Uczelnia związana z Ordo Iuris będzie kształciła dziennikarzy

Ordo Iuris będzie miało swoich dziennikarzy? Wystarczy zapłacić 5 tys. zł

Źródło zdjęć: © Adrian Grycuk, Collegium Intermarium, Ordo Iuris, Wikipedia
Anna RusakAnna Rusak,10.08.2023 11:15

Collegium Intermarium to uczelnia wyższa związana z Ordo Iuris, która rusza z nowym kierunkiem. Przyszłych dziennikarzy będzie kształcił m.in. Rafał Ziemkiewicz, dziennikarz związany z portalem "Do Rzeczy".

Collegium Intermarium to prywatna uczelnia powiązana z Ordo Iuris. Jej rektorem jest Bartosz Lewandowski, szef Centrum Interwencji Procesowej Ordo Iuris. Wśród kierunków możecie znaleźć np. podyplomowe studia z etyki cnót i realnego dobra w dobie ponowoczesności czy nauczane w języku angielskim studia z międzynarodowego systemu praw człowieka.

Jak informują Wirtualne Media, od października na uczelni pojawi się nowy kierunek "Dziennikarstwo i nowoczesna komunikacja społeczna". Ile trzeba zapłacić za studia na uczelni Ordo Iuris i kim są wykładowcy? Nazwiska nie powinny być zaskoczeniem.

Collegium Intermarium, czyli uczelnia związana z Ordo Iuris

Co prawda większość uczelni już podała wyniki rekrutacji na studia, ale jak wspominałam w tekście z poradami dla osób, które nie dostały się na wymarzony kierunek, wiele uczelni przeprowadza późniejsze i jesienne rekrutacje. Jedną z nich jest Collegium Intermarium.

Collegium Intermarium to prywatna uczelnia działająca od 2021 r. Studia oparte są na klasycznych wartościach, chrześcijańskim fundamencie, greckiej filozofii i rzymskim ładzie. Jak czytamy na stronie, szkoła wyższa jest wyrazem sprzeciwu wobec głębokiego kryzysu człowieczeństwa moralności i cywilizacji.

"Studia w Collegium Intermarium to elitarne studia, dla osób, które mają wobec siebie wysokie wymagania, które nie godzą się na przeciętność. [...] Kiedy coraz mniej jest miejsca dla wolnej debaty akademickiej, Collegium jest przestrzenią dla naukowców i studentów, którzy nie boją się stawiać poważnych pytań" - czytamy na stronie uczelni.

Wśród partnerów Collegium Intermarium wymienione jest m.in. Ordo Iuris. Nie powinno więc nikogo dziwić, że przewodniczącym rady powierniczej uczelni jest Jerzy Kwaśniewski, prezes i założyciel Ordo Iuris. Jak informują Wirtualne Media, wykładowcami są także pracownicy konserwatywnej organizacji.

trwa ładowanie posta...

Ordo Iuris wykształci sobie dziennikarzy?

W październiku uczelnia Ordo Iuris zamierza otworzyć nowy kierunek "Dziennikarstwo i nowoczesna komunikacja społeczna". Wśród przedmiotów znajdziemy m.in. krytyczną analizę informacji czy etykę dziennikarską.

W opisie możemy przeczytać, że w Polsce brakuje kierunków dziennikarskich, w których przewodnią rolę odgrywaliby praktycy. Dlatego Collegium Intermarium do współpracy postanowiło zaprosić takich dziennikarzy jak Rafał Ziemkiewicz, Paweł Lisicki i Łukasz Warzecha. Co ich łączy? Wszyscy są pracownikami bądź współpracownikami prawicowego tygodnika "Do Rzeczy".

Ile kosztuje zdobywanie wiedzy od prawicowych dziennikarzy? Za jeden rok studiów dziennych w płatności jednorazowej zapłacimy 5400 zł. Na studiach zaocznych kwota jest dokładnie taka sama. Co ciekawe, tak naprawdę jeszcze nie wiadomo, czy kierunek ruszy. Uczelnia zaznacza, że zostanie on uruchomiony pod warunkiem zgody ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka na jego utworzenie.

trwa ładowanie posta...

Warto dodać, że nawet jeśli kierunek powstanie, może mieć problem ze zgromadzeniem chętnych studentów. W 2022 r. pisaliśmy, że w roku akademickim 2021/2022 uczelnia przyjęła 15 studentów.

W tym roku nie jest lepiej. Wirtualna Polska podała, że na studiach dziennych uczelni na kierunku prawo kształci się jedynie 14 studentów. Nie przeszkadza to jednak w przyznawaniu jej dotacji. W 2021 r. i w 2022 r. uczelnia i prowadząca ją fundacja otrzymały od MEiN dotację na niemal 2,7 mln zł.

Uczelnia związana z Ordo Iuris
Uczelnia związana z Ordo Iuris (Slawek Zagorski, Twitter)

Źródło: Wirtualne Media, Wirtualna Polska

Rozwijaj swoje pasje z Bankiem Pekao S.A., bo jak nie teraz to kiedy?
Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 1
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 6
  • emoji smutek - liczba głosów: 4
  • emoji złość - liczba głosów: 2
  • emoji kupka - liczba głosów: 12
no cóż,zgłoś
Ziemkiewicz to dość droga presstytutka ale kto bogatemu Ordo Iuris zabroni szczególnie w sytuacji, gdy pośrednio finansuje ich kremlowski oligarcha?
Odpowiedz
15Zgadzam się1Nie zgadzam się
kształcą ziomek, kształcą.
Odpowiedz
6Zgadzam się0Nie zgadzam się