Hiszpańscy duchowni narzekają na "zniewieściałego" Jezusa

Mają problem z Jezusem. Jest "za młody, za piękny"

Źródło zdjęć: © canva
Maja Kozłowska,
31.01.2024 13:00

Jezus nie pierwszy raz wzbudził kontrowersje. Tym razem burza rozgorzała wobec jego wizerunku, który wielu osobom nie przypadł do gustu.

Już wkrótce katolicy będą obchodzić najważniejsze święto liturgiczne, czyli Wielkanoc. Śmierć i zmartwychwstanie Jezusa poprzedzają liczne obchody i uroczystości kościelne. Już w środę 14 lutego (zbieżnie z Walentynkami) rozpocznie się Wielki Post. Po nim nastąpi zaś Wielki Tydzień i ostateczne przygotowanie do Wielkanocy.

Rada bractw sewilskich w Hiszpanii z odpowiednim wyprzedzeniem organizuje nadchodzące święta. Jednym z etapów przygotowań było zamówienie plakatu promującego obchody Wielkiego Tygodnia. Wykonanie grafiki zlecili 59-letniemu renomowanemu malarzowi Salustiano Garcíi.

Kłopoty z Jezusem. Twierdzą, że jest zniewieściały

Wizerunek Jezusa niejednokrotnie budził kontrowersje. Głównie dotyczyły jego pochodzenia. W wyobrażeniach na obrazach czy figurach Chrystus wygląda dość współcześnie jak zwykły biały mężczyzna. Warto podkreślić, że Jezus był Żydem - urodził się na terenie dzisiejszej Palestyny. Wizerunek Jezusa o ciemniejszej karnacji czy dużym nosie nie powinien więc budzić emocji, a jednak - konserwatywni wierni uporczywie trzymają się jego wizji z utartych przedstawień kulturowych.

Salustiano García miał z kolei przesadzić w drugą stronę, czym również uraził uczucia niektórych katolików. Artysta tłumaczył, że na plakacie promującym Wielki Tydzień przedstawił Jezusa Zmartwychwstałego i chciał podkreślić jego siłę, piękno i młodość.

Niestety nie wszyscy docenili takie przedstawienie Chrystusa. Pojawiły się głosy o zniewieścieniu Syna Bożego. Tygodnik "Tysol" podaje, że plakat przedstawia "niemal nagiego Jezusa zmartwychwstałego, którego młodzieńczy wygląd wielu uznało za zniewieściały".

Agencja ACI Prensa zauważa, że wyrażane opinie krytyczne wobec plakatu odnoszą się nie tyle do nagości postaci Chrystusa, co jest powszechne w sztuce sakralnej przedstawiającej Zmartwychwstałego, ile do Jego wyglądu, uznanego za zniewieściały

- pisze "Tysol"
trwa ładowanie posta...

Zniewieściały Jezus. Księża dopatrują się ataku LGBT

Plakat Garcíi spotkał się ze sporą krytyką ze strony środowisk kościelnych. Duchownym nie przypadł do gustu "zniewieściały" wygląd Jezusa.

Ks. Jorge González Guadix z archidiecezji madryckiej na łamach portalu"infoCatólica" nie gryzł się w język. Duchowny dopatruje się w sztuce Garcíi przekazów proLGBT.

Ten plakat to ukłon w stronę społeczności LGTBIJKLMNO

- uznał ksiądz.

Dodał również, że plakat spotkał się z aprobatą Manolo Rosado, który jest przewodniczącym Państwowej Sieci Dumnych Gmin, w których można swobodnie żyć w zgodzie ze swoją orientacją i płciowością.

Źródło: tysol.pl

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 2
  • emoji ogień - liczba głosów: 1
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 26
  • emoji smutek - liczba głosów: 1
  • emoji złość - liczba głosów: 3
  • emoji kupka - liczba głosów: 4
obserwatorysta,zgłoś
Trudno odtworzyć obraz człowieka istniejącego wyłącznie w religijnej rzeczywistości. Trzeba sobie uzmysłowić ,że poza religinymi pismami nie istnieją żadne artefakty pisane i materialne dowodzące życia i działalności Chrystusa spełniające naukowe kryteria dowodu historycznego.Strona kościelna przedstawia jako dowody wzmianki historyków traktujące o chrześcijanach których istnienia nikt nie poważa.Najsilniejszy dowód czyli "Testominium Flawianum" okazał się fałszywką kopisty wstawioną do póżniejszej kopi dzieła Flawiusza.
Odpowiedz
3Zgadzam się8Nie zgadzam się
lekarz Kraków,zgłoś
Najważniejsze żeby mieć na uwadze Jego Miłosierdzie, ufam, że On wszystkich doprowadzi do zbawienia niezależnie od poglądów, seksualnej orientacji i narodowości... I dopiero wszyscy będą zdziwieni jaka wielka jest Jego miłość ale to po tamtej stronie. Bo jest napisane "myśli moje nie sa waszymi myślami..."
Odpowiedz
5Zgadzam się4Nie zgadzam się
Dziwna wartość 🧐,zgłoś
Od eksperci od wizerunku Jezusa🤣 a on może był mały, gruby i podobny do Danny DeVito, mniej go kochacie❓
Odpowiedz
9Zgadzam się1Nie zgadzam się
Zobacz komentarze: 10