Kontrola w kuratoriach oświaty. Wyniki mogą zaniepokoić uczniów
Z okazji Dnia Dziecka oraz po zapowiedziach kontroli szkół przez Rzecznika Praw Dziecka opublikowano wyniki inspekcji 16 kuratorów oświaty z całej Polski. Zestawienie nie napawa optymizmem, szczególnie w przypadku działań na rzecz zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży.
Fundacja GrowSPACE, odpowiedzialna za ranking szkół przyjaznych LGBTQ+, w lutym 2022 r. apelowała o wprowadzenie prewencji suicydalnej do polskich placówek edukacyjnych. Od tamtego czasu przez kilka miesięcy prowadzona była kontrola w 16 kuratoriach oświaty w całej Polsce. W międzyczasie Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak zapowiedział, że jeszcze maju ruszą kontrole szkół, które zwyciężyły w rankingu placówek przyjaznych społeczności LGBTQ+.
Podobne
- Zastąpiła Barbarę Nowak. Głośno o nowej osobie, którą zatrudniła
- Gabriela Olszowska o kuratorium Barbary Nowak. "Uderzyła mnie martwa cisza"
- Bedoes zachęca, by o problemach mówić mamie. Promuje zdrowie psychiczne
- Barbara Nowak walczy z tęczą i czerwonym paskiem. "To barwy komusze"
- Nowak oceniła "Zieloną granicę". "Miłość z syndromem Münchhausena"
Podczas kontroli w kuratoriach oświaty zbierane były dane dotyczące działań na rzecz zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży tych instytucji. W trybie dostępu do informacji publicznej zadane zostały pytania o to, jakie programy są realizowane na terenie danego województwa przez kuratorium, które z nich są kierowane do nauczycieli i nauczycielek, a które do uczniów i uczennic oraz ile szkół wzięło w nich udział.
Wyniki spłynęły z 16 instytucji, a rezultaty części z nich pozostawiają wiele do życzenia.
Kuratoria przodujące w zestawieniu
W całym zestawieniu najlepiej wypadło kuratorium pomorskie, które może poszczycić się podjęciem 29 działań i zaangażowaniem 906 szkół. Ze wszystkich 16 kuratoriów wyróżnia się także podkarpackie (1 działanie, 214 szkół), wielkopolskie (1 działanie, 142 szkoły), świętokrzyskie (3 działania), lubuskie (5 działań), śląskie (5 działań), mazowieckie (4 działania).
Podczas kontroli powyższe kuratoria podały, że prowadzą działania profilaktyczne w zakresie zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Jednak tylko trzy z nich podały liczbę szkół, które są zaangażowane w działania, co świadczy o istnieniu procedur monitorowania efektów.
Nieprawidłowości w kuratoriach oświaty
Dziwić może sytuacja w kuratorium małopolskim. Barbara Nowak, Małopolska Kuratorka Oświaty, wielokrotnie deklarowała na Twitterze i w mediach, że wspiera dzieci i młodzież oraz ich zdrowie psychiczne.
Tymczasem to właśnie małopolskie kuratorium oświaty znalazło się wśród tych, które zadeklarowały, że działania na rzecz zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży nie leżą w zakresie ich kompetencji. Barbara Nowak chwali się w odpowiedzi tylko konferencją zorganizowaną pod patronatem Rzecznika Praw Dziecka.
- To absurdalne, że właśnie Małopolskie Kuratorium Oświaty, które jednocześnie tworzy nagonkę na dyrektora szkoły z Tarnowa, deklaruje brak działań na rzecz zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży na terenie swojego województwa. Ten brak działań może wynikać z tego, że partyjni kuratorzy są uzależnieni od ministra Czarnka. Działają jak zbrojne ramię prawicowej linii rządu - ocenia Dominik Kuc, który prowadził kontrole.
Podobny problem występuje w kuratoriach warmińsko-mazurskim, podlaskim, lubelskim i zachodniopomorskim. One również uważają, że działania na rzecz zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży nie mieszczą się w ich kompetencjach.
Te kuratoria mają powody do wstydu
Z całej 16 najgorzej wypadły kuratoria kujawsko-pomorskie, łódzkie, opolskie i dolnośląskie. Nie deklarują one podjęcia żadnych działań mających na celu poprawę zdrowia psychicznego uczniów.
- Kontrola wykazała zatem nieścisłości w zakresie różnic w działaniach w różnych regionach. Nie istnieje spójna linia działania pomiędzy kuratoriami oświaty, co uniemożliwia równy dostęp do psychoedukacji dla dzieci i młodzieży oraz nauczycieli i nauczycielek z całego kraju. Działania podejmowane są wybiórczo przez niektóre instytucje, ponieważ część nie widzi ich zasadności lub własnej roli - podsumowuje Dominik Kuc.
Popularne
- Jelly Frucik zablokowany na TikToku. "Ryczę i jestem w rozsypce"
- Kim są "slavic dolls"? Śmiertelnie niebezpieczny trend na TikToku
- Vibez Creators Awards - wybierz najlepszych twórców i wygraj wejściówkę na galę!
- Były Julii Żugaj szantażował jurorów "Tańca z gwiazdami"? Szalona teoria fanów
- Amerykanie nie umieją zrobić kisielu? Kolejna odsłona slavic trendu
- Quebonafide ogłosił finałowy koncert? "Będzie tłusto"
- Jurorka "Tańca z gwiazdami" węszy romans? "Ja nie widzę tej relacji"
- Chłopak Seleny Gomez się nie myje? Prawda wyszła na jaw
- Agata Duda trenduje za granicą. Amerykanie w szoku