Czy młodzi ludzie nie wierzą w demokrację?

Młodzi nie wierzą w demokrację? Globalny sondaż a wyniki w Polsce

Źródło zdjęć: © canva
Marta Grzeszczuk,
12.09.2023 14:30

Opublikowano globalny raport Open Society Foundations na temat praw człowieka i demokracji. Niepokojąco wysoki odsetek młodych ludzi dopuszcza rządy autorytarne.

Open Society Foundations to fundacja założona w 1993 r. przez miliardera i filantropa Georga Sorosa. Jej cele statutowe to promowanie demokracji, społeczeństwa obywatelskiego, praw człowieka, edukacji, społeczeństwa otwartego i pro-rynkowych reform społeczno-ekonomicznych. 12 września organizacja opublikowała obszerny raport na temat globalnego postrzegania praw człowieka i demokracji.

Badanie przeprowadzono w 30 krajach na całym świecie.
Badanie przeprowadzono w 30 krajach na całym świecie. (opensocietyfoundations.org)

Raport zbadał nastroje społeczne w 30 krajach, w tym w Polsce

Dane zebrano w 30 krajach na świecie, w tym Polsce. Są reprezentatywne dla 5,5 mld ludzi. Wśród badanych panuje konsensus, w kwestii tego, że prawa człowieka odzwierciedlają ich osobiste wartości. Co ciekawe, jednym krajem, w którym nie jest tak dla większości ankietowanych, jest Japonia.

Prawa człowieka jako osobiste wartości
Prawa człowieka jako osobiste wartości (opensocietyfoundations.org)

Prawa człowieka to jedno z tych pojęć, które są tak często używane w publicznym dyskursie, że przyjmuje się, że każdy wie co reprezentuje. Warto przypomnieć, że to zbiór bardzo konkretnych zapisów zawartych w Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka i uzupełniających ją dokumentach.


Prawa człowieka to prawa przysługujące wszystkim istotom ludzkim, bez względu na rasę, płeć, narodowość, pochodzenie etniczne, język, religię lub jakikolwiek inny status. Prawa człowieka obejmują prawo do życia i wolności, wolność od niewolnictwa i tortur, wolność opinii i wypowiedzi, prawo do pracy i edukacji oraz wiele innych. Te prawa przynależą każdemu, bez dyskryminacji.

- un.org

Młodzi ludzie nie wierzą w demokrację?

trwa ładowanie posta...

Zaniepokojenie autorów raportu budzi fakt, że młodzi ludzie w wieku 18-35 lat są na tyle rozczarowani stanem demokracji w swoich krajach, że dopuszczają reżimy wojskowe lub autorytarne jako "dobre sposoby dla zarządzania krajem".

Młodzi ludzie dopuszczają rządy armii i autorytarne
Młodzi ludzie dopuszczają rządy armii i autorytarne (@opensciotyfoundations.org)

Według raportu w Polsce rządy wojska dopuszcza 22 proc. ankietowanych, a rządy autorytarnych polityków 17 proc. To dane dla całej populacji. Dane dla poszczególnych krajów nie zostały rozbite na kategorie wiekowe. Wygląda na to, że zdecydowana większość Polaków chce demokracji, nawet w zdegustowanej stanem polskiej polityki najmłodszej grupie wiekowej.

Jakie wyzwania stoją przed ludźmi
Jakie wyzwania stoją przed ludźmi (@X)

Raport zebrał też opinie na temat globalnych wyzwań, które są wg ankietowanych najważniejsze. To chyba najlepsza ilustracja rozdźwięku między tym czym zajmuje się polityka, również w Polsce, a tym z czym mierzą się społeczeństwa i jednostki. Na pierwszym miejscu znalazły się bieda i nierówności społeczne ex aequo ze zmianami klimatycznymi.

Migracja, której politycy powszechnie próbują używać do politycznych rozgrywek, globalnie spędza sen z powiek tylko 7 proc. ankietowanych. Co więcej, 66 proc. respondentek i respondentów uważa, że kraje powinny otwierać bezpieczniejsze i legalne ścieżki migracji dla uchodźców. W Polsce ten odsetek to 42 proc.

Doniesienia o odchodzeniu demokracji są mocno przesadzone. W rzeczywistości ma ona silny i wyraźny puls. Najpoważniejszym zagrożeniem, przed którym stoi, nie jest konkurencja ze strony autorytaryzmu, ale raczej pytanie, czy demokratyczni przywódcy są w stanie spełniać oczekiwania swoich obywateli.

- Mark Malloch-Brown

W podsumowaniu raportu możemy przeczytać: "Średnio 86 proc. respondentów chce żyć w demokratycznym państwie. Ludzie wciąż wierzą w  jego potencjał do generowania rozwiązań [...]. Ankietowani zdecydowanie skłaniają się ku poglądowi, że reżimy autorytarne są mniej zdolne niż demokracje do zaspokojenia ich potrzeb. Tylko 20 proc. uważa, że te ostatnie mogą 'zapewnić to, czego chcą obywatele'".

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 1
  • emoji ogień - liczba głosów: 2
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 1
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 1
  • emoji kupka - liczba głosów: 2
lolo,zgłoś
Osiągnięcia TUSKA 1) Afera taśmowa 2) Afera hazardowa 3) Afera wyciągowa 4) Afera stadionowa 5) Afera autostradowa 6) Afera stoczniowa 7) Afera AmberGold 8) Afera Elewarru 9) Afera z informatyzacją MSW 10) Afera z budową gazoportu w Świnoujściu oraz dostawami gazu z Kataru 11) Afera z budową elektrowni atomowej ( 5 lat trwa wybieranie jej lokalizacji, a kasa dla zarządów specjalnych spółek leci) 12) Afera z opóźnieniem publikacji przez Rządowe Centrum Legislacji ustawy o rajach podatkowych 13) Grabież Polakom oszczędności emerytalnych zgromadzonych w OFE (153 mld zł) 14) Wydłużenie obowiązku pracy (wieku emerytalnego) o 7 lat u kobiet i 2 lata u mężczyzn 15) Rozrost biurokracji (sto tysięcy nowych etatów) 16) Drastyczny wzrost zadłużenia kraju (z 530 mld zł do blisko 1 bln zł) 17) Podniesienie VAT-u na wszystko 18) Podwyższenie o 1/3 składki rentowej (ZUS) dla przedsiębiorców 19) Zamrożenie na 8 lat kwoty wolnej od podatku, kwot uzyskania przychodu oraz progów podatkowych 20) Podniesienie akcyzy na paliwo 21) Likwidacja ulg podatkowych (budowlana, internetowa) 22) Zmniejszenie o 1/3 zasiłku pogrzebowego 23) Wprowadzenie nowego podatku paliwowego - tzw. opłaty zapasowej 24) Nałożenie na Lasy Państwowe haraczu w postaci podatku od przychodu (a nie dochodu!) 25) Prace nad wprowadzeniem podatku smartfonowego i tabletowego 26) Prace nad wprowadzeniem podatku audiowizualnego 27) Przyjęcie zabójczego dla polskiej gospodarki pakietu klimatycznego 28) Zgoda na wprowadzenie do Polski GMO 29) Przyjęcie ustawy o ograniczeniu dostępu obywateli do informacji publicznej 30) Przyjęcie ustawy o ograniczeniu wolności zgromadzeń 31) Przyjęcie ustawy o "bratniej pomocy" (tzw. ustawa 1066) 32) Spuszczenie w sejmowym klozecie kilku milionów podpisów złożonych pod obywatelskimi inicjatywami referendalno-ustawodawczymi 33) Utajnienie raportu o nieprawidłowościach w ZUS do jakich doszło w latach 2008 - 2013 34) Próba nocnej zmiany Konstytucji RP, która umożliwiłaby sprzedaż Lasów Państwowych 35) Doprowadzenie do tragicznego stanu publicznej służby zdrowia (czekanie po kilka lat na wizytę u lekarza specjalisty) 36) Podpisanie z Rosją niekorzystnej umowy gazowej (najdroższy gaz w Europie) 37) Blisko 3-letni paraliż legislacyjny w sprawie wydobywania gazu łupkowego 38) Drenaż Funduszu Rezerwy Demograficznej 39) Wyprzedaż majątku narodowego za ponad 65 mld zł 40) Ograniczenie potencjału militarnego 41) Brak przemyślanej i suwerennej polityki zagranicznej 42) Wszechobecny nepotyzm i kolesiostwo (tysiące stanowisk opłacanych z publicznej kasy dla platformianych kolesi) 43)Donos na Polskę do Unii czyli skarga na samych siebie! 43 osiągnięcia Tuska ciekawe jakie będzie 100
Odpowiedz
0Zgadzam się0Nie zgadzam się
obserwer,zgłoś
Nowoczesne społeczeństwo aby mogło istnieć w pluralistycznym społeczeństwie musi być świadome w szczególności swoich obowiązków wobec innych członków społeczności W ten sposób jeśli będą postępować każdy z nas odczuje działanie powszechnej świadomości aby tak się stało naukę o świadomym życiu powinniśmy otrzymywać już od kołyski Najlepszym tego przykładem są Chińczycy którzy w ostatnich 100 latach przeszli od systemu głębokiego feudalizmu poprzez rewolucję bolszewicką doszli do wysoko rozwiniętej demokracji autorytarnej a teraz powoli dochodzą powoli do rządów świadomego społeczeństwa a wszystko to odbywa się na drodze ewolucji a nie rewolucji Każda rewolucja jest drogą do zamordyzmu i pozbywania się przeciwników rewolucji co siłą rzeczy powoduje cownięcie się społeczeństw do punktu 0
Odpowiedz
0Zgadzam się0Nie zgadzam się