Maria Skłodowska-Curie przewraca się w grobie. W tle awantura o podpaski
Maria Skłodowska-Curie jest ikoną polskiej nauki, zdobywczynią dwóch Nagród Nobla w dziedzinie fizyki oraz chemii. Wspomnienie wybitnej uczonej stało się również przyczyną burzy.
7 listopada br. przypadałyby 156 urodziny Marii Skłodowskiej-Curie. W rocznicę wydarzenia Fundacja Pamięci Narodów upamiętniła polską naukowczynię. Wspomnienie Marii Skłodowskiej-Curie wywołało burzę na kilku frontach.
Po pierwsze: jak zwykle zaczął się międzynarodowy konflikt toczący się między Polakami i Francuzami. Ci ostatni mają bowiem nadzwyczajną tendencję do pomijania polskiego członu nazwiska badaczki i przedstawianiem jej wyłącznie jako madame Curie. Na to z kolei nie chce pozwolić polska husaria. Składająca się - o dziwo - także z tych, którzy konserwatyści z lubością nazwaliby (i to dosłownie) Julkami z Twittera.
Druga część sporu jest jednak jeszcze bardziej kuriozalna. Prowadzący konto Lemingopedia bez żenady uznał Marię Skłodowską-Curie za naturalną przeciwniczkę feministek. Co?
Maria Skłodowska-Curie. Jakby żyła, to by się przekręciła
Bloger z Lemingopedii zacytował wpis Fundacji Pamięci Narodów i opatrzył go własnym, autorskim komentarzem. Zaczął go od bezpośredniego zwrotu do adresata (apostrofy): "Hej feministki!" W ten sposób możemy być pewni, do kogo skierowana jest dalsza część tweeta.
Lemingopedia dobitnie wskazuje, że Maria Skłodowska-Curie:
- nie domagała się gwarantowanych Nobli (nikt tak nie robi),
- nie domagała się darmowych podpasek (warto wspomnieć, że pierwszy komercyjny model podpasek wprowadzono w 1888 r., a okres wciąż wówczas pozostawał rzeczą wstydliwą),
- nie biegała z wieszakiem po Paryżu,
- nie opowiadała o szklanych sufitach,
- zakasała rękawy i wzięła się do roboty.
Bloger najwyraźniej próbował udowodnić, że Maria Skłodowska-Curie była wzorem kobiety, a gdyby żyła w obecnych czasach, potępiałaby feministki i feminizm.
Pozwolę sobie raz jeszcze zapytać: co?
Maria Skłodowska-Curie była feministką, zanim to było modne
Nie trzeba być historycznym świrem, by wiedzieć, że Maria Skłodowska-Curie zdobyła wykształcenie, jakie w jej czasach rzadko mogła zdobyć kobieta. I oczywiście - nie z powodu ograniczeń poznawczych, tylko społecznych. Skłodowska-Curie wyjechała z Polski, ponieważ w XIX w. kobiety nie mogły ukończyć studiów wyższych w naszym kraju.
Nazwij zatem bardziej feministyczną rzecz od zwinięcia manatek, zaaplikowania na Sorbonę i ukończenia dwóch kierunków na tamtejszym uniwersytecie. Maria Skłodowska-Curie jest dosłownie feministyczną idolką i prekursorką kobiet, które walczą o swoje prawa. W każdym względzie.
Wpis Lemingopedii został wyświetlony 700 tys. razy. Pozwolę sobie podsumować go jednym z najtrafniejszych komentarzy, jakie pod nim zamieszczono autorstwa @Ajymo.
Popularne
- Wódka w saszetkach już w polskich sklepach. Zdjęcie obiegło sieć
- Jak działają policyjne "suszarki"? Influencer sprawdził ich potencjał
- Beyoncé i Jay-Z tracą obserwatorów. Ludzie wierzą w teorie spiskowe
- Budda ma ochronę? Influencer spowiada się u Żurnalisty
- Ohydne nagranie z backstage'u. Skolim broni Luxona
- Nastoletnia Julia popełniła samobójstwo. Jej oprawczyni nagrała "przeprosiny"
- Tiktoker utknął w korku. Wszystko przez Marsz Furasów
- Bracia Menendez wyjdą na wolność? Córka Erika przerywa milczenie
- Oddany fandom Julii Żugaj. Na czym polega fenomen dziewczyny?