Mapa śmierci z gorąca. Dlaczego najbardziej narażone są starsze kobiety?
Naukowcy stworzyli interaktywną mapę Europy, która obrazuje poziom zagrożenia dla życia ze względu na ekstremalne upały. Nie wszyscy są narażeni w równym stopniu.
Cztery osoby zmarły w tym tygodniu we Włoszech z powodu ekstremalnych upałów, przy temperaturach sięgających 38 stopni Celsjusza w Rzymie. W zeszłym miesiącu niezwykle upalna pogoda zabiła sześciu turystów w Grecji, a eksperci przewidują kolejny rekordowo gorący rok spowodowany zmianami klimatu. Może być jednak trudno ocenić, jak niebezpieczne są fale upałów.
Podobne
Nowy sposób ostrzegania przed śmiertelnymi falami upałów w Europie
Nowe narzędzie stara się wypełnić tę lukę, prognozując prawdopodobieństwo śmierci podczas upałów w różnych miejscach w Europie. Dane oparte są na wieku i płci. Uruchomiona 16 lipca strona forecaster.health jest pierwszą ogólnoeuropejską, publicznie dostępną platformą do przewidywania rzeczywistego ryzyka śmiertelności związanego z temperaturami dla różnych grup demograficznych.
Około 70 tys. osób zmarło z przyczyn związanych z upałami latem 2022 r. w Europie - donoszą naukowcy z Barcelona Institute for Global Health (ISGlobal). Ten sam zespół użył danych dotyczące śmiertelności z przeszłości i połączył je z prognozami pogody, aby stworzyć pierwsze w swoim rodzaju narzędzie, które ma pomóc ratować życia.
Starszą kobiety są najbardziej narażone na problemy z powodu upałów
Joan Ballester Claramunt, naukowiec z ISGlobal, zaznaczył: "Do tej pory ostrzeżenia dotyczące temperatury opierały się wyłącznie na fizycznych informacjach zawartych w prognozach pogody, a zatem ignorowały różnice w podatności na ciepło i zimno wśród grup ludności". System naukowców z Barcelony zmienia ten paradygmat, przenosząc punkt ciężkości z meteorologii na epidemiologię - badanie chorób i innych kwestii związanych ze zdrowiem publicznym.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Marti Renti: "Freak fight to jest mocno szowinistyczny świat" | VibezTalk
Na naszą podatność na niekorzystne działanie upałów wpływa wiele czynników, w tym płeć i wiek. Marcos Quijal-Zamorano, badacz w ISGlobal i jeden z autorów systemu tłumaczył: "Wiemy na przykład, że kobiety są bardziej podatne na upały niż mężczyźni, a ryzyko śmierci zarówno z powodu gorąca, jak i zimna wzrasta wraz z wiekiem". Z kolei Ballester powiedział portalowi Euronews Green: "Nie jestem w stu procentach pewien, czy wszystkie starsze kobiety są świadome, że są bardziej narażone niż mężczyźni. A może gdyby to wiedziały, mogłyby coś zmienić".
Naukowiec wyjaśnił, że za tym zjawiskiem stoi wiele czynników. Odpowiedzi dostarcza m.in. socjoekonomia. Kobiety mają zwykle niższe pensje, a zatem mają mniej zasobów, takich jak klimatyzacja, aby się chronić. Częściej są też wdowami, a zatem jest większe prawdopodobieństwo, że mieszkają samotnie i są odizolowane od pomocy.
Źródło: euronews.com
Popularne
- Chill Guy podbija internet. O co chodzi z wyluzowanym ziomkiem?
- Kim są "slavic dolls"? Śmiertelnie niebezpieczny trend na TikToku
- Jelly Frucik zablokowany na TikToku. "Ryczę i jestem w rozsypce"
- Były Julii Żugaj szantażował jurorów "Tańca z gwiazdami"? Szalona teoria fanów
- Naruciak i Psycholoszka stracili pieska. "Nie wybaczę sobie nigdy"
- Quebonafide ogłosił finałowy koncert? "Będzie tłusto"
- Podgrzej pizzę na PlayStation 5. Pizza Hut prezentuje nietypowy gadżet
- Genzie prezentuje: "100 DNI DO MATURY". Zapowiada się wielki hit?
- Amerykanie nie umieją zrobić kisielu? Kolejna odsłona slavic trendu