Młodzi nie wierzą w demokrację? Globalny sondaż a wyniki w Polsce
Opublikowano globalny raport Open Society Foundations na temat praw człowieka i demokracji. Niepokojąco wysoki odsetek młodych ludzi dopuszcza rządy autorytarne.
Open Society Foundations to fundacja założona w 1993 r. przez miliardera i filantropa Georga Sorosa. Jej cele statutowe to promowanie demokracji, społeczeństwa obywatelskiego, praw człowieka, edukacji, społeczeństwa otwartego i pro-rynkowych reform społeczno-ekonomicznych. 12 września organizacja opublikowała obszerny raport na temat globalnego postrzegania praw człowieka i demokracji.
Podobne
- Przełomowy projekt ustawy. Politycy nie będą mogli kłamać
- ONZ nie ma wątpliwości. W Polsce łamane są prawa kobiet
- Prawnik nagrał policjantów. To, co zrobili, w Polsce by im nie uszło
- Viktor Orbán o wyborach w Polsce. "Wygrały partie prowojenne"
- Młodzi akceptują przemoc polityczną. Skąd frustracja wśród Gen Z?
Raport zbadał nastroje społeczne w 30 krajach, w tym w Polsce
Dane zebrano w 30 krajach na świecie, w tym Polsce. Są reprezentatywne dla 5,5 mld ludzi. Wśród badanych panuje konsensus, w kwestii tego, że prawa człowieka odzwierciedlają ich osobiste wartości. Co ciekawe, jednym krajem, w którym nie jest tak dla większości ankietowanych, jest Japonia.
Prawa człowieka to jedno z tych pojęć, które są tak często używane w publicznym dyskursie, że przyjmuje się, że każdy wie co reprezentuje. Warto przypomnieć, że to zbiór bardzo konkretnych zapisów zawartych w Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka i uzupełniających ją dokumentach.
Prawa człowieka to prawa przysługujące wszystkim istotom ludzkim, bez względu na rasę, płeć, narodowość, pochodzenie etniczne, język, religię lub jakikolwiek inny status. Prawa człowieka obejmują prawo do życia i wolności, wolność od niewolnictwa i tortur, wolność opinii i wypowiedzi, prawo do pracy i edukacji oraz wiele innych. Te prawa przynależą każdemu, bez dyskryminacji.
Młodzi ludzie nie wierzą w demokrację?
Zaniepokojenie autorów raportu budzi fakt, że młodzi ludzie w wieku 18-35 lat są na tyle rozczarowani stanem demokracji w swoich krajach, że dopuszczają reżimy wojskowe lub autorytarne jako "dobre sposoby dla zarządzania krajem".
Według raportu w Polsce rządy wojska dopuszcza 22 proc. ankietowanych, a rządy autorytarnych polityków 17 proc. To dane dla całej populacji. Dane dla poszczególnych krajów nie zostały rozbite na kategorie wiekowe. Wygląda na to, że zdecydowana większość Polaków chce demokracji, nawet w zdegustowanej stanem polskiej polityki najmłodszej grupie wiekowej.
Raport zebrał też opinie na temat globalnych wyzwań, które są wg ankietowanych najważniejsze. To chyba najlepsza ilustracja rozdźwięku między tym czym zajmuje się polityka, również w Polsce, a tym z czym mierzą się społeczeństwa i jednostki. Na pierwszym miejscu znalazły się bieda i nierówności społeczne ex aequo ze zmianami klimatycznymi.
Migracja, której politycy powszechnie próbują używać do politycznych rozgrywek, globalnie spędza sen z powiek tylko 7 proc. ankietowanych. Co więcej, 66 proc. respondentek i respondentów uważa, że kraje powinny otwierać bezpieczniejsze i legalne ścieżki migracji dla uchodźców. W Polsce ten odsetek to 42 proc.
Doniesienia o odchodzeniu demokracji są mocno przesadzone. W rzeczywistości ma ona silny i wyraźny puls. Najpoważniejszym zagrożeniem, przed którym stoi, nie jest konkurencja ze strony autorytaryzmu, ale raczej pytanie, czy demokratyczni przywódcy są w stanie spełniać oczekiwania swoich obywateli.
W podsumowaniu raportu możemy przeczytać: "Średnio 86 proc. respondentów chce żyć w demokratycznym państwie. Ludzie wciąż wierzą w jego potencjał do generowania rozwiązań [...]. Ankietowani zdecydowanie skłaniają się ku poglądowi, że reżimy autorytarne są mniej zdolne niż demokracje do zaspokojenia ich potrzeb. Tylko 20 proc. uważa, że te ostatnie mogą 'zapewnić to, czego chcą obywatele'".
Popularne
- Znamy przyczynę śmierci sowy Duolingo. Dua Lipa opłakuje ptaka
- Stuu został pobity? Szokujące nagranie obiegło internet
- Kotolga jest viralem na TikToku. Kim jest i co o niej wiadomo?
- Sowa Duolingo nie żyje. Wszyscy możecie ją mieć na sumieniu
- Żugajki na tropie nowego partnera Julii. Kim jest tajemniczy mężczyzna?
- Powstał tłumacz z polskiego na deweloperski. "Zrozum groźne gatunki"
- Sprawa korepetytora trafiła do Rzeczniczki Praw Dziecka. Co dalej?
- Damiano David wystąpił w Polsce. Zagrał nowy kawałek
- Jak pachną perfumy Skolima BEBECITA? Ekspert zabrał głos