Naukowcy rozpoczęli badania nad szczepionką w razie pandemii "X"
Badacze z Wielkiej Brytanii rozpoczęli pracę nad nową szczepionką, która będzie zabezpieczeniem w razie kolejnej, potencjalnej pandemii "X". Brytyjski rząd chce uniknąć paniki, która towarzyszyła ludziom podczas Covidu.
Naukowcy w Wielkiej Brytanii otrzymali odnowione miejsce pracy. W Porton Down w hrabstwie Wiltshire powiększono oraz ulepszono nowoczesne Centrum Rozwoju i Oceny Szczepionek, które znajduje się na kampusie UK Health and Security Agency (UKHSA). W ośrodku tym trwać będą badania nad szczepionką "X". Dotychczasowo w Centrum Rozwoju i Oceny Szczepionek skupiano się nad badaniami o obszarze COVID-19, to tam testowano także skuteczność szczepionek przeciwko nowym wariantom koronawirusa.
Podobne
- Gąsior Pipa był dla niego wszystkim. Teraz żałuje jednej sytuacji
- Cheryl Cole żegna Liama Payne'a. Wzruszające słowa o byłym partnerze
- Masz takie objawy? "Mgła mózgowa" po Covid-19 zbiera żniwo
- Niesamowite odkrycie na Marsie. Co ustalili naukowcy?
- Krakowski szpital i darmowe badania w kierunku raka. Spełnij jeden warunek
Na terenie kampusu UKHSA żywe wirusy będą przechowywane w specjalistycznych obiektach ochrony biologicznej. W obiekcie tym badacze będą mogli oceniać patogeny, które nie mają jeszcze szczepionki lub te, w których immunizacja mogłaby zostać poprawiona, na przykład w przypadku grypy lub ospy.
Pandemia X - skąd może się wziąć?
Obecnie w laboratorium pracuje ponad 200 naukowców, którzy mają jeden cel: stworzyć szczepienie oraz leki na chorobę, której jeszcze nie znamy. Aby do tego dojść, badacze skupiają się na wirusach zwierzęcych zdolnych do zarażenia ludzi, a także tych, które mogą szybko rozprzestrzeniać się na całym świecie.
Naukowcy pracujący w centrum są teraz zaangażowani w monitorowanie kilku wysokiego ryzyka patogenów, w tym ptasiej grypy, małpiej ospie i hantawirusa, choroby przenoszonej przez gryzonie.
Jednym z poprzednich osiągnięć grupy badawczej jest stworzenie pierwszej na świecie szczepionki przeciwko gorączce krwotocznej Krym-Kongo, chorobie przenoszonej przez kleszcze i charakteryzującej się śmiertelnością na poziomie 30 proc. Właśnie rozpoczęto wczesne badania kliniczne, w których weźmie udział 24 ochotników, by przetestować tę szczepionkę.
Popularne
- PiriPiri zrobiło pierwsze w Polsce lody z kebabem. To nie jest żart
- Wersow wypuściła "Dorosłe serce". Śpiewa, że otrzymała chłód
- Rosyjski youtuber przesadził z prankami. Policja nie miała litości
- Pierwszy na świecie wyścig plemników. Będą zakłady, kamery, a nawet komentator
- "Best feeling, pozdro z fanem". O co chodzi w tym trendzie?
- Bombardiro Crocodilo i inne brainroty AI. Ten trend wyżre ci mózg
- Sylwester Wardęga przegrał z Marcinem Dubielem. Musi zapłacić 350 tys. zł?
- Gimpson (Gimper) ogłosił swój ostatni koncert. Klub wyprzedał W GODZINĘ
- Julia Żugaj ma nowego chłopaka? "Jest dla mnie teraz ogromnym wsparciem"