Martwe zwierzęta spadają z drzew. Czym jest "kopuła ciepła"?
Bezprecedensowa fala upałów trwa w Meksyku od połowy maja. Jej ofiarą padają małpy, papugi, tukany i nietoperze. Zwierzęta umierają z odwodnienia.
"Kopuła ciepła" (ang. "heat dome") to obszar silnego wysokiego ciśnienia skoncentrowany obecnie nad południową Zatoką Meksykańską i północną Ameryką Środkową. Zablokowała tworzenie się chmur i spowodowała ogromne nasłonecznienie i wysokie temperatury w całym Meksyku, sięgające 45 st. Celsjusza.
Podobne
- Odliczają do "dnia zero". Kryzys uderzy w miliony ludzi
- Kozy górskie zagrożone. W tle globalne ocieplenie
- Tysiące osób ewakuowanych. Upały i pożary męczą Stany Zjednoczone
- "Czarne mamby" walczą z kłusownictwem. Kobiety chronią afrykańskie zwierzęta
- Fala upałów w październiku. Czym grozi dalszy wzrost temperatur?
Upały zabijają meksykańskie wyjce
Ofiarami morderczego gorąca padają wyjce - średniej wielkości naczelne, znane ze swoich donośnych głosów, która są porównywane do ryku lwa. Rząd poinformował, że liczba zgonów wyjących małp w Meksyku spowodowanych upałami wzrosła do 157. Tragicznie małej liczba naczelnych udało się pomóc, są leczone lub wracają do zdrowia. Trwają badania nad przyczynami zgonów.
Portal euronews.green zacytował Gilberto Pozo, biologa zajmującego się dzikimi zwierzętami, który przypisał zgony udarowi cieplnemu. Pozo podkreślił "synergię" niekorzystnych czynników - w tym wysokie temperatury, susze, pożary lasów i wyręby, które pozbawiają małpy wody, cienia i owoców, które jedzą. Zaznaczył, że nie można jeszcze wykluczyć patogenu, choroby lub innego czynnika.
13 małp było leczonych, siedem zostało wyleczonych i wypuszczonych z powrotem na wolność. Meksykański departament środowiska poinformował, że część małp była odwodniona. Trzy były w poważnym, ale stabilnym stanie. W związku z upałami, pożarami i wycinkami drzew, na których żyją wyjce, nie jest jasne, czy nawet wypuszczenie ich na wolność faktycznie zapewni im przetrwanie.
Z powodu upałów giną też ptaki i nietoperze
Ena Buenfil, dyrektorka eko-parku Selva Teenek na północy Meksyku, poinformowała 27 maja agencję informacyjną The Associated Press, że jej ośrodek został przeciążony z powodu liczby papug, nietoperzy i tukanów, które zmarły z powodu upałów. Buenfil wytłumaczyła, że kiedy fala upałów rozpoczęła się w połowie maja, ich klinika pomocy zwierzętom szybko zapełniła się chorymi ptakami. Ośrodek otrzymał także liczne zgłoszeń od mieszkańców i mieszkanek, którzy znajdowali martwe lub cierpiące ptaki.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Mestosław: "Ślub wezmę w Brazylii i... w Polsce". Gdzie zamieszka z mężem i dzieckiem?
Ptaki umierają głównie z powodu odwodnienia. Są na nie szczególnie narażone, ponieważ nie mają gdzie przechowywać wody. Nietoperze odwadniają się, śpiąc w popołudniowym upale. Buenfil martwiła się: "Nigdy nie widzieliśmy sytuacji podobnej do tej, która ma miejsce teraz". Dodała, że kolejne upały sprawią, że "niewiele będziemy mogli zrobić dla zwierząt".
Źródło: euronews.com
Popularne
- Znamy przyczynę śmierci sowy Duolingo. Dua Lipa opłakuje ptaka
- Stuu został pobity? Szokujące nagranie obiegło internet
- Kotolga jest viralem na TikToku. Kim jest i co o niej wiadomo?
- Sowa Duolingo nie żyje. Wszyscy możecie ją mieć na sumieniu
- Żugajki na tropie nowego partnera Julii. Kim jest tajemniczy mężczyzna?
- Powstał tłumacz z polskiego na deweloperski. "Zrozum groźne gatunki"
- Sprawa korepetytora trafiła do Rzeczniczki Praw Dziecka. Co dalej?
- Damiano David wystąpił w Polsce. Zagrał nowy kawałek
- Jak pachną perfumy Skolima BEBECITA? Ekspert zabrał głos