Dagmara Adamiak kontra Ordo Iuris

Śmierć 25-letniej Lizy. Ordo Iuris żąda odszkodowania

Źródło zdjęć: © Dagmara Adamiak / X
Natalia Witulska,
07.03.2024 13:30

W piątek 1 marca w jednym z warszawskich szpitali zmarła brutalnie zgwałcona oraz pobita 25-letnia Lizawieta. W mediach społecznościowych zaczęły krążyć teorie, że jej morderca był katolikiem z krzyżem na piersi. Prezes Ordo Iuris za te domysły chce odszkodowania w wysokości 100 tys. zł.

W niedzielę 25 lutego całą Polską wstrząsnęły informacje docierające z Warszawy. W jednej z bram przy ul. Żurawiej 47 znaleziono nagą, pobitą oraz nieprzytomną dziewczynę. Była to pochodząca z Białorusi 25-letnia Lizawieta. Kobietę przewieziono do szpitala, w którym lekarze robili wszystko, aby uratować jej życie. Niestety, nie udało się. Liza zmarła w piątek 1 marca. Sprawcę zatrważającej zbrodni, 23-letniego Doriana S., zatrzymano.

Społeczeństwem wstrząsnęły również wieści, do których dotarły media. Świadków napadu oraz gwałtu miało być kilkoro, jednak nikt nie zdecydował się na to, aby pomóc dziewczynie czy chociaż powiadomić odpowiednie służby. W środę 6 marca w Warszawie przy ul. Żurawiej 47 miał miejsce cichy protest przeciwko przemocy. Uczestnicy byli ubrani na czarno, aby upamiętnić zamordowaną dziewczynę.

W mediach społecznościowych pojawiało się wiele informacji dotyczących 23-letniego Doriana S. Dagmara Adamiak, aktywistka feministyczna, napisała na portalu X, że miał chrześcijański krzyżyk na szyi. Nie spodobało się to Jerzemu Kwaśniewskiemu, prezesowi prawicowego stowarzyszenia Ordo Iuris. Zażądał od kobiety przeprosin oraz 100 tys. zł, które miałaby wpłacić na jedną z organizacji pro life.

Dagmara Adamiak o śmierci 25-letniej Lizy

Gdy w piątek 1 marca dotarły do nas informacje, że Lizawieta nie przeżyła napaści oraz gwałtu, media społecznościowe zawrzały. Jednym z najpopularniejszych wpisów, który odbił się szerokim echem był ten stworzony przez aktywistkę Dagmarę Adamiak.

"Liza miała 25 lat. Przyjechała do Polski po normalność i bezpieczeństwo. Dostała gwałt i śmierć z rąk 23-letniego Polaka z chrześcijańskim krzyżykiem na szyi. Dzisiaj podano informację o jej śmierci. Dorian S. w niedzielę 25 lutego brutalnie napadł ją i zgwałcił w centrum Warszawy.

Mogłaś tu nie przyjeżdżać.

Mogłaś nie iść centrum Warszawy.

Mogłaś inaczej się ubrać.

Mogłaś być brzydsza.

Mogłaś uciec.

Mogłaś.

Mogłaś.

NIE MOGŁAŚ, TO ON MÓGŁ NIE BYĆ AGRESYWNYM, PRZEMOCOWYM, CHORYM, PATOLOGICZNYM GWAŁCICIELEM, MORDERCĄ, ZBRODNIARZEM, BARBARZYŃCĄ. Zasługujemy na bezpieczeństwo" - napisała Dagmara Adamiak.

Dagmara Adamiak kontra Ordo Iuris
Dagmara Adamiak kontra Ordo Iuris (Dagmara Adamiak , X)

Wpis nie spodobał się wielu osobom. Głównym zarzutem skierowanym w kierunku Dagmary było, że nigdzie nie padły informacje dotyczące wyznania oskarżonego o gwałt oraz morderstwo Doriana S. Nikt jednak nie spodziewał się, na jaki pomysł wpadnie przedstawiciel Ordo Iuris Jerzy Kwaśniewski.

Dagmara Adamiak kontra Ordo Iuris

W środę 6 marca Jerzy Kwaśniewski udostępnił wpis na portalu X. Stwierdził w nim, że został pomówiony przez Dagmarę Adamiak. W jaki sposób? Według członka Ordo Iuris aktywistka, twierdząc, że morderca Lizy był chrześcijaninem, powiązała z nim wszystkich przedstawicieli tego wyznania. Kwaśniewski zażądał przeprosin oraz wpłaty 100 tys. zł na konto organizacji pro life.

"Jako osoba pomówiona przez asocjację z mordercą, żądam niezwłocznych przeprosin oraz wpłaty 100.000 złotych na @ProLifeBMS. Treść żądnych przeprosin: 'Przepraszam, że niesłusznie i w sposób krzywdzący dla chrześcijan powiązałam odrażającą zbrodnię, która miała miejsce w Warszawie, z chrześcijaństwem i świętym dla niego symbolem krzyża. Nie tylko wprowadziłam tym w błąd co do osoby sprawcy opinię publiczną, ale także zraniłam uczucia całej wspólnoty religijnej chrześcijan, którą bezzasadnie powiązałam ze zbrodnią'" - napisał Jerzy Kwaśniewski.

Dagmara Adamiak kontra Ordo Iuris
Dagmara Adamiak kontra Ordo Iuris (Jerzy Kwaśniewski , X)

"Przeprosiny powinny zostać opublikowane do czwartku 7.03.2024 do godziny 15:00 na koncie @dagmara_adamiak i pozostać tam jako pierwszy, przypięty post przez nie mniej niż 7 dni. Wpłata 100.000 zł na @ProLifeBMS powinna nastąpić w terminie 14 dni, to jest do 20.04.2024. Jednocześnie @dagmara_adamiak nie będzie komentować ani niniejszej sprawy, ani treści przeprosin. W przeciwnym razie sprawa trafi na drogę postępowania sądowego, w którym wykorzystamy rozwijające się orzecznictwo, chroniące grupy pomawiane poprzez asocjację z osobami dopuszczającymi się czynów zabronionych" - czytamy dalej we wpisie przedstawiciela Ordo Iuris.

Dagmara Adamiak kontra Ordo Iuris
Dagmara Adamiak kontra Ordo Iuris (Jerzy Kwaśniewski , X)

Odpowiedź Dagmary Adamiak na wpis Jerzego Kwaśniewskiego

Aktywistka Dagmara odpisała Jerzemu Kwaśniewskiemu. Członek Ordo Iuris nie doczekał się przeprosin.

"Jako prawnik powinien Pan umieć czytać ze zrozumieniem. Napisałam 'z chrześcijańskim krzyżykiem na szyi', a ta osoba ma chrześcijański krzyżyk na szyi. Ale rozumiem, że szuka Pan możliwości wybicia się, szczując na mnie. Słabe, ale żadna nowość z Waszej strony. Spotyka mnie to już od kilku lat. Wasi ludzie przeinaczają moje słowa, manipulują, kłamią i hejtują mnie, żeby móc na tym skorzystać, 'umiejąc' robić politykę wyłącznie na nienawiści i zastraszaniu. Jesteście po prostu złymi ludźmi. To Wy najbardziej krzywdzicie chrześcijaństwo, wykorzystując je do własnych celów politycznych. Niech Pan idzie do sądu. Przegra Pan, a ja chętnie to nagłośnię w ramach #KampaniaPrawdy" - napisała Dagmara Adamiak.

Dagmara Adamiak kontra Ordo Iuris
Dagmara Adamiak kontra Ordo Iuris (Dagmara Adamiak , X)
Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 29
  • emoji ogień - liczba głosów: 2
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 172
  • emoji smutek - liczba głosów: 5
  • emoji złość - liczba głosów: 28
  • emoji kupka - liczba głosów: 23
Znalezione w internecie,zgłoś
cyt. "...w ciągu ostatnich 10 lat europejskie ruchy fundamentalistyczne związane m.in. z Ordo Iuris dostały ponad 188 mln dolarów od Kremla; - przepływ pieniędzy z Rosji mógł być jeszcze większy, gdyż nie wszystkie przelewy da się wytropić; - trudności wynikają stąd, że Kreml nieraz zasilał fundamentalistów za pomocą pralni pieniędzy, nielegalnych i nietransparentnych; - oprócz 188 mln od Kremla, fundamentaliści dostali jeszcze 81 mln dolarów od prawicowych radykałów z USA; - amerykańscy sponsorzy to przeważnie zwolennicy i sojusznicy prokremlowskiego byłego prezydenta Donalda Trumpa; - jeszcze więcej pieniędzy fundamentaliści zebrali w Europie (437 mln dolarów); - wśród europejskich sponsorów znajdujemy ultrakonserwatywne rodziny arystokratyczne, dysponujące wielkim kapitałem...."
Odpowiedz
11Zgadzam się2Nie zgadzam się
Katolik,zgłoś
Brawo Pani Dagmaro. Ja jako chrześcijanin nie zostałem w żaden sposób obrażony przez Pani wpis. Jednocześnie nie życzę sobie żeby ktokolwiek wypowiadał się w moim imieniu uzurpując sobie prawo do jedynej prawdy.
Odpowiedz
37Zgadzam się3Nie zgadzam się
parodia religii,zgłoś
Ordo Iuris to skrajnie katolicka organizacja mają tylko jeden cel, wszyscy ludzie na świecie mają postępować zgodnie z wolą przedstawicieli tej sekty.
Odpowiedz
36Zgadzam się3Nie zgadzam się
Zobacz komentarze: 75