Kościół w Czechach wspiera LGBT

Kościół wspiera LGBT. Są przesłanki do małżeństw homoseksualnych

Źródło zdjęć: © canva
Maja Kozłowska,
13.11.2023 11:00

Czeski Kościół okazał wsparcie społeczności LGBT. Kapłani i teologowie walczą ze stereotypizacją queerowych osób.

Podejście Kościoła do osób LGBT jest niejednoznaczne, ale nie ulega wątpliwości, że z biegiem czasu ewoluuje. Watykan porusza różne kwestie dotyczące obecności tęczowej społeczności we wspólnocie wiernych. Jedną z ostatnich decyzji papieża Franciszka było zezwolenie na to, by osoby transpłciowe mogły przyjmować chrzest oraz zostać rodzicami chrzestnymi.

Mimo że jest to oficjalne stanowisko Watykanu, nie wszyscy kapłani są tak otwarci. To kropla w morzu, a społeczność LGBT wciąż mierzy się z dyskryminacją choćby w kwestii zawierania ślubów kościelnych czy uzyskiwaniu rozgrzeszenia podczas sakramentu pokuty. Nie zapominajmy również o szczuciu na osoby innej orientacji niż heteronormatywna czy kwestionowaniu wolnej ekspresji płciowości.

Pomóż nam zmienić internet na lepsze. TUTAJ

Czeski Kościół wspiera LGBT
Czeski Kościół wspiera LGBT (canva)

Czeski Kościół wspiera LGBT

W Czechach ruszyła inicjatywa "Wiara w kolorach tęczy", którą zainicjował 20-letni Tobiáš Frýdl. Chłopak zauważył, że w obiegowej narracji głos Kościoła jest dyskryminujący i nieprzychylny osobom LGBT. Postanowił nagłośnić zdanie tych księży i duchownych, którzy ofiarują wsparcie i zrozumienie tęczowej społeczności.

O projekcie "Wiara w kolorach tęczy" pozytywnie wypowiadają się czescy duchowni. Emerytowany biskup Štěpán Klásek z Czechosłowackiego Kościoła Husyckiego położył nacisk na to, że najważniejszą rzeczą według Biblii jest miłość.

Teolog Mikuláš Vymětal dodał, że istnieją biblijne przesłanki do uznania małżeństw osób tej samej płci.

Pozytywne głosy słychać także ze środowiska ewangelickiego. Pastor Petr Turecký podkreśla, że Ewangelicki Kościół Braci Czeskich jest bardzo otwarty i oficjalnie błogosławi związki homoseksualne.

Zajmujemy się tym od dłuższego czasu. W 2006 roku Rada Synodalna opublikowała obszerny materiał przygotowany przez naszych znakomitych teologów. Wyraźnie świadczył na korzyść homoseksualistów

- podsumował Turecký. 

Dwa różne światy? Tobiáš Frýdl o Kościele i LGBT

Inicjator projektu Tobiáš Frýdl uważa, że te dwa światy - Kościół i LGBT - wcale się nie wykluczają. Dostrzega oczywiście trudności, jednak w jego mniemaniu nie są one przepaścią. Nie widzi przyszłości przez różowe okulary, lecz wierzy, że sytuacja osób LGBT w Kościele może się zmienić. Podkreśla też, że obecnie w Czechach działają inkluzywne wspólnoty, które dbają o tęczową społeczność.

Církve a LGBTQ+

Źródło: mylilefeluke.blogspot.com, zpravy.aktualne.cz

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 1
  • emoji ogień - liczba głosów: 1
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 1
  • emoji kupka - liczba głosów: 3