Młodzi nie wierzą w demokrację? Globalny sondaż a wyniki w Polsce
Opublikowano globalny raport Open Society Foundations na temat praw człowieka i demokracji. Niepokojąco wysoki odsetek młodych ludzi dopuszcza rządy autorytarne.
Open Society Foundations to fundacja założona w 1993 r. przez miliardera i filantropa Georga Sorosa. Jej cele statutowe to promowanie demokracji, społeczeństwa obywatelskiego, praw człowieka, edukacji, społeczeństwa otwartego i pro-rynkowych reform społeczno-ekonomicznych. 12 września organizacja opublikowała obszerny raport na temat globalnego postrzegania praw człowieka i demokracji.
Podobne
- Przełomowy projekt ustawy. Politycy nie będą mogli kłamać
- ONZ nie ma wątpliwości. W Polsce łamane są prawa kobiet
- Prawnik nagrał policjantów. To, co zrobili, w Polsce by im nie uszło
- Viktor Orbán o wyborach w Polsce. "Wygrały partie prowojenne"
- Młodzi akceptują przemoc polityczną. Skąd frustracja wśród Gen Z?
Raport zbadał nastroje społeczne w 30 krajach, w tym w Polsce
Dane zebrano w 30 krajach na świecie, w tym Polsce. Są reprezentatywne dla 5,5 mld ludzi. Wśród badanych panuje konsensus, w kwestii tego, że prawa człowieka odzwierciedlają ich osobiste wartości. Co ciekawe, jednym krajem, w którym nie jest tak dla większości ankietowanych, jest Japonia.
Prawa człowieka to jedno z tych pojęć, które są tak często używane w publicznym dyskursie, że przyjmuje się, że każdy wie co reprezentuje. Warto przypomnieć, że to zbiór bardzo konkretnych zapisów zawartych w Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka i uzupełniających ją dokumentach.
Młodzi ludzie nie wierzą w demokrację?
Zaniepokojenie autorów raportu budzi fakt, że młodzi ludzie w wieku 18-35 lat są na tyle rozczarowani stanem demokracji w swoich krajach, że dopuszczają reżimy wojskowe lub autorytarne jako "dobre sposoby dla zarządzania krajem".
Według raportu w Polsce rządy wojska dopuszcza 22 proc. ankietowanych, a rządy autorytarnych polityków 17 proc. To dane dla całej populacji. Dane dla poszczególnych krajów nie zostały rozbite na kategorie wiekowe. Wygląda na to, że zdecydowana większość Polaków chce demokracji, nawet w zdegustowanej stanem polskiej polityki najmłodszej grupie wiekowej.
Raport zebrał też opinie na temat globalnych wyzwań, które są wg ankietowanych najważniejsze. To chyba najlepsza ilustracja rozdźwięku między tym czym zajmuje się polityka, również w Polsce, a tym z czym mierzą się społeczeństwa i jednostki. Na pierwszym miejscu znalazły się bieda i nierówności społeczne ex aequo ze zmianami klimatycznymi.
Migracja, której politycy powszechnie próbują używać do politycznych rozgrywek, globalnie spędza sen z powiek tylko 7 proc. ankietowanych. Co więcej, 66 proc. respondentek i respondentów uważa, że kraje powinny otwierać bezpieczniejsze i legalne ścieżki migracji dla uchodźców. W Polsce ten odsetek to 42 proc.
W podsumowaniu raportu możemy przeczytać: "Średnio 86 proc. respondentów chce żyć w demokratycznym państwie. Ludzie wciąż wierzą w jego potencjał do generowania rozwiązań [...]. Ankietowani zdecydowanie skłaniają się ku poglądowi, że reżimy autorytarne są mniej zdolne niż demokracje do zaspokojenia ich potrzeb. Tylko 20 proc. uważa, że te ostatnie mogą 'zapewnić to, czego chcą obywatele'".
Popularne
- Jelly Frucik zablokowany na TikToku. "Ryczę i jestem w rozsypce"
- Kim są "slavic dolls"? Śmiertelnie niebezpieczny trend na TikToku
- Vibez Creators Awards - wybierz najlepszych twórców i wygraj wejściówkę na galę!
- Amerykanie nie umieją zrobić kisielu? Kolejna odsłona slavic trendu
- Były Julii Żugaj szantażował jurorów "Tańca z gwiazdami"? Szalona teoria fanów
- Quebonafide ogłosił finałowy koncert? "Będzie tłusto"
- Chłopak Seleny Gomez się nie myje? Prawda wyszła na jaw
- Jurorka "Tańca z gwiazdami" węszy romans? "Ja nie widzę tej relacji"
- Agata Duda trenduje za granicą. Amerykanie w szoku