Profil Piekar Śląskich na Facebooku został zhakowany

Materiały dla dorosłych na profilu miasta. Jest reakcja władz

Źródło zdjęć: © Canva / Canva
Weronika Paliczka,
25.03.2024 14:00

Od wtorku 19 marca na oficjalnym profilu Piekar Śląskich na Facebooku pojawiały się niepokojące treści. Mowa o zdjęciach, które powinny być oznaczane kategorią 18+. Choć wielu internautów rozśmieszył problem, władze miasta zareagowały szybko. Sprawa trafiła do prokuratury.

Wiele miast, urzędów czy organizacji pozarządowych wykorzystuje media społecznościowe do kontaktów z mieszkańcami lub odbiorcami. Młodsze pokolenia zdecydowanie szybciej sprawdzą komunikat opublikowany na Facebooku, niż w lokalnej gazecie. Media społecznościowe niosą za sobą jedno ogromne ryzyko: znacznie łatwiej jest się do nich włamać, a co za tym idzie - wpłynąć na publikowane treści.

Piekary Śląskie mają poważny problem

19 marca 2024 r. na oficjalnym profilu miasta Piekary Śląskie pojawił się fragment filmu dla dorosłych, na którym naga kobieta pozuje do aparatu. Dzień później na tym samym profilu ktoś zamieścił nagranie, na którym dwie półnagie kobiety całują się. Sprawę szybko zauważył funpage "Fiksacje se*sualne prawicy", który zapytał, czy w Piekarach jest wszystko w porządku. Wpis natychmiast zebrał 1,6 tys. reakcji oraz 252 komentarze. Nie wszystkim jest jednak do śmiechu.

Piekary Śląskie wydały oficjalne oświadczenie

Po odzyskaniu dostępu do Facebooka Piekary Śląskie udostępniły oficjalne oświadczenie, w którym napisano: "Szanowni Państwo, W dniu 19.03.2024 r. w godzinach wieczornych doszło do ataku hakerskiego na profil Miasto Piekary Śląskie na Facebook (Meta). Administratorzy ze strony Urzędu Miasta utracili do niego dostęp. Treści erotyczne publikowane były przez osoby które dokonały kradzieży konta. Przez cały ten czas prowadziliśmy prace zmierzające do odzyskania konta, niestety procedury Facebook (Meta) w takim przypadku są bardzo długotrwałe".

Administratorzy strony kontynuują: "Do chwili obecnej nie odzyskaliśmy pełnego dostępu do naszego profilu. Nadal prowadzone są prace zmierzające do przejęcia pełnej kontroli. W dniu 20.03.2024 r. skierowaliśmy zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa na szkodę Gminy Piekary Śląskie. Przepraszamy za wszelkie niedogodności, jednak przez ostatnie dni nie mieliśmy wpływu na treści publikowane na profilu Miasto Piekary Śląskie".

trwa ładowanie posta...

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

FAGATA O SWOIM EX, ZAŁOŻONYM 0NLYFANS I SWOJEJ PRZYSZŁOŚCI | Vibez Talk

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 3
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 1
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0