Abp Gądecki o homoseksualistach

"Rewolucja seksualna przyniosła wiele zniszczeń". Abp Gądecki o LGBT

Źródło zdjęć: © Wikipedia - Abp Gądecki, Wikipedia - Papież Franciszek / Canva, Wikipedia
Natalia Witulska,
03.10.2023 11:30

Abp Gądecki po raz kolejny wyraził swoje zdanie o homoseksualistach. Duchowny ma dla nich prostą radę.

W środę 4 października rozpoczyna się synod biskupów. Duchowni będą rozmawiali na tematy dotyczące Kościoła. Podczas zebrania ma również pojawić się kwestia grzechu sodomskiego oraz mniejszości LGBT.

Wiele organizacji pozakościelnych od lat ubiega się o zmianę podejścia instytucji do homoseksualizmu. Sam papież Franciszek ma dość liberalne poglądy, jeśli chodzi o mniejszość LGBT. Abp Gądecki natomiast ma dla osób nieheteronormatywnych jedną, prostą radę.

Abp Gądecki o homoseksualistach

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki udzielił wywiadu Polskiej Agencji Prasowej. Duchowny wyraził swoją opinię dotyczącą mniejszości LGBT, a także tego, w jaki sposób Kościół powinien do niej podchodzić. Przyznał, że wiele osób liczy na zmianę podejścia kleru do homosekualizmu. Podkreślił jednak, że akty seksualne są grzechem.

- Aby zacząć rozmawiać o osobach o skłonnościach homoseksualnych, musimy najpierw uznać, że życie seksualne człowieka podlega wartościowaniu moralnemu. W konsekwencji zaś musimy uznać, że istnieją grzechy przeciwko czystości. A dalej, że na tej liście grzechów są także akty homoseksualne, jako z samej swojej natury wewnętrznie nieuporządkowane i sprzeczne z prawem naturalnym. W związku z tym, w żadnym wypadku nie będą mogły zostać zaaprobowane. Dopiero w tym kontekście można postawić pytanie o to, jak osoby o skłonnościach homoseksualnych mają dążyć do świętości - powiedział w rozmowie z PAP abp Gądecki.

Duchowny stwierdził, że osoby należące do mniejszości LGBT powinny żyć w całkowitej wstrzemięźliwości seksualnej. Podkreślił, że nie jest to nadzwyczajne wymaganie ze strony Kościoła, ponieważ młode osoby, które nie weszły w związek małżeński, samotni, wdowcy czy zakonnicy również nie uprawiają seksu. Duchowny nie chciał się jednak odnieść do afery w Dąbrowie Górniczej.

Podejście Kościoła do mniejszości LGBT
Podejście Kościoła do mniejszości LGBT (Canva)

- Katechizm mówi, że powinny żyć w całkowitej wstrzemięźliwości seksualnej. Nie jest to jakieś nadzwyczajne wymaganie ze strony Kościoła, gdyż identyczne skierowane jest do młodzieży, która jeszcze nie weszła w związek małżeński, do osób samotnych, wdowców, zakonników i zakonnic, czy duchownych - wyjaśnia abp Stanisław Gądecki. - Nie jest to droga łatwa, ale z pomocą łaski Bożej możliwa - podkreśla.

Papież Franciszek o związkach jednopłciowych

Papież Franciszek zdaje się dość liberalnym duchownym w kwestii par jednopłciowych. Głowa Kościoła zasugerowała nawet, że należy zmienić podejście do mniejszości LGBT, a nawet udzielać błogosławieństwa osobom, które są w relacji nieheteronormatywnej.

Papież podkreślił oczywiście, że udzielenie błogosławieństwa nie będzie równoznaczne z zawarciem związku małżeńskiego. Duchowny nie widzi jednak problemu w tym, aby akceptować pary jednopłciowe, wspierać je oraz traktować jako wierzącej społeczności.

- Nie możemy być sędziami, którzy tylko negują, odrzucają, wykluczają. Roztropność duszpasterska musi odpowiednio rozeznać, czy istnieją formy błogosławieństwa, o które prosi jedna lub więcej osób i które nie przekazują błędnej koncepcji małżeństwa - powiedział papież Franciszek biskupom zebranym w Watykanie.

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 2
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 1
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 8
  • emoji kupka - liczba głosów: 1
Rabarbar,zgłoś
Gość jeszcze wymyśli sobie, że pocałunki sa "nieczyste", trzymanie w ręce cudzej ręki, przebywanie w pobliżu innych osób, które wydychają to, co po części wdychamy my... itd. itp. Mamy XXI w. i to, co dla Żydów sprzed tysięcy lat mogło być groźnie "nieczyste" - nie jest dziś takim.
Odpowiedz
0Zgadzam się2Nie zgadzam się
Katarzyna,zgłoś
Dosyć już księże Arcybiskupie
Odpowiedz
2Zgadzam się3Nie zgadzam się