Covid-19 odebrał ludziom ważną rzecz

Masz takie objawy? "Mgła mózgowa" po Covid-19 zbiera żniwo

Źródło zdjęć: © Canva
Natalia Witulska,
01.03.2024 16:00

Covid-19 to bardzo ciężka choroba atakująca głównie drogi oddechowe oraz płuca. Po jej przejściu wiele osób mierzy się z różnymi powikłaniami. Jednym z nich jest tzw. mgła mózgowa. Ludzie mają problem z pamięcią, mylą słowa i tracą wątek w połowie zdania.

Pandemia Covid-19 rozpoczęła się w marcu 2020 r. Cały świat zatrzymał się na kilka miesięcy. Zakazane były loty samolotami, można było jedynie podróżować służbowo. Każdego dnia czekano na informacje, ile ludzi zostało zarażonych wirusem SARS-CoV-2.

Wiele osób, które przeszło Covid-19 musiało zmierzyć się z powikłaniami. Należą do nich m.in.:

  • problemy z oddychaniem,
  • problemy z koncentracją,
  • problemy z pamięcią,
  • problemy ze snem,
  • pogorszenie jakości snu,
  • mgła covidowa.

Eksperci medyczni z Imperial College London opublikowali na łamach magazynu naukowego The New England Journal of Medicine wyniki badań naukowych. Wynika z nich jasno, że mgła mózgowa jest jak najbardziej prawdziwa i może pozbawić nas nawet sześciu punktów IQ.

Covid-19 odbiera nam iloraz inteligencji

- Potencjalny długoterminowy wpływ COVID-19 na funkcje poznawcze budził obawy społeczeństwa, pracowników służby zdrowia i decydentów, ale do tej pory trudno było to obiektywnie zmierzyć na dużej próbie populacji - powiedział w wywiadzie dla mediów Adam Hampshire, autor nowego badania.

Wszystko jednak się zmieniło. Eksperci z Imperial College London podjęli się analizy danych jednego z największych i najdłużej prowadzonych badań nad SARS-CoV-2 i Covid-19 na świecie. Projekt rozpoczął się w kwietniu 2020 r. i do tej pory wzięło w nim udział ponad trzy miliony Brytyjczyków. Sprawdzano w nim, kto i w jaki sposób cierpi z powodu tzw. długiego ogona Covid-19. Okazało się, że nie dość, że mgła mózgowa jest prawdziwa, to niesie ze sobą okropne skutki.

trwa ładowanie posta...

"Mgła mózgowa" i jej skutki

Przeprowadzone testy dotyczące "mgły mózgowej" zorganizowano w trybie online. Opracowano je do pomiaru możliwości poznawczych, o których wiadomo, że mogą zmieniać się pod wpływem Covid-19. To umożliwiło badaczom porównanie wyników funkcji poznawczych z czasem trwania i uciążliwością objawów.

Jak czytamy na geekweek.interia.pl, od trzech do czterech procent badanych zakwalifikowano jako osoby cierpiące na długotrwały Covid-19, czyli zgłaszające objawy trwające dłużej niż 12 tygodni. Co więcej, większość tej grupy chorych doświadczała objawów nawet rok później.

Mgła mózgowa odbiera nam iloraz inteligencji
Mgła mózgowa odbiera nam iloraz inteligencji (Canva)

- Korzystając z naszej platformy internetowej do pomiaru wielu aspektów poznawczych i pamięci na dużą skalę, byliśmy w stanie wykryć niewielkie, ale mierzalne deficyty w wykonywaniu zadań poznawczych. Odkryliśmy również, że ludzie byli prawdopodobnie dotknięci w różny sposób w zależności od takich czynników, jak czas trwania choroby, wariant wirusa i hospitalizacja - wyjaśniają w rozmowie z mediami badacze.

trwa ładowanie posta...

Koronawirus odbiera inteligencję

Jak informuje geekweek.interia.pl, naukowcy odkryli niewielkie, ale istotne różnice w działaniu funkcji poznawczych między osobami, które chorowały i nie chorowały na Covid-19, kształtujące się na poziomie od trzech do sześciu punktów IQ. Co ważne, tego typu spadek nie byłby odczuwalny w codziennym życiu przeciętnego człowieka, ale może być zauważalny na poziomie populacji, biorąc pod uwagę skalę pandemii.

- Nawet jeśli deficyty poznawcze po Covid-19 są średnio niewielkie, znaczna mniejszość ludzi ma bardziej znaczące deficyty, które prawdopodobnie wpływają na ich zdolność do pracy i funkcjonowania. Biorąc pod uwagę skalę pandemii i liczbę dotkniętych nią osób, jest to szczególnie niepokojące - informują badacze.

Źródło: geekweek.interia.pl

Fundusze Europejskie dla młodych
Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0