na słowa Jana Chryztostoma (druga połowa IV w. n.e.) i Teodoreta z Cyru (IV - V w. n.e.). Świadectwa uczonych w kwestiach społecznych faktycznie od tamtych czasów nie zdezaktualizowały się ani trochę.

Przywołane przez pch24.pl autorytety to autorzy takich stwierdzeń jak:

"Występki przeciw naturze są szczególnie ciężkie i tak nieznośne, że nie mogliby ich nawet nazwać rozkoszą, gdyż prawdziwą rozkoszą jest rozkosz naturalna, ale kiedy Bóg kogoś opuści, wtedy wszystko przewraca się do góry nogami" (Jan Chryzostom)

"[Homoseksualiści - przyp. red.] to nieszczęśnicy godni wielu łez. Oddają się bowiem aktowi nikczemniejszemu niż nierządnice, bo jest wbrew naturze" (Jan Chryzostom)

"Akceptację [związków homoseksualnych] to "najwyższy stopień nieprawości, którą trzeba nienawidzić" (Teodoret z Cyru).

Nadmieńmy tutaj, że współczesna nauka udowodniła, że homoseksualizm jest zupełnie normalny zarówno u ludzi, jak i u zwierząt. Stanowisko to potwierdza Światowa Organizacja Zdrowia (WHO).

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 1
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 3
  • emoji smutek - liczba głosów: 1
  • emoji złość - liczba głosów: 1
  • emoji kupka - liczba głosów: 0