Eris to odmiana wariantu Omicron

Nowy wariant koronawirusa. Co wiemy o Eris?

Źródło zdjęć: © canva
Marta Grzeszczuk,
06.08.2023 18:04

W lipcu wzrosła liczba zachorowań na COVID-19 w Wielkiej Brytanii. Szczególnie dynamicznie rozwija się odmiana koronawirusa nazwana Eris.

Eris (EG.5.1) to najnowszy zidentyfikowany wariant wirusa SARS-CoV-2 powodującego COVID-19. Pierwszy raz pojawił się w marcu 2023 r. w Indonezji. W lipcu w Wielkiej Brytanii zaobserwowano znaczący wzrost przypadków zakażenia tym wariantem. Obecnie to już co siódme zakażenie w UK. Naukowcy podejrzewają, że Eris będzie jedną z dominujących odmian koronawirusa tej jesieni.

trwa ładowanie posta...

Czy wariant Eris jest niebezpieczny?

Na chwilę obecną nie zapowiada się, żeby Eris był tak wysoce zakaźny, jak Omicron, którego jest mutacją. Profesor Azeem Majeed z Imperial College w Londynie uspokaja, że EG.5.1 został przez Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaklasyfikowany jako "wariant monitorowany" (variant under monitoring - VUM), nie jako "wariant niepokojący" (variant of concern - VOC), którym był Omicron.

Eris to szczep Omicron, daje więc takie same objawy, z których najbardziej charakterystyczne to:

  • katar
  • ból głowy
  • umiarkowane bądź silne zmęczenie
  • ból gardła

Naukowcy zakładają, że liczba zakażeń i zachorowań na COVID-19, który towarzyszy nam już 4. i na pewno nie ostatni rok, wzrośnie we wrześniu, wraz z powrotem dzieci i młodzieży do szkół.

Źródło: independent.co.uk

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 13
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 3
  • emoji kupka - liczba głosów: 1
No, proszę! Dziesiątki razy miałam takie objawy i dopiero teraz wiem, że to był wirus Eris! To nic nowego - znam go od kilkudziesięciu lat. Naukowcy są trochę opóźnieni... A może dopiero teraz tak go nazwano? Ale jakie to ma znaczenie?
Odpowiedz
2Zgadzam się1Nie zgadzam się
Zero szans,zgłoś
Nic z tego !!!! Nie nabierzecie już nikogo !!!! Nie dostaniecie dodatków covidowych, nie spłacicie kredytów, Nie kupicie sobie nowych samochodów !!!! Potem kręcenie filmików ze szpitali i naigrawanie się ze wszystkich !!!! Nie tym razem !!!!
Odpowiedz
2Zgadzam się2Nie zgadzam się
Mason,zgłoś
Najlepiej zamknijmy przychodnie i szpitale. Nie leczmy przeziębienia u staruszków, tak żeby przeistoczyło się w bakteryjne zapalenie płuc. A później dobijmy ich respiratorami. I przedewszystkim nakażmy noszenia maseczek, które zbierają wszystkie wirusy, bakterie i grzyby z otoczenia. W ten sposób ponownie zasiejemy panikę i zarobimy na śmiercionkach. Naturalnie dwudawkowych, które będzie trzeba przyjmować co kwartał do końca życia. W niektórych przypadkach to żeczywiście będą dwie dawki, a może wystarczy. Tylko jedna....
Odpowiedz
9Zgadzam się9Nie zgadzam się