Dominik Kuc przemawia podczas konferencji ws. kontroli w kuratoriach oświaty

Kontrola w kuratoriach oświaty. Wyniki mogą zaniepokoić uczniów

Źródło zdjęć: © Licencjodawca
Konrad SiwikKonrad Siwik,01.06.2023 14:41

Z okazji Dnia Dziecka oraz po zapowiedziach kontroli szkół przez Rzecznika Praw Dziecka opublikowano wyniki inspekcji 16 kuratorów oświaty z całej Polski. Zestawienie nie napawa optymizmem, szczególnie w przypadku działań na rzecz zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży.

Fundacja GrowSPACE, odpowiedzialna za ranking szkół przyjaznych LGBTQ+, w lutym 2022 r. apelowała o wprowadzenie prewencji suicydalnej do polskich placówek edukacyjnych. Od tamtego czasu przez kilka miesięcy prowadzona była kontrola w 16 kuratoriach oświaty w całej Polsce. W międzyczasie Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak zapowiedział, że jeszcze maju ruszą kontrole szkół, które zwyciężyły w rankingu placówek przyjaznych społeczności LGBTQ+.

Podczas kontroli w kuratoriach oświaty zbierane były dane dotyczące działań na rzecz zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży tych instytucji. W trybie dostępu do informacji publicznej zadane zostały pytania o to, jakie programy są realizowane na terenie danego województwa przez kuratorium, które z nich są kierowane do nauczycieli i nauczycielek, a które do uczniów i uczennic oraz ile szkół wzięło w nich udział.

Wyniki spłynęły z 16 instytucji, a rezultaty części z nich pozostawiają wiele do życzenia.

Kuratoria przodujące w zestawieniu

W całym zestawieniu najlepiej wypadło kuratorium pomorskie, które może poszczycić się podjęciem 29 działań i zaangażowaniem 906 szkół. Ze wszystkich 16 kuratoriów wyróżnia się także podkarpackie (1 działanie, 214 szkół), wielkopolskie (1 działanie, 142 szkoły), świętokrzyskie (3 działania), lubuskie (5 działań), śląskie (5 działań), mazowieckie (4 działania).

Podczas kontroli powyższe kuratoria podały, że prowadzą działania profilaktyczne w zakresie zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Jednak tylko trzy z nich podały liczbę szkół, które są zaangażowane w działania, co świadczy o istnieniu procedur monitorowania efektów.

Nieprawidłowości w kuratoriach oświaty

Dziwić może sytuacja w kuratorium małopolskim. Barbara Nowak, Małopolska Kuratorka Oświaty, wielokrotnie deklarowała na Twitterze i w mediach, że wspiera dzieci i młodzież oraz ich zdrowie psychiczne.

Tymczasem to właśnie małopolskie kuratorium oświaty znalazło się wśród tych, które zadeklarowały, że działania na rzecz zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży nie leżą w zakresie ich kompetencji. Barbara Nowak chwali się w odpowiedzi tylko konferencją zorganizowaną pod patronatem Rzecznika Praw Dziecka.

Dominik Kuc, inicjator rankingu szkół przyjaznych LGBTQ+
Dominik Kuc, inicjator rankingu szkół przyjaznych LGBTQ+ (Licencjodawca)

- To absurdalne, że właśnie Małopolskie Kuratorium Oświaty, które jednocześnie tworzy nagonkę na dyrektora szkoły z Tarnowa, deklaruje brak działań na rzecz zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży na terenie swojego województwa. Ten brak działań może wynikać z tego, że partyjni kuratorzy są uzależnieni od ministra Czarnka. Działają jak zbrojne ramię prawicowej linii rządu - ocenia Dominik Kuc, który prowadził kontrole.

Podobny problem występuje w kuratoriach warmińsko-mazurskim, podlaskim, lubelskim i zachodniopomorskim. One również uważają, że działania na rzecz zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży nie mieszczą się w ich kompetencjach.

Te kuratoria mają powody do wstydu

Z całej 16 najgorzej wypadły kuratoria kujawsko-pomorskie, łódzkie, opolskie i dolnośląskie. Nie deklarują one podjęcia żadnych działań mających na celu poprawę zdrowia psychicznego uczniów.

trwa ładowanie posta...

- Kontrola wykazała zatem nieścisłości w zakresie różnic w działaniach w różnych regionach. Nie istnieje spójna linia działania pomiędzy kuratoriami oświaty, co uniemożliwia równy dostęp do psychoedukacji dla dzieci i młodzieży oraz nauczycieli i nauczycielek z całego kraju. Działania podejmowane są wybiórczo przez niektóre instytucje, ponieważ część nie widzi ich zasadności lub własnej roli - podsumowuje Dominik Kuc.

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 2
  • emoji ogień - liczba głosów: 4
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 7
  • emoji smutek - liczba głosów: 2
  • emoji złość - liczba głosów: 61
  • emoji kupka - liczba głosów: 11
#MDM#,zgłoś
# Z wyglądu B. Nowaczka, to nie pedagog, tylko sprzątaczka. Czarne chmury nad edukacją.!!
Odpowiedz
3Zgadzam się0Nie zgadzam się
nauczyciel,zgłoś
Kto zadba o stan psychiczny nauczycieli !
Odpowiedz
4Zgadzam się0Nie zgadzam się
Asia,zgłoś
W każdej szkole, w której są zbyt liczebne klasy (tworzone przez dyrektorów tych placówek) akceptowana jest przemoc. Nauczyciele nie są w stanie w takiej klasie reagować na każdy przejaw przemocy ze strony uczniów niejednokrotnie sami ją stosuja-wynika to głownie z trudnych warunków pracy i braku kompetencji, motywacji etc. Jeżeli w danej placówce są liczne klasy ale z mniejszą liczbą uczniów, wówczas można powiedzieć, ze taka placówka dba o zdrowie psychiczne uczniów. Szkoła mojego syna znajduje się w górze rankingu. W zasadzie pedagog czy psycholog ogranicza się do wysyłania raz na jakis czas komunikatu na librusie z linkiem do jakich stron czy filmików. Nigdy nie było zaproszenia na spotkania, konsultacje itp. W sytuacjach, gdy dojdzie do zdarzenia, dzieci biorą udział w spotkaniu, które wygląda jak przesłuchanie, są zestresowane i czują się przymuszane do udzielania odpowiedzi zgodnych z tezami tych pań. Czy dziecko będące czy to ofiarą czy prowodyrem wyciągnie z takiego spotkania konstruktywne wnioski, poczuje się stosownie do swojej roli?
Odpowiedz
6Zgadzam się0Nie zgadzam się
Zobacz komentarze: 14